Osoblje KC Vojvodine se žali na nedostatak zaštitne opreme

"Kolege su očajne, posebno anesteziolozi i infektolozi koju su praktično gurnuti u prvi plan i stalno dežuraju”, kaže sagovornik Nova.rs

1245 pregleda1 komentar(a)
Klinički centar Vojvodine u Novom Sadu, Foto: Betaphoto

Svaki peti oboljeli od koronavirusa u Vojvodini je, prema zvaničnoj izjavi predsjednika vojvođanske Vlade Igora Mirovića, medicinski radnik. U prilog tome ide i informacija da je u novosadskom Kliničkom centru sedam sestara sa Infektivne klinike u izolaciji, a jedna od njih i pod visokom temperaturom.

Mada je medicinsko osoblje izloženo najvećem riziku od zaraze COVID 19, sagovornici Nova.rs napominju da su medicinari virusu podložniji ne samo zbog kontakta sa oboljelima, već zbog hroničnog nedostatka osnovne opreme i potpuno haotičnim uslovima rada u vrijeme pandemije.

“U subotu uveče medicinske sestre koje rade u takozvanom Korona centru su se pobunile i nisu htjele da uđu kod pacijenata jer nije bilo zaštitne opreme. Poslije par sati je stiglo nešto malo”, kaže ljekar KCV za Nova.rs, napominjući da je nestašica opreme najveći problem za osoblje koje radi u Korona centru, kao i za ostale koji rade sa potencijalnim pacijentima.

“U petak je koleginica, specijalista urgentne, bez ikakve zaštitne opreme, dakle bez maske, kape, mantila, intubirala pacijenta sa obostranom pneumonijom, koji je visokorizičan. Kolege su očajne, posebno anesteziolozi i infektolozi koju su praktično gurnuti u prvi plan i stalno dežuraju”, kaže sagovornik tog medija.

Tri operacije sa jednom maskom

Zaposleni na Urgentnom centru i intenzivnoj njezi, uključujući i one u operacionim salama, imaju prava na jednu zaštitnu masku dnevno.

“Kod vođe smjene se upisuješ da si preuzeo jednu masku za naredna 24 sata. Ja sam danas sa jednom maskom uradio tri operacije”, kaže ljekar sa Urgentnog centra KCV.

On je istakao da uprkos svem haosu i opravdanom strahu većina njegovih kolega radi savjesno, ali da razumije i one koji neće svjesno da se izlažu riziku, jer im nije omogućen ni minimum zaštite.

“Nakon nekoliko sati provedenih u trijaži, dvije sestre su otišle na kratku pauzu da ručaju. Poslije 15 minuta su se vratile i za njih više nije bilo maski, a trebalo je da odrade još dobar dio smjene”, kaže ljekar.

Sagovornici Nova.rs kažu da dodatni haos osim nedostatka opreme u KCV vlada i zbog potpunog izostanka sprovođenja protokola i organizacije. Na snazi je, kako kaže ljekarka za Nova.rs (ime poznato redakciji), “više improvizacija, nego organizacija”.

“Zbog pandemije su na Infektivnu kliniku i Korona centre povučene i sestre sa drugih odjeljenja, koje nisu nikada imale susret sa ovakvim bolesnicima jer mi, nažalost, nemamo tu praksu rotacije među sestrama. Tako imate sestru koja je 15 godina radila na rehabilitaciji ili dermatologiji, a koja sada treba da se snađe sa intubiranim pacijentima. Naravno da to nije njihova krivica i one daju sve od sebe, ali ove okolnosti prosto prevazilaze njihovo znanje i iskustvo”, kaže sagovornica Nova.rs.

Većina ne zna protokol

Sagovornik je istakao i da jedan dio zaposlenih nije prošao LZO obuku, odnosno obuku korišćenja i ispravnog oblačenja i korišćenja lične zaštitne opreme.

Takođe, susreću se i sa tehničkim poblemima, jer većini u KCV još nije jasan protokol ponašanja.

“Koleginica sa Urgentne je išla u pratnju pacijenta na Infektivnu kliniku (fizički odvojenu zgradu). Jedva se obukla kako treba, a kada su stigli do Infektivne, niko nije znao da joj kaže na koja vrata da uđe. Po predaji pacijenta, umjesto da tamo odbaci i kontaminiranu opremu sa sebe, oni su je poslali na Urgentni i rekli da se tamo skine i baci, na Urgentnom je pak vratili na Infektivnu…”, priča treća sagovornica Nova.rs, medicinska sestra na Urgentnom centru, ističući da su čak i postojeći protokoli u KCV teško sprovodi – i zbog nesporazuma između specijalnosti koja će šta da radi i neobučenosti osoblja.

Trijaža u KCV se obavlja u zgradi Urgentnog centra, gdje je fizički odvojen prostor za “sumnjive” slučajeve, odakle se dalje, u zavisnosti od dijagnoze, šalju u Korona centar ili na druga odjeljenja. Međutim, ni ovde se ne poštuje protokol o zaštiti niti zaposlenih, niti pacijenata.

“Svi koji dolaze na Urgentni centar, i zaposleni i bolesnici ulaze na isti ulaz u zgradu, odnosno na glavni ulaz, jer je službeni zaključan poslije sedam časova ujutro”, kaže sagovornica Nova.rs, ljekarka.

Na pitanje zašto se barem osoblju ne dozvoli da koriste drugi ulaz obrazloženje je da “nemamo na raspolaganju dvije osobe koje će meriti temperaturu prilikom ulaska”, kažu sagovornici Nova.rs, zaključujući da sve nabrojano sigurno objašnjava zašto je svaki peti pacijent u Vojvodini medicinski radnik.

Nova.rs je pokušala da dobije komentar zvaničnika Kliničkog centra Vojvodine, kao i Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo na navode zaposlenih u KCV, ali niko od njih nije odgovorio na pitanja.

U KCV se trenutno liječi 54 pacijenta oboljelih od koronavirusa, od kojih se šestoro nalaze u izuzetno teškom stanju i njihovo liječenje zahtijeva primjenu mehaničke ventilacije.