Otvoreno pismo predsjednika MOK-a: Solidarnost, kreativnost i odlučnost

U otvorenom pismu Tomas Bah je pozvao i sve učesnike olimpijskog pokreta na izradu novog kalendara sportskih događaja koji je u potpunosti uništen zbog pandemije koronavirusa i zaustavljanja sporta

385 pregleda0 komentar(a)
Bah, Foto: Denis Balibouse

Predsjednik Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) u otvorenom je pismu pod nazivom "Olimpizam i Korona" pozvao olimpijski pokret širom svijeta kako bi pokrenuo sveobuhvatnu raspravu o "izazovima s kojima se suočavamo i mogućnostima koje imamo," poručivši kako će ova situacija trebati svu našu solidarnost, kreativnost, odlučnost i fleksibilnost.

U otvorenom pismu Tomas Bah je pozvao i sve učesnike olimpijskog pokreta na izradu novog kalendara sportskih događaja koji je u potpunosti uništen zbog pandemije koronavirusa i zaustavljanja sporta.

"S globalnom pandemijom COVID-19 svi živimo u velikoj neizvjesnosti. U ovom trenutku, ta nesigurnost je daleko od toga da se smanjuje. Svi tek počinjemo razumijevati dalekosežne posljedice koronavirusne krize širom svijeta. Ono što je sigurno, jeste da je ova pandemija bitno uticala i da će bitno uticati na sva područja društva, uključujući sve nas u svijetu sporta," napisao je 66-godišnji Bah.

"Sasvim je jasno da niko od nas vjerovatno neće moći da sprovede sve planirane aktivnosti prije krize. Stoga svi trebamo pažljivo pogledati koji su prioriteti i sve ih prilagoditi novoj situaciji. Finansijski pritisak, takođe, zahtijeva od nas da se prilagodimo. Ova nova situacija trebaće svu našu solidarnost, kreativnost, odlučnost i fleksibilnost. Svi bi trebalo da činimo žrtve i kompromise. Vanredne okolnosti zahtijevaju vanredne mjere. Ova situacija zahtijeva da svako od nas učini svoj dio, a to se odnosi na sve nas, uključujući i MOK," dodao je predsjednik MOK-a.

Naglasio je kako zajednička radna grupa sa simboličnim nazivom "Evo nas" već radi punom brzinom na vrlo profesionalan način. Utvrdila je prioritete i strategiju upravljanja kako bi odložene Olimpijske igre u Tokiju mogle da se održe i budu uspješne.

"Ti prioriteti uključuju prije svega stvaranje sigurnog okruženja za zdravlje svih učesnika. Ovdje se možemo i dalje oslanjati na savjete Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) o prilagođavanju u organizaciji masovnih okupljanja."

Bah je predložio široko savjetovanja pod vođstvom MOK-a.

"Već su stari Grci, kojima dugujemo Olimpijske igre, znali da sa svim krizama dolazi prilika. Iskoristite ovu priliku na način da jedinstvo i kreativnost izađu iz ove krize još jače nego prije. Postkoronarovirusnom svijetu trebat će sport, a mi smo spremni doprinijeti njegovom oblikovanju s našim olimpijskim vrijednostima," naglasio je.

Dodao je kako će trenutna zdravstvena kriza dovesti do duge i duboke ekonomske krize, čiji uticaj na sport može biti različit od zemlje do zemlje.

"To će uveliko zavisiti o važnosti koju će vlade dati ogromnom društvenom kapitalu koji predstavlja sport kada je riječ o dodjeli finansijske pomoći koju im pružaju za oporavak društva. Nedavna studija u Evropi je pokazala da sport doprinosi s više od dva posto BDP-u, što sport čini ekonomski važnijim od većine tradicionalnih društvenih sektora."

"Sport nije dio problema, ali možemo biti dio rješenja. Da bi se to postiglo, vlade moraju uključiti sport u svoje programe ekonomske podrške," smatra prvi čovjek svjetskog sporta, dodavši kako MOK "pregleda proračun i prioritete MOK-a."

Osvrnuo se i na e-sport.

"S obzirom na socijalnu distancu koju zahtijeva ova zdravstvena kriza, morati razmotriti što društveno distanciranje može značiti za naše odnose s e-sportom. Neki međunarodni sportski savezi već su bili snažni u korištenju moderne tehnologije i pripremi takmičenja na daljinu. Moramo raditi na tome i iskoristiti ove nove izazove. i mogućnosti ", pomenuo je Bah.