BF: U Kalimanju niče koncentracioni logor za barke
Iz BF su konstatovali da su ovi radovi „ili potpuno nerazumjevanje stvarnih potreba Tivta ili je riječ o klasičnom “namještanju posla” nekoj za vlast interesantnoj firmi.“
Bokeški Forum (BF) oštro je kritikovao aktivnosti koje lokalna DPS-SD-HGI uprava preduzima u gradskoj marini Kalimanj gdje je u toku postavljanje ograde i sistema za video nadzor i eelektrnski kontrolisani pristup gatovima na kojima je vezano preko 300 malih plovila za sport i rekreaciju građana Tivta.
„U moru neshvatljivih ideja lokalne vlasti svijetlo dana je na zaprepaštenje i razočaranje građana Tivta ugledala još jedna. Postavljanje gvozdene ograde oko Lučice Kalimanj valjda je samo onome ko baš ništa ne zna o istoriji Tivta i ambijentu Boke razumljivo. Svima ostalima razlog više za čuđenje. Barke, koje su decenijama u ovoj lučici izgledaju kao da su protiv svoje volje stavljene u svojevrstan koncentracioni logor", saopštio je BF.
Gradska marina Kalimnaj koju su u aktuelnom obliku odsamdesetih godina prošlog vijeka sagradili sami Tivćani sreddtvima samodoprimosa, odlukom Vlade uvrštena je u luke od lokalnog značaja i povjerena na gazdovanje budvanskom JP Morsko Dobro. Po nalogu Vlade, Morsko Dobro će uskoro raspisati tender za izbor koncesionara kojem će ustupiti na korištenje tivatsku gradsku lučicu, a iz lokalne uprave najavili su da će ona sigurno ostati pod kontrolom grada i u rukama tivatskog Komunalnog preduzeća.
U budžetu grada je stoga opredijeljeno 50 hiljada eura koje će Tivćani ponuditi Mosrkom Dobru kao naknadu za koncesiju da bi upravljali vlastitom gradskom marinom, kao i iznos od skoro 200 hiljada eura za radove na bagerisanju morskog dna i produbljenu akvatorijuma Kalimanja, Uoprkos tome što još nije dobila koncesiju, lokalna uprava Tivta je već pokrenula i nekoliko desetina hiljada eura vrijedne radove na postavljanju ograde i uvođenju sistema video nadzora i elektronski kontrolisanog prsitupa plovilima vezanim u Kalimanju.
Iz BF su konstatovali da su ovi radovi „ili potpuno nerazumjevanje stvarnih potreba Tivta ili je riječ o klasičnom “namještanju posla” nekoj za vlast interesantnoj firmi.“
„I u jednom i u drugom slučaju, a u oba su se lokalni mešetari na vlasti dokazali, sve je moralo i moglo drugačije. Novac se dotičnoj firmi bar mogao dati u cilju realizacije nekog zaista potrebnog projekta: gradnju vrtića, igrališta... U koncentracioni logor nije trebalo stavljati barke. Mogli su svo to gvožđe upotrijebiti da zagrade stoku koja u Gradiošnici upada u tuđa dvorišta i tamošnjim domaćinstvima nanosi štetu“, smatra BF dodajući da su nadzorne kamere sasvim dovoljne da se vlasnici barki i brodova u lučici zaštite od eventualne krađe.
„Ako su već fizički željeli da odvoje tu cjelinu, onda su našem bokeškom ambijentu mnogo primjerenije žardinjere i sadnice, recimo ruzmarina. Ovako Tivat postaje prepoznatljiv i po tome što iz dana u dan po neki njegov dio postaje geto u kojem se zabranjuje pristup. Ako je i od ovakve zle vlasti, zaista je previše.“- zaključuje se u saopštenju BF-a.
( Siniša Luković )