Boje jutra: Uživo iz Sarajeva o nastanku i širenju Covida-19
„Zna se da virus mora proći 60 do 70 odsto populacije kako bi se izgubio, ali niko ne može garantovati da li će virus biti sezonski, da li će se vratiti ili u potpunosti nestati“ napominje Zvizdić.
Za Boje jutra se, uživo iz Sarajeva, javio Šukrija Zvizdić, specijalista medicinske mikrobiologije – virusolog, koji je govorio o nastanku virusa Covid-19, zbog čega se on tako brzo širi i šta možemo očekivati u narednim danima.
Zvizdić prenosi da Covid-19 pripada porodici virusa koji se prenose sa životinja, zbog čega je u njegovoj prirodi da mutira, kako bi mogao preći na čovjeka i kasnije se prenositi, te da je porijeklo Covida-19 najvjerovatnije od šiš-miša.
Ističe da, kao virusolog i ljekar, ne može uzeti u razmtranje teoriju o nastanku virusa u laboratoriji, te da se takva smatranja svode na teorije zavjere koje nemaju naučno uporište.
„Zna se da virus mora proći 60 do 70 odsto populacije kako bi se izgubio, ali niko ne može garantovati da li će virus biti sezonski, da li će se vratiti ili u potpunosti nestati“ napominje Zvizdić.
On objašanjava da ovaj virus inficira sve osobe na koje naiđe, kao i one koje budu u kontaktu sa zaraženim osobama, kao i da je važno da se cjelokupna država stavi pod rigoroznu kontrolu i da stanovništvo ostaje kod kuće, kako bi se smanjila mogućnost kontakata i daljeg širenja koronavirusa.
Komentarišući situaciju u Tuzima, napominje da je trenutno jako važno da svi građani putu u izolaciji, kao i da svi oni koji su bili u kontaktu sa zaraženima budu testirani.
Zvizdić napominje da se, na osnovu iskustva u Kini, došlo do saznanja da osobe koje imaju slabe simptome virusa mogu širiti virus do 12 dana, dok one osobe koje imaju teže simptome mogu biti prenosioci i do 14 dana, te da je period inkubacije relativno dug.
Ističe da poseban problem može predstavljati činjenica da osoba koja ne pokazuje simptome može biti prenosilac i inficirati druge ljude, a da to nije otkriveno.
Napominje da je izolacija neophodna mjera, koja možda predstavlja svojevrsnu kupovinu vremena, ali je jako važna kako bi se smanjilo opterećenje zdravstvenog sistema i omogućilo liječenje najugroženijih.
„Kada osoba respiratornim kapljicama izbaci virus u svoju okolinu, ona će kontaminirati okruženje i stvoriti prostor da se i drugi ljudi, u kontaktu sa različitim površinama, zaraze koronavirusom“, objašnjava Zvizdić, kao i da je na osnovu istraživanja jednog engleskog instituta, otkriveno da se virus u vazduhu zadržava trisedet minuta, na metalu do četrdeset minuta, na kartonskim površinama do 24 sata, a na plastici do 72 sata.
On ističe da je Svjetska zdravstvena organizacija propisala minimum od osam mjera za zaštitu od virusne infekcije, uz apsolutnu izolaciju. Među mjerama je najvažnije primjenjivati redovno pranje ruku, kao i dezinfekciju ruku i površina.
Osvrćući se na tumačenje da se virusi povlače sa toplijim danima, Zvizdić napominje da je poznato da se respiratorni virusi povlače sa ljepšim vremenom, ali da se mi ne smijemo pouzdati u ovo očekivanje, već se strogo pridržavati svih propisanih mjera i nastojati da pratimo sva uputstva.
( Boje jutra )