Valensa: Bez slobodnih medija će razni interesi biti uvijek važniji od istine, poštenja i savremenosti
"Ja predlažem da se dogovorimo oko 10 svjetovnih zapovijesti i da ih usvojimo u cijeloj Evropi. Budućnost moramo da gradimo na zajedničkim vrijednostima oko kojih su se složili vjernici i ateisti", kazao je Valensa
Bivši poljski predsjednik i dobitnik Nobelove nagrade za mir Leh Valensa pozvao je u Gdanjsku, na konferenciji o slobodi medija u Evropi, da Evropa usvoji 10 svjetovnih zapovijesti za novu epohu u kojima bi bila neizostavno garantovana sloboda medija.
"Ovo je epoha riječi. Danas ne možemo da se iščupamo iz prošlosti. Stalno gledamo natrag. Moramo zajedno da uvjerimo jedni druge šta su šanse, šta su opasnosti a kada u tome uspijemo ići će nam lako. Bez slobodnih medija to ne možemo da postignemo jer će razni interesi biti uvijek važniji od istine, poštenja i savremenosti", kazao je Valensa u četvrtak na konferenciji Slobodni mediji u Evropi u Gdanjsku.
Valensa je apelovao da se Evropa dogovori kako bi trebalo da izgledaju temelji te nova epohe u koju svijet želi da pređe nakon epohe podjela i granica.
"Ja predlažem da se dogovorimo oko 10 svjetovnih zapovijesti i da ih usvojimo u cijeloj Evropi. Budućnost moramo da gradimo na zajedničkim vrijednostima oko kojih su se složili vjernici i ateisti", kazao je Valensa.
Nekadašnji legendarni vođa otpora Poljaka komunističkom režimu upozorio je da u tu novu epohu svijet ne može da uđe bez slobodnih medija.
"Bez slobodnih medija ne možemo to da postignemo, zato što će razni interesi biti uvijek važniji od istine, poštenja i savremenosti. Nema boljeg primjera nego naši sindikati Solidarnost. Mi smo pobijedili zahvaljujući slobodnoj štampi. Zahvaljujući tome kako lijepo ste tumačili društvu naše ideje uspjeli smo da pobijedimo. Demonstracije, to bi bilo malo. Slobodni mediji donijeli su pobjedu", kazao je Valensa, javlja danas poljska privatna televizija Polsat.
Konferenciju o slobodi medija, koja postaje ugrožena i u nekim članicama Evropske unije, poput Poljske ili Mađarske, organizovala je u Evropskom centru solidarnosti u Gdanjsku Evropska federacija novinara, Savjet Evrope, Evropski centar slobode medija i Međunarodni novinarski institut.
Oko 200 delegata razmatra na dvodnevnoj konferenciji teme kao što je "Pluralizam gradi i održava demokratiju", "Odbrana novih medija i nezavisnog novinarstva od pritisaka države" ili "Etički standardi i autocenzura".
( Beta )