Istraživanje UNICEF-a pokazalo da su roditelji u periodu epidemije više razgovarali sa djecom o medijskim sadržajima
„Uticaj medija zavisi od toga kako ih koristimo, zato je važno da roditelji vode računa o tome šta njihova djeca prate u medijima i da razvijaju njihovu medijsku pismenost“, napominje Perović.
Jelena Perović, koordinatorka komunikacija u UNICEF-u, za Boje jutra je govorila o nedavnom istraživanju koje je IPSOS sproveo u saradnji sa UNICEF-om, o promjenama navika roditelja i djece od 4 do 17 godina u vrijeme epidemije koronavirusa.
„Ono što nas je obradovalo jeste da su roditelji rekli da su više nego ranije sa djecom igrali društvene igre, a tek svaki deseti roditelj je rekao da nije znao kako da ispuni slobodno vrijeme“, saopštila je Perović.
Kako je kazala, istraživanje je pokazalo da su roditelji više razgovarali sa djecom o sadržajima koje oni prate u medijima što je, kako ističe, rezultat toga što su imali više slobodnog vremena.
„Uticaj medija zavisi od toga kako ih koristimo, zato je važno da roditelji vode računa o tome šta njihova djeca prate u medijima i da razvijaju njihovu medijsku pismenost“, napominje Perović.
Ona dodaje da je svaki treći roditelj primijetio UNICEF-ove mlade reportere i da ih navode kao pozitivan primjer.
„Rad mladih reportera u periodu koronavirusa je bio značajan naročito u dijelu rada na otkrivanju dezinformacija i lažnih vijesti“, saopštila je Perović i napomenula da je uloga medijske pismenosti da nam pomogne u odabiru kredibilnih izvora i provjerenih informacija.
Kako je kazala, uskoro će sprovesti istraživanje iste tematike, ali će se odnositi na građane koji su stariji od 18 godina, a fokus će biti i na temama zdravlja.
„Većina roditelja smatra da njihova djeca u vremenu krize neće izgubiti radne navike, što nam pokazuje da škola radi svoj posao i online putem, a takođe ističem da su djeca uspjela da razviju različite digitalne vještine, pa je to dobar aspekt ove pandemije“, zaključuje Perović.
( Boje jutra )