U Trstu negodovanje zbog odluke vlasti: Zaražene iz staračkih domova premještaju na brod
Lokalni starački domovi koji su ovdje brojni, , kao i vlasnici hotela već su nudili da se, uz dnevnu nadoknadu do 60 eura, pacijenti smjeste u već postojeće kapacitete, ali su vlasti ove regije odlučile da ih smjeste na brod karantin
Lokalne vlasti Sjeverne italijanske regije, čiji je centar Trst, odlučile su da sve zaražene iz staračkih domova smjeste na brod koji su iznajmili, prenosi Tanjug.
Taj brod će biti usidren u tršžanskoj luci.
U ovoj regiji je zabilježen manji broj zarazenih i preminulih od kovida-19, a među najbrojnijim su stariji koji su bili smješetni u staračkim domovima, (samo u Trstu ih je oko 4.000) koji se raširio i među sanitarnim osobljem, a sve do sada, prema pisanju medija, zaraženi su ostali su gdje su i bili, kako bi se situacija držala pod kontrolom, ali sada su odlučili da ih smjeste na brod.
"Manifesto" otkriva da to čak i nije brod, već trajekt koji tek treba prilagoditi za smještaj starih osoba zaraznih koronavirusom, a Tršćani su ovu odluku osudili kao "sramotnu i skandaloznu".
Odluka je, prema pisanju medija, dvostruko loša. Prvo, jer se planira da se stari i bolesni smjeste u male brodske kabine, a tek treba da se obezbjedi osoblje koje će se o njima brinuti uz odgovarajuće mjere zaštite, i drugo jer se, bacaju u vjetar milioni eura.
Lokalni starački domovi koji su ovdje brojni, , kao i vlasnici hotela već su nudili da se, uz dnevnu nadoknadu do 60 eura, pacijenti smjeste u već postojeće kapacitete, ali su vlasti ove regije odlučile da ih smjeste na brod karantin.
Brod koji je tek treba da stigne u Tršćansku luku biće iznajmljen za milion i 200 hiljada eura mjesečno, a planira se da se bolesni na brodu karantinu zadrže najmanje narednih šest mjeseci.
Trst je grad starih ljudi i jedan od najstarijih u prosjeku u Italiji, a sjeverne regije takođe u samom vrhu.
Inače Italija je u samom vrhu u svijetu, poslije Japana, po prosječnoj starosti stanovništva.
( Vijesti online )