I narko karteli moraju da se snalaze: Virus poremetio globalno tržište drogama
Neki narko karteli zadržavaju postojeće zalihe metamfetamina kako bi manipulisali tržištem, priznajući da "ne treba trošiti robu u doba krize"
Koronavirus napravio je problem i švercerima droge, parališući ekonomije, zatvarajući granice i prekidajući lance snabdijevanja iz Kine odakle su se trgovci oslanjali na hemikalije kojima bi pravili profitabilne droge kao što su metamfetamin i fentanil.
Jedno od mjesta koje je isključeno iz nabavke hemikalija je kineski Vuhan, epicentar pandemije.
U razgovoru za agenciju AP službenici za sprovođenje zakona i stručnjaci za trgovinu drogama kazali su da meksički i kolumbijski karteli i dalje sprovode svoju trgovinu, o čemu svjedoče nedavne zapljene droge, ali i da im mjere preduzete zbog širenja koronavirusa koje su gradove pretvorile u "gradove duhova" ometaju sve od proizvodnje preko transporta do prodaje.
Sve te mjere otežale su i šverc droge duž granice između SAD i Meksika duge oko 2.000 kilometara.
Kafići, noćni klubovi i moteli širom SAD koji su obično plodno tržište za narkotike su zatvoreni. A cijene narkotika zbog svih problema u distribuciji su porasle.
"Suočavaju se sa problemom ponude i potražnjom", rekao je Alehandro Hope, bezbjednosni analitičar i bivši zvaničnik meksičke obaveštajne agencije CISEN.
"Jednom kada stavite drogu na tržište, kome ćete je prodati?"
Skoro svaka prodaja droge je pogođena, sa poremećajem u lancu snabdijevanja i na veleprodajnom i na maloprodajnom nivou.
Trgovci skladište narkotike duž granice, a američka Uprava za suzbijanje droga izvještava o smanjenju pranja novca i online prodaje droga na takozvanom "dark webu".
"Kumovi kartela se svađaju", rekao je Fil Džordan, bivši direktor obaveštajnog centra El Paso DEA.
Cijene kokaina su u nekim gradovima porasle i za više od 20 odsto. Heroin je postalo teže pronaći u Denveru i Čikagu, dok zalihe fentanila padaju u Hjustonu i Filadelfiji.
U Los Anđelesu se cijena metamfetamina u poslednjim nedjeljama više nego udvostručila, na 1.800 dolara po funti (jedna funta jednako je oko 450 grama).
"Imate nestašice, ali i neke pohlepne gadove koji vide priliku da zarade više novca", rekao je Džek Rili, bivši zamjenik administratora DEA.
„Loši momci često koriste situacije koje utiču na nacionalnu savest da bi povećali cijene“.
Sintetičke droge poput metamfetamina i fentanila bile su među najugroženijima, velikim dijelom jer se oslanjaju na hemikalije koje meksički karteli uvoze iz Kine, pripremaju ih, a zatim distribuiraju širom SAD.
"Ako je poremećaj na tržištu droga tako značajan, moramo nastaviti da radimo sa našim globalnim partnerima kako bismo osigurali da, nakon što izađemo iz pandemije, te hemikalije ne budu dostupne organizacijama koje se bave trgovinom drogom“, rekao je za AP čelnik DEA Utam Dilon.
Narko karteli se sve više udaljavaju od droga za koje je potrebna biljka i sezonski uzgoj, poput heroina i marihuane, u korist sintetičkih opioida poput fentanila, koji se može kuvati 24 sata dnevno tokom cijele godine, i do 50 puta su moćniji od heroina i mnogo je profitabilniji.
Iako su neke tajne laboratorije koje prave fentanil sporadično isplivale u Meksiku, karteli se i dalje uveliko oslanjaju na kineske kompanije kako bi nabavile lijek.
Ogromne količine ovih komponenti za naručivanje putem pošte mogu se pratiti do jedne kompanije koja je subvencionisana od države u Vuhanu i koja se ugasila nakon izbijanja epidemije početkom ove godine, rekla je Luis Šeli, direktorka centra za terorizam, transnacionalnog centra za kriminal i korupciju na Univerzitetu Džordž Meson, koja prati kineske veb stranice koje prodaju fentanil.
"Uvođenje karantina u Vuhanu i sav tamošnji haos definitivno su uticali na trgovinu fentanilom, posebno između Kine i Meksika“, rekao je Ben Vesthof, autor knjige "Fentanil, Inc."
"Glavni razlog zašto je Kina glavni dobavljač je taj što je Kina dobavljač svega i to radi tako jeftino", rekao je Vesthof.
I zbog toga karteli nisu imali razlog da prave svoje laboratorije. Ali troškovi su u porastu i, kao u mnogim legitimnim industrijama, koronavirus je donio promjene.
Oglašene cijene širom Kine za prekurzore fentanila, metamfetamina i sredstava za rezanje porasle su između 25 i 400 odsto od kraja februara, rekao je Logan Paul, analitičar iz Centra za napredne studije odbrane, neprofitne istraživačke kompanije sa sjedištem u Vašingtonu.
Pa čak i dok se biljke za prekurzore droga u Kini polako otvaraju nakon najgore krize, neki karteli preduzimaju korake da smanje svoje oslanjanje na inostrane dobavljače angažujući naučnika da prave njihove prekurzore hemikalija.
"Zbog koronavirusa oni to počinju da rade kod kuće“, dodao je Vesthof.
Neke kineske kompanije koje su nekada potiskivale prekurzore sada oglašavaju ljekove poput Hidroksihlorohin, koji je predsjednik SAD Donald Tramp označio kao potencijalni lijek za tretman na COVID-19.
"U međuvremenu, zategnuta situacija na američko-meksičkoj granici liči na zaustavljeni šahovski meč u kojem niko, posebno trgovci drogama, ne žele da naprave pogrešan potez", rekao je Kil Vilijamson, specijalni agent zadužen za diviziju DEA u El Pasu.
"Trenutno su u pauzi", rekao je Vilijamson.
"Ne žele da se naljute i preuzmu puno rizika".
Neki meksički narko karteli čak i zadržavaju postojeće zalihe metamfetamina kako bi manipulisali tržištem, priznajući da "ne treba trošiti robu u doba krize", rekao je Džozef Braun, američki advokat u Istočnom okrugu Teksasa.
"Neki karteli su direktno naložili članovima njihove organizacije da svako ko bude uhvaćen u prodaji metamfetamina za to vrijeme bude ubijen", rekao je Braun, čija se nadležnost širi od predgrađa Dalasa do Beamonta.
Ipak, narkotici i dalje ulaze na tržište SAD, o čemu svjedoči prošlomjesečna zapljena gotovo 30 miliona dolara ulične droge u novom tunelu za šverc koji je spojen sa skladištem u Tihuani.
Tramp je ranije ovog mjeseca najavio da se brodovi mornarice premještaju prema Venecueli kao dio pokušaja da se ojačaju operacije protiv droge na Karibima nakon američke optužnice protiv predsjednika te zemlje Nikolasa Madura.
Ali pandemija je "paralisala" i odjeljenja koja se bave sprovođenjem zakona jer su sada i istražitelji narkotika kao na primjer u okrugu Los Angelesu stavljena u patrole, što potencijalno može ugroziti dugoročne istrage.
Kapetan Kris Sandoval, koji nadgleda specijalne istrage Ureda šerifa okruga Haris sa sjedištem u Hjustonu kazao je da među njegovim detektivama postoji nova izreka:
"Od korovirusa se ne mogu sakriti ni narko dileri“.
( Vijesti online )