Za sada nije zabilježeno da koronavirus u periodu trudnoće utiče na bebu

„Uzorkom na preko 120 žena koje su rodile, možemo reći da nije došlo do prenosa koronavirusa na novorođenčad, kao i da koronavirus nije nađen u majčinom mlijeku“, rekao je doktor Milenković.

1705 pregleda0 komentar(a)
Trudnoća u periodu koronavirusa, Foto: Shutterstock, Shutterstock
10.04.2020. 09:57h

O uticaju koronavirusa na trudnice i bebe, za Boje jutra govorio je dr Milan Milenković, ginekolog iz Univerzitetske klinike "Karolinska" u Švedskoj, član tima ljekara koji je uradio prvo presađivanje materice na svijetu, nakon čega je rođena zdrava beba.

„Uzorkom na preko 120 žena koje su rodile, možemo reći da nije došlo do prenosa koronavirusa na novorođenčad, kao i da koronavirus nije nađen u majčinom mlijeku“, rekao je doktor Milenković.

Kako kaže, 85 odsto zaraženih trudnica ima blage simptome, ali za sada nema fatalnih komplikacija koje su uzrokovale smrtni slučaj, a dodaje i da koronavirus nije uzrokovao raniji porođaj, niti porođaj carskim rezom.

„Za sada jako malo znamo o vantjelesnoj oplodnji u uslovima koronavirusa, pa je najbolje sačekati sa tim, jer ne možemo predvidjeti razvoj situacije, zbog čega ne znamo ni kako ćemo pratiti eventualnu trudnoću“, napominje Milenković.

Ako je majka zaražena, kaže doktor, ona može biti sa bebom, ali mora nositi masku radi prevencije i zaštite bebe, a kako do sada nije pronađen koronavirus u majčinom mlijeku, trudnice koje su oboljele od koronavirusa mogu dojiti svoju bebu.

„U Švedskoj se u oblasti hirurgije koriste i roboti, kako bi se obezbijedila preciznost u nekim specifičnim situacijama“, kaže doktor, napominjući da se operacija presađivanje materice može obaviti i na domaćim prostorima, a ne samo u Švedskoj.

Kako kaže, potrebno je pronaći donora, što ponekad može biti teško, a žene koje su prošle kroz ovu operaciju se moraju adekvatno odmarati najmanje pet do sedam dana.