Šta kad neko odgovori na "spam" mejl: Ova priča još nije završena
"Pleasant Green" je odlučio da naizgled nasjedne na zahtjev i vidi "gdje će ga sve odvesti"
Gospodin "Pleasant Green", kako sebe predstavlja na internetu, dobio je prošlog ljeta "spam" e-mail od "Džoela" iz Liberije. Pisalo je da je Džoeu potrebna finansijska pomoć i tražio je da mu se pošalju elektronski uređaji poput štampača, kompjutera, skenera...
U "spam" mejlu je naveo da će sve uređaju prodati i zarađeno podijeliti sa pošiljaocem.
"Pleasant Green" je odlučio da naizgled nasjedne na zahtjev i vidi "gdje će ga sve odvesti". Pomislio je i "što mu više vremena protraćim, manje će ga imati da uznemira druge ljude".
"Pleasant Green" je odgovorio drugom molbom. Kazao je navodnom Džoelu da se bavi fotografijom i da će mu, ukoliko pošalje fotografije mjesta u kojem živi, platiti za one koje mu se dopadnu. Džoel je pristao i narednog dana poslao nekolike fotogreafije.
"Bile su užasne", kazao je "Pleasant Green", iznenađen što je tip uopšte pokušao.
Pa, da li je Džoel prevario "Pleasant Green" ili je zaista pokušao da poboljša svoju situaciju? "Pleasant Green" je odlučio da investira u ovo pitanje. Poslao je Džoelu 30 dolara vrijedan foto-aparat. Nakon nekoliko prvih loših pokušaja, Džoel se popravio, a neke od fotografija koje je slao, bile su sjajne.
"Pleasant Green" je nakon toga odštampao malu foto-brošuru sa Džoelovim fotografijama. Ubzo je započeo kampanju kako bi se brošura prodavala. Prodaja je zaživjela u preko 40 zemalja širom svijeta i prikupio je na hiljade dolara.
Dobročinitelj sa interneta održao je svoje obećanje - 50 odsto profita je dao Džoelu, a 50 u dobrotvorne svrhe. Budući da je Džoel rekao da u liberijskim lokalnim školama fali pribora i osnovnim potrepština, "Pleasant Green" je svoj dio potrošio na olovke, papir, rančeve...
Džoel je zauzvrat slao fotografije stvari koje je kupovao za školarce.
9. januara 2018. "Pleasant Green" je dobio anonimnu donaciju koja mu je omogućavala da otputuje u Liberiju, posjeti Džoela i pomogne u obuci lokalnih preduzetnika. Sav dodatni zarađeni novac išao bi kao pomoć školama u Liberiji.
"Pleasant Green" je osnovao vebsajt na kojem možete doprinijeti finansijski. Takođe je otvorio YouTube kanal na kojem je ispričana cijela priča.
"Kada nekon date šansu, ponekad ispadne da nije ono što ste mislili da jeste", napisao je "Pleasant Green", "Ponekad te iznenade."
Čovjek trenutno planira svoj putovanje u Liberiju. A ova priča još nije završena...
( Vijesti online )