Biciklo.me apeluje na NKT: Podstaknite ljude da pješače ili koriste bicikl
Aktivni vidovi prevoza moraju se podstaći, naročito u periodu oporavka od posljedica panedmije, ističu iz nevladinog udruženja
Nevladino udruženje Biciklo.me pozvalo je Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti (NKT) da podstakne građane da pješače ili koriste bicikl.
Iz tog udruženja su odali priznanje NKT-u i Institutu za javno zdravlje na, kako navode, preduzetim mjerama na planu suzbijanja širenja bolesti Kovid-19, koju izaziva novi koronavirus. "Posebno prepoznajemo značaj fizičkog distanciranja i kampanje koja se vodi s tim ciljem, budući je u naučnoj i stručnoj javnosti upravo to istaknuto kao ključna mjera u kontroli širenja zaraze", navode u obraćanju NKT-u, te dodaju:
"I dok je fizička distanca važna, smatramo da bi u naredoj fazi odgovora na epidemiju u Crnoj Gori pažnju trebalo obratiti i na posredne opasnosti po javno zdravlje koje proizilaze iz smanjenog obima kretanja i manjka fizičke aktivnosti u prethodnom periodu. S tim u vezi, apelujemo na Nacionalno koordinaciono tijelo i Institut za javno zdravlje da u cilju očuvanja javnog zdravlja, kako fizičkog tako i mentalnog, podstaknu stanovništvo da se kreće na aktivan način – pješke ili biciklom."
Iz udruženja Biciklo.me podsjećaju da je Svjetska zdravstvena organizacija prepoznala nedostatak fizičke aktivnosti kao četvrti po redu uzrok preuranjene smrti u svijetu, te da su na osnovu tih saznanja formirane i preporuke, kojima se odraslima starosti između 18 i 64 godine, ali i ostalima, savjetuje najmanje 150 minuta umjerene fizičke aktivnosti nedjeljno, što primarno uključuje pješačenje i upotrebu bicikla. Pored toga, ističu iz udruženja, SZO je ovog mjeseca izdala smjernice za kretanje u doba pandemije, u kojima se savjetuje da ljudi idu pješke ili biciklom kad god je to moguće. "Dok aktivni vidovi prevoza pomažu u ispunjavanju minimalnih zahtjeva za fizičkom aktivnošću, njima se istovremeno omogućava i fizičko distanciranje, koje je često nemoguće u javnom prevozu, taksiju ili privatnom vozilu", navodi se u obraćanju NKT-u.
"Iza svih preporuka i koristi u pogledu aktivnog transporta stoje ubjedljivi naučni dokazi. Brojna istraživanja su pokazala da aktivni vidovi transporta, a posebno upotreba bicikla, treba da budu ohrabreni radi ostvarivanja pozitivnih zdravstvenih i društvenih ishoda (Palencia & Nieuwenhujsen 2018). Poznato je da se aktivnim vidovima prevoza značajno smanjuje rizik od obolijevanja od karcinoma (Matthews et al. 2007, Friedenreich et al. 2010, Celis-Morales et al. 2017), kardiovaskularnih bolesti (Grøntved et al. 2016, Celis-Morales et al. 2017, Laverty et al. 2013), gojaznosti (Frank et al. 2004, Pucher et al. 2010, Laverty et al. 2013, Flint et al. 2016) i dr. Kada je u pitanju mentalno zdravlje, najnovija studija Tehničkog univerziteta u Delftu (Krosene & de Vos, 2020) ukazuje na statistički značajne pozitivne efekte aktivnog putovanja na mentalno zdavlje, čak i kada je u pitanju liječenje depresije i drugih neuropsihijatrijskih poremećaja. Pored toga, redovna fizička aktivnost može smanjiti i rizik od respiratornih bolesti, kao što su ustvrdili istraživači sa Univerziteta u Virdžiniji", navode iz udruženja Biciklo.me.
Treba, kako navode, podsjetiti i da aktivni vidovi kretanja igraju značajnu ulogu u smanjenju zagađenja, koje se može povezati i sa rizikom od obolijevanja od respiratornih bolesti. "Nedavno sprovedena studija (Ogen 2020) pokazala je da je stepen obolijevanja od bolesti Kovid-19 bio najveći upravo u onim područjima u kojima su zabilježene visoke vrijednosti azot dioksida, štetnog gasa koji mahom emituju vozila na dizel gorivo. Aktivni vidovi transporta i na ovaj način doprinose čistijem vazduhu, a time i javnom zdravlju".
Svi ovi naučni dokazi, kako navode iz udruženja, nedvojbeno potvrđuju da se aktivni vidovi prevoza moraju podstaći, naročito u periodu oporavka od posljedica panedmije. "Važno je napomenuti i da promocija sama po sebi nije dovoljna, već i da državni organi i lokalne samouprave moraju naći načine kako da omoguće uslove za bezbjedno, ugodno i lako pješačenje i upotrebu bicikla. Zato naša organizacija istovremeno zagovara i intervencije u pogledu organizacije saobraćaja, kroz ograničenje brzine u gradskim područjima, privremeno ili trajno zatvaranje ulica za motorni saobraćaj, te proširivanje trotoara i biciklističkih staza na račun kolovoza, po uzoru na mnoge svjetske gradove."
Stoga, kako zaključuju, jednom pozivaju Nacionalno koordinaciono tijelo i Institut za javno zdravlje da pažljivo razmotre navedene argumente, da u svojim nastupima pozovu građane da za prevoz koriste aktivne vidove transporta poput pješačenja i bicikla, te da ove načine kretanja aktivno promovišu na svojima kanalima komunikacije.
"Uvjereni smo da ćete uvažiti ovaj dopis i da ćemo sa tako važnih instanci čuti ohrabrujuće tonove u pogledu promocije aktivnih vidova prevoza", zaključuje se u obraćanju.
( Vijesti online )