Statistika u Njemačkoj zbunjuje eksperte
Stepen smrtnosti u Njemačkoj ostaje relativno nizak uprkos tome što kao i Italija ima visok procenat građana starijih od 65 godina
Relativno niska stopa smrtnosti od koronavirusa u Njemačkoj nastavlja da intrigira eksperte dok se kovid-19 širi svijetom, a pojedini dovode u pitanje metode prikupljanja podataka u Njemačkoj, dok ostali tvrde da je visoki stepen testiranja omogućio Njemcima da se bolje suprotstave virusu.
Mada je pandemija pogodila Njemačku svom silinom sa preko 23.000 potvrđenih slučajeva, broj preminulih je juče bio 84, što znači da ta zemlja ima najniži stepen smrtnosti od virusa od 10 teško pogođenih država. Prema tim podacima stepen smrtnosti u Njemačkoj je 0,3 dok je u Italiji 9, a u Britaniji 4,6 odsto.
Kontrast u odnosu na Italiju je posebno iznenađujući, naročito ako se ima u vidu da ove zemlje imaju najviši procenat građana starijih od 65 godina u Evropi, a sudeći po Blumbergovom globalnom zdravstvenom indeksu, Italijani žive zdravije od Njemaca. Njemački političari i visoki zdravstveni zvaničnici nevoljno komentarišu relativno nisku stopu smrtnosti dok se situacija rapidno razvija.
Lotar Vilder, predsjednik Robert Koh Instituta, centralnog njemačkog tijela za javno zdravlje, kazao je da ne očekuje značajnu razliku u stopi smrtnosti između Italije i Njemačke na duge staze.
„Prerano je reći da li je Njemačka bolje medicinski opremljena za pandemiju kovida-19 od drugih država“, kazala je Merilin Ado, šefica odsjeka za infektivne bolesti u Univerzitetskom medicinskom centru u Hamburgu.
Jedno od mogućih objašnjenja za razlike u broju mrtvih je prema mišljenju Ado u tome što su italijanske bolnice pretrpane novim pacijentima, a Njemačka još nije popunila sve kapacitete i imaju vremena da oslobode krevete, naprave zalihe opreme i prerasporede zaposlene.
„Još jedna od naših prednosti je u tome što smo mi počeli profesionalno traganje za kontaktima, onog trenutka kada smo detektovali prve slučajeve“, kazala je Ado. „Time smo kupili vrijeme kako bi se naše klinike pripremile za predstojeću oluju“. Ključno je i to što je Njemačka počela veoma rano da testira ljude sa blagim simptomima. Takođe, osobe koje su se zarazile u prvim nedjeljama su mlađe od onih u drugim državama, a uglavnom je riječ o mladim i zdravim ljudima koji su se vraćali sa skijališta u Austriji i Italiji.
„Pretpostavljam da se veliki broj mladih Italijana zarazio, a da to uopšte nije detektovano“, kazao je za list „Cajt“ virolog Kristijan Drost. „To takođe objašnjava i visoku stopu smrtnosti u italiji“.
Drost, inače savjetnik u njemačkom ministarstvu zdravlja, takođe je upozorio da će stopa smrtnosti u Njemačkoj rasti u narednim nedjeljama, budući da je sve teže otkriti regije visokog rizika, a kapaciteti za testiranje će biti na izmaku. „Tada će izgledati da je virus postao opasniji, ali to će biti samo statistička slika. Zapravo ćemo samo odraziti ono što se već događa: promiče nam sve više i više zaraženih“, kazao je on za „Gardijan“.
Angela Merkel u karantinu
Njemačka kancelarka Angela Merkel od juče je u karantinu nakon što je obaviještena da je ljekar koji joj je dao vakcinu protiv pneumokokne infekcije zaražen koronavirusom. Merkelova je obaviještena o rezultatu doktorovog testa ubrzo nakon što je juče održala konferenciju za novinare najavivši nove mjere za suzbijanje širenja virusa, kazao je njen portparol Stefan Sibert.
On je rekao da je 65-godišnja Merkelova u petak primila preventivnu vakcinu, i da će u narednim danima biti podvrgnuta testovima, ali da će nastaviti da obavlja dužnost od kuće.
Merkelova je ranije izrazila zahvalnost Njemcima koji poštuju pravila socijalnog distanciranja, rekavši da je važno da se drže na odstojanju od metar i po. „Znam da je to žrtvovanje“, kazala je ona, navodeći socijalnu i ekonomsku cijenu restriktivnih mjera. „Dirnula me je činjenica da toliko vas poštuje pravila. Na taj način pokazujemo da brinemo o starijim i bolesnim ljudima, jer je virus najopasniji za njih. Ukratko: na ovaj način spasavamo živote“.
U drastičnom potezu njena vlada je juče zabranila okupljanje više od dvije osobe van radnog mjesta ili kuće.
Kancelarka je kazala da ograničavajuće mjere utiču i na njen stil života. „Moj život se suštinski promijenio i sada se uglavnom sastoji od telefonskih poziva i video konferencija“.
Ovakav razvoj događaja ukazuje da su i svjetski lideri izloženi riziku od infekcije.
„Sa određene distance rizik od infekcije je skoro nula“, kazala je Merkelova novinarima.
„Ogromna je razlika da li ste na distanci od pola metra ili metar i po“.
Nekoliko minuta kasnije kancelarka je obaviještena da je njen ljekar pozitivan na kovid-19.
( Nada Bogetić )