Pejović treba da vrati nadoknade
Na osnovu Vladine uredbe, Pejović je koristio i pravo na pokriće troškova njegovog smještaja u Briselu, a za zakup stana Ministarstvo evropskih poslova (MEP) mjesečno je izdvajalo od 1.936 do 2.497 eura
Ministar evropskih poslova Aleksandar Andrija Pejović treba da vrati novac koji mu je iz budžeta isplaćen na osnovu nezakonite odluke o spajanju funkcija, ocijenio je predsjednik Upravnog odbora Instituta alternativa (IA) Stevo Muk. On je kazao i da ne očekuje da Vlada razriješi Pejovića.
“Imamo instituciju Zastitnika imovinsko-pravnih interesa i ja vjerujem da ovdje ima posla i za tu instituciju. Da se pokrene postupak za povraćaj tih sredstava i ja vjerujem da bi u tom smislu i Vlada i ministar Pejović i Zaštitnik trebalo da se odgovorno odnesu”, kazao je Muk za Televiziju “Vijesti”.
Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) je utvrdila da Pejović ne može istovremeno imati status ministra i ambasadora jer time krši Ustav i Zakon o sprječavanju korupcije.
Agencija je utvrdila da je Pejović, spajajući funkcije ministra i ambasadora, od maja 2017. godine dobijao mjesečnu nadoknadu od 3.1365 eura. Po tom osnovu ministru je do sada iz budžeta isplaćeno 28.518 eura.
Na osnovu Vladine uredbe, Pejović je koristio i pravo na pokriće troškova njegovog smještaja u Briselu, a za zakup stana Ministarstvo evropskih poslova (MEP) mjesečno je izdvajalo od 1.936 do 2.497 eura.
Pejović je Agenciji pojasnio da je nadoknadu dobijao na osnovu odluke Vlade i najavio da će se žaliti Upravnom sudu na odluku ASK. Iz Vlade nijesu odgovorili da li će ukinuti spornu odluku prema kojoj Pejović i dalje može primati ambasadorsku nadoknadu.
Iako su iz Vlade poručili da će se o odluci Agencije izjasniti nakon Pejovića, Muk ne očekuje da ministar bude smijenjen.
“Nemam očekivanje da će Vlada predložiti Skupštini razrješenje Pejovića. Mislim da će se tu pokušati pronaći neki kompromis - da se on povuče sa jedne od ovih funkcija, a ne i ministarske funkcije i da se na taj način ukloni ta vrsta sukoba interesa”, kazao je Muk.
Podsjećajući na reakciju Skupštine prilikom odluke Agencije da su pojedini članovi Savjeta RTCG u konfliktu interesa, Muk je upozorio da tada parlamentarna većina nije čekala da se članovi savjeta žale
Upravnom sudu na odluku Agencije. On je istakao i da je Agencija za sprečavanje korupcije, za razliku od slučaja članova Savjeta RTCG, sada nije inicirala prekršajni postupak, niti je slučaj Pejović uputila na Skupštinu i Vladu. On smatra da bi u demokratskom društvu, u ovoj situaciji, ostavka ministra bila logična, ali i da odgovornost nije jedino Pejovićeva.
“Sigurno je da se Vlada i predsjednik Duško Marković ne mogu izuzeti iz ovog slučaja, već treba da podijele odgovornost za sve ono što se u ovom slučaju dešavalo”, kazao je Muk. On smatra da bi bilo prirodno da se o odgovornosti Vlade izjašnjava parlament i da bude sprovedeno kontrolno saslušanje ili parlamentarna istraga, što on ne očekuje.
( Samir Kajošević )