Moratorijum na kredite u vrijeme koronavirusa: Banke dobile na hiljade obavještenja
"Prvog dana primjene odluke o odlaganju obaveza građana, preduzetnika i pravnih lica za kreditna zaduženja kod banaka, Erste banci su do 15 sati klijenti uputili preko četiri hiljade obavještenja o prihvatanju odlaganja. Očekujemo da će ovaj broj do kraja dana biti znatno veći", istakla je Dragana Crvenica, PR Erste banke
Građani i pravna lica od danas mogu da iskoriste mogućnost da tri mjeseca ne otplaćuju kredit, odnosno da aktiviraju moratorijum kao jednu od ekonomskih mjera Vlade u cilju ublažavanja negativnih uticaja koronavirusa na finansijski sistem.
Televiziji Vijesti su iz nekoliko komercijalnih banaka potvrdili da su dobili hiljade obavještenja fizičkih i pravnih lica.
Već prvog dana Erste banci se obratio veliki broj klijenata, koji su obavještenja poslali putem online forme na sajtu banke, elektronskom poštom ili pozivom kol centru.
"Prvog dana primjene odluke o odlaganju obaveza građana, preduzetnika i pravnih lica za kreditna zaduženja kod banaka, Erste banci su do 15 sati klijenti uputili preko četiri hiljade obavještenja o prihvatanju odlaganja. Očekujemo da će ovaj broj do kraja dana biti znatno veći", istakla je Dragana Crvenica, PR Erste banke.
Taksa na slanje obavještenja se ne naplaćuje, a za sada je više obavještenja primljeno od građana nego od pravnih lica.
Slično je i u Crnogorskoj komercijalnoj banc (CKB).
"Crnogorska komercijalna banka je od petka počela da prima zahtjeve klijenata za moratorijum. Do sada se 2500 klijenata obratilo banci sa zahtjevom za izmirenje dijela obaveza, kroz kanale koji su na raspolaganju klijentima. Najveći broj zahtjeva je primljen putem poziva call centru i emaila. Od ukupnog broja podnijetih zahtjeva oko 10 posto se odnosi na pravna lica", kazala je Maja Vukčević iz CKB.
Zamjenik predsjednika Socijaldemokratske partije (SDP) Raško Konjević saopštio je u međuvremenu da je guverner Centralne banke Radoje Žugić obmanuo građane najavom da neće biti dodatnog naplaćivanja kamate.
Konjević je istakao da će se kamata itekako obračunati tokom tzv. moratorijuma i naplatiti kroz uvećane anuitete u periodu nakon tri mjeseca.
"Sada je svima jasno da će ovaj poduhvat Žugića i bankara u stvari koštati građane više nego što bi ih koštalo u redovnim okolnostima. Od gromoglasno najavljene mjere ispada da je skoro bolje da je Žugić nije ni predlagao", rekao je Konjević.
Iz Centralne banke poriču da je Žugić obmanuo građane, nazivajući Konjevićevu reakciju jeftinim populizmom.
Iz ove institucije naglašavaju i da su se banke ovom mjerom navodno odrekle četvrtine priliva likvidnih sredstava.
"Srž ove mjere je povećanje raspoloživog dohotka privrede i stanovništva, što je posebno važno za one građane kojima je smanjena zarada ili su ostali bez nje, kao i za pravna lica koja već osjećaju posljedice tekuće situacije", saopšteno je iz Centralne banke.
Banke su omogućile klijentima da, u skladu sa preporukama Instituta za javno zdravlje o sprečavanju širenja koronvirusaa, moratorijum aktiviraju bez odlaska u poslovnice, pozivom call centru, online putem, poštom ili SMS-om, uz navođenje ličnih podataka i izborom na koliko žele da prolongiraju otplatu kredita, 30, 60 ili 90 dana.
Pravo na moratorijum imaju korisnici svih vrsta kredita.
( Danilo Ajković )