EU se oprezno budi, u Rusiji dramatično

Svjetska zdravstvena organizacija je juče saopštila da se broj novih slučajeva kovida-19 smanjuje u nekim djelovima Evrope, uključujući Italiju i Španiju, ali je porast i dalje prisutan u Britaniji i Turskoj

15807 pregleda9 komentar(a)
Sankt Peterburg juče, Foto: AP

Španija, Austrija i Italija su dozvolile djelimični povratak na posao, ali su Britanija, Francuska i Indija produžile mjere izolacije u pokušavaju da stave pod kontrolu pandemiju koronavirusa, koja još nije dostigla vrhunac. Predsjednik Vladimir Putin je rekao da bi Rusija mogla angažovati vojsku u borbi protiv epidemije.

Svjetski lideri, razmatrajući ublažavanje ograničenja, moraju da uravnoteže rizike po zdravlje i po privredu pošto su blokade zagušile lance snabdijevanja i praktično stopirale ekonomsku aktivnost.

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je juče saopštila da se broj novih slučajeva kovida-19 smanjuje u nekim djelovima Evrope, uključujući Italiju i Španiju, ali je porast i dalje prisutan u Britaniji i Turskoj.

Portparolka Margaret Haris je na konferenciji za novinare u Ženevi kazala da oko 90 odsto svih slučajeva u Evropi i SAD i da još nije došlo do vhunca. Prija ublažavanja mjera izolacije, svaka država bi trebalo da se zapita da li je uspostavila kontrolu nad prenošenjem zaraze, kazala je ona.

Povodom vakcine, portparola je rekla da se ona može očekivati tek za 12 mjeseci ili duže.

Za Sjedinjene Države, koje su najugroženije epidemijom, Harisova je kazala da su “fantastičan partner” i najveći donator SZO.

“Uvijek će biti kritika na račun organizacija, važno je slušati kritike, posebno one konstruktivne. I nastavićemo da radimo bez obzira na bilo kakve probleme”.

Tedros Adanom Gebrejsus, generalni direktor SZO, izrazio je u ponedjeljak nadu da će SAD nastaviti da finansiraju tu agenciju UN, uprkos kritikama predsjednika SAD Donalda Trampa povodom načina na koji SZO upravlja pandemijom kovida-19.

Tramp, koji je optužio SZO da je pristrasna prema Kini, juče je ponovio prijetnju da će uskratiti finansiranje SZO.

Rusija je postala najveći kineski izvor uvoza zaraze, pri čemu više od 400 slučajeva potiče od sjevernog susjeda.

“Rusija je najnoviji primjer neuspjeha kontrole uvezenih slučajeva i može poslužiti kao upozorenje drugima”, objavio je državni list na engleskom jeziku “Global tajms”.

“Kina mora striktno spriječiti priliv slučajeva i izbjeći drugi talas”, dodaje se u uvodniku.

Broj oboljelih od kovida-19 širom svijeta juče je bio blizu dva miliona, a predsjednik Rusije je upozorio zvaničnike da se pripreme za “kompleksne i vanredne” scenarije u toj državi.

U Rusiji je juče zabilježeno više od 2700 novih slučajeva, što je do sada najveća dnevna cifra, a vlasti su pojačale mjere izolacije u Moskvi. U Rusiji je zaraženo više od 21 hiljada ljudi, a umrlo je 170.

Putin je u obraćanju zvaničnicima putem video konferencije rekao da se situacija “mijenja praktično svaki dan, i, nažalost, ne nabolje” i da će narednih nekoliko nedjelja u Rusiji biti “odlučujuće”.

“Imamo puno problema, nemamo ništa čime bismo se posebno pohvalili i definitivno se ne smijemo opustiti”, dodao je ruski lider.

On je ukazao i na primjere evropskih država, poput Italije, koje su angažovale vojsku u odgovoru na krizu.

“Moramo iskoristiti to iskustvo. Kapaciteti ruskog Ministarstva odbrane, ako bude porebno, mogu i trebalo bi da budu iskorišteni ovdje”.

Broj zaraženih u svijetu je porastao na više od 1,98 miliona. Umrlo je najmanje 125 hiljada ljudi, pri čemu najviše u SAD i Italiji. Oporavilo se više od 466 hiljada.

Putin, koji se našao na meti kritika da se izolovao i zauzeo sporednu ulogu u borbi protiv pandemije, pozvao je i da se riješi nestašica zaštitne opreme za medicinsko osoblje.

Vlasti u Moskvi su upozorile da bi ruska prijestonica mogla ostati bez bolničkih kreveta u naredne dvije do tri nedjelje uprkos velikim naporima da se obezbijede novi ležajevi.

Zamjenica gradonačelnika Moskve Anastasija Rakova je u petak saopštila da broj teško oboljelih pacijenata kojima je potrebna hospitalizacija brzi raste i da se stvara “dramatično” opterećenje za zdravstveni sistem grada.

Oboljeli od koronavirusa Georgij Fjodorov je u subotu opisao situaciju u bolnici u koju je smješten kao “blizu katastrofe”.

“Prijemna soba je bila puna bolesnih ljudi i većina je imala identične simptome...kola hitne pomoći su stizala svakih pet do sedam minuta”, napisao je na društvenim mrežama.

“Medicinsko osoblje i ljekari stvarno rade kao da je ratno doba. To izgleda kao pokretna traka bolesnih ljudi... Svi su smješteni zajedno na odjeljenjima. Prostora za nove bolesnike više nema”.

Gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanjin je juče rekao da je angažovano oko 4.500 studenata medicine da pomognu bolničkom osoblju da izađe na kraj sa prilivom pacijenata.

Dok zdravstveni zvaničnici vjeruju da je Rusija u ranim stadijumima epidemije, druge evropske države su počele da ublažavaju mjere uvedene protiv širenja zaraze.

Hiljade prodavnica širom Austrije otvoreno je juče, ali su vlasti upozorile da opasnost nije prošla.

U Italiji, gdje je broj žrtava premašio 21 hiljadu, otvorene su knjižare, perionice veša i prodavnice dječje garderobe u nekim regijama. Broj novozaraženih je juče bio najniži od 13. marta. Radnicima šumarske industrije je omogućemo da se vrate na posao, kao i fabrikama koje proizvode IT opremu, dok se država priprema za ulazak u drugu fazu krize nakon ukidanja trenutne blokade 4. maja.

Danska, jedna od prvih članica EU koje su uvele mjere izolacije, danas otvara vrtiće i osnovne škole, što će omogućiti mnogim roditeljima da se vrate na posao.

Češka vlada će postepeno otvarati prodavnice i restorane od 20. aprila, iako će se od građana i dalje tražiti da nose maske.

Evropska komisija je pozvala članice EU da naprave jedinstvenu izlaznu strategiju koja je “dobro koordinisana između država kako bi se izbjegli negativni efekti prelivanja”. U suprotnom bi, upozorilo je izvršno tijelo EU, moglo doći do novog porasta slučajeva zaraze.

Broj zaraženih je juče opao u Njemačkoj četvrti dan zaredom, ali vlasti kažu da je prerano za ukidanje restriktivnih mjera.

“Još ne možemo govoriti o obuzdavanju. I dalje imamo visoke cifre svakog dana. Vidimo usporavanje”, rekao je Lotar Viler, šef instituta Robert Koh. On je pozvao Njemce da se strpe i ostanu disciplinovani sa mjerama socijalnog distanciranja.

U Francuskoj, gdje je umrlo više od 15 hiljada ljudi, stroge mjere izolacije će ostati na snazi do 11. maja.

Očekuje se da Britanija produži mjere zabrane najmanje do 7. maja.

U Indiji mjere suzbijanja širenja zaraze ostaju na snazi do 3. maja, jer je broj zaraženih premašio 10 hiljada.

Zvaničnici širom svijeta su upozorili da bi ukidanje karantina i mjera o socijalnom distanciranju moglo poništiti teško ostvareni napredak u borbi protiv bolesti.

Predsjednik ili kralj?

Na bizarnoj konferenciji za novinare, za koju su neki kazali da je bila “u sjevernokorejskom stilu”, Tramp je puštao video snimke guvernera kako ga hvale i pogrešno ustvrdio da je na njemu da odluči o ponovnom otvaranju zemlje i ublažavanju mjera izolacije. On je nagovijesti ponovno aktiviranje ekonomije 1. maja.

Tramp je neke guvernere optužio za pobunu(Foto: AP)

Glavni američki epidemiolog Entoni Fauči je rekao da je taj datum “malo previše optimističan” i da bi otvaranje trebalo da ide postepeno, od jedne oblasti do duge, ne odjednom. On je kazao da SAD još nemaju proceduru testiranja i pronalaženja novih slučajeva koja je potrebna da bi ekonomija mogla ponovo da se pokrene.

Tramp je takođe optužio medije da pogrešno izvještavaju da su guverneri uglavnom ti koji odlučuju da li se može nastaviti ekonomska aktivnost.

Pravni eksperti kažu da predsjednik SAD ima prilično mala ovlašćenja da naredi građanima da se vrate na posao, ili da gradovi ponovo otvore vladine zgrade, saobraćaj ili lokalna preduzeća.

Guverner Njujorka Endru Kuomo je juče rekao da će odbiti bilo kakvu Trampovu naredbu o početku procesa otvaranja ekonomije prije nego što se isključi rizik od ponovnog podsticanje epidemije u njegovoj državi.

“Predsjednik nema totalna ovlašćenja, mi imamo ustav, nemamo kralja, imamo izabranog predsjednika”, rekao je Kuomo.

Kovid-19 je odnio više od 25 hiljada života u SAD. Direktor Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) Robert Redfild je rekao da se epidemija u SAD bliži vrhuncu.