Tragom pustolova Tibora Sekelja

“Savez funkcioniše kao dobrovoljna, patriotska organizacija mladih posvećena neformalnom obrazovanju, zdravom životu”

152 pregleda4 komentar(a)
Izviđači CG, Foto: Radomir Petrić
18.02.2018. 08:25h

Nizom humanitarnih i volonterskih aktivnosti za pomoć lokalnoj zajednici, Savez izviđača Crne Gore (SICG) obilježiće godinu velikog jubileja - 90 godina postojanja skautsko - izviđačkog pokreta.

Savez funkcioniše kao dobrovoljna, patriotska organizacija mladih posvećena neformalnom obrazovanju, zdravim stilovima života i vaspitavanju mladih kroz praktičan rad u prirodi i rad u malim grupama. Okuplja preko 2.000 članova u 26 jedinica, a temelje mu je 1928. postavio slavni svjetski putnik Tibor Sekelj.

U razgovoru za “Vijesti”, načelnik SICG Peko Vukadinović predstavlja široj javnosti ovog nepravedno zapostavljenog čovjeka renesansnih interesovanja, za koga je rekao da je bio novinar, pisac, avanturista, izviđač, esperantista, slikar, fimski dramaturg, geograf: “Ukratko, svestrana ličnost koja je ostavila dubok trag čovječanstvu”.

“Te davne 1928. godine, ovaj čuveni putopisac i pustolov osnovao je u Nikšiću prvi izviđački 'steg' u Crnoj Gori i zajedno sa đacima nikšićke gimnazije počeo svoje prve skautske aktivnosti oduševljen živopisnom okolinom Nikšića. Po završetku gimnazije, upisao je fakultet u Zagrebu nakon čega počinje da radi kao novinar i odlazi za Argentinu. Tibor Sekelj je bio čovjek posebnog duha koji je tečno govorio 40 jezika, napisao veliki broj knjiga za djecu i omladinu u kojima je često opisivao svoje avanture, kao što su 'Kumavava sin prašume' i 'Oluja nad Akonkagvom'. Nakon uspjeha njegovih prvih knjiga, od raznih donatora dobija 2.000 dolara kako bi napisao novo djelo, a inspiraciju je pronašao u nedovoljno istraženim predjelima brazilske prašume Mato Groso, gdje jedna rijeka u čast njegovog istraživanja dobija ime Tibor”, kaže sagovornik “Vijesti”.

Sekelja, nastavlja, put je 1948. poveo u Boliviju, gdje se upoznao sa tamošnjim predsjednikom Enrikeom Hercogom koji mu predlaže da istraži predio rijeke Iteneze. Na ovoj pustolovini, Tibor Sekelj provodi četiri mjeseca u selu ljudoždera, izučava njihove običaje i način života, a kasnije obilazi Venecuelu, Panamu, Meksiko, Indiju, Nepal, Kinu, Šri Lanku, Japan, Maroko, Rusiju , Mongoliju, Australiju, Novi Zeland, Novu Gvineju, Nigeriju, Ekvador…

Umro je u Subotici 1988.

“U čast našeg jubileja i u znak poštovanja prema našem osnivaču, odlučili smo da mladim članovima SICG ponudimo avanturistički program za ovu godinu. Svi naši članovi imaće priliku da učestvuju na julskoj međunarodnoj smotri u Makedoniji, te da se oprobaju u pravoj pustolovini u Crnoj Gori. Spremamo kamp SICG sa predviđenim osvajanjem Lovćena, Vrmca i Orjena u tri dana, a tokom ove pustolovine, izviđači će naučiti osnove ronjenja i alpinizma. Za 2018. spremamo i izviđačku Ligu, Zbor izviđača i planinki, susrete poletaraca i pčelica, vodnu školu SICG, međunarodni kamp i niz drugih lokalnih i nacionalnih aktivnosti”, kazao je Vukadinović.

Uporedo sa prezentacijom kalendara aktivnosti za 2018, SICG je predstavio i izvještaj o aktivnostima u prethodne dvije godine, uz zaključak da su “ispunjena sva očekivanja” članstva najveće omladinske organizacije u zemlji.

Vukadinović za “Vijesti” navodi da je Savez u tom periodu organizovao preko 40 aktivnosti koje su okupile više od 10.000 izviđača i planinki iz Crne Gore i svijeta, a fokus je bio na mobilnosti mladih ljudi, razvoju skautizma na lokalnom nivou i jačanju unutrašnjih kapaciteta organizacije.

Od ove godine u novom svjetskom programu

“Ove godine SICG ulazi u WAGGGS - svjetsku organizaciju izviđača koja okuplja žene vodiče i planinke, unaprijedićemo odličnu saradnju sa Direktoratom za mlade Ministarstva sporta, priredićemo seminar za vođe lokalnih jedinica i formirati nove jedinice na sjeveru Crne Gore”, objasnio je Vukadinović.