Stručnjaci: Trampove prijetnje SZO mogu da ugroze zdravlje stanovništva svijeta
U pismu predsedniku SZO Tedrosu Adanomu Gebrejesusu, Tramp je naveo da su se "ponovljeni pogrešni koraci" SZO u odgovoru na pandemiju pokazali "veoma skupim za svijet"
Zdravstveni stručnjaci kažu da sve češći napadi američkog predsjednika Donalda Trampa na Svjetsku zdravstvenu organizaciju (SZO) pokazuju njegovo duboko nerazumevanje njene uloge i na kraju mogu dovesti do ugrožavanja zdravlja stanovištva svijeta.
U pismu predsedniku SZO Tedrosu Adanomu Gebrejesusu, Tramp je naveo da su se "ponovljeni pogrešni koraci" SZO u odgovoru na pandemiju pokazali "veoma skupim za svijet".
Tramp je juče zaprijetio da će trajno prekinuti finansiranje SZO, osim ako ne obeća "značajan napredak" u narednih 30 dana.
"Ne mogu da dozvolim da američki poreski obveznici nastave da finansiraju organizaciju koja sada toliko očigledno ne služi američkim interesima", poručio je on.
Sjedinjene Države su najveći finansijer SZO sa oko 450 miliona dolara godišnje.
Devi Sridhar, profesorka javnog zdravstva na Univerzitetu u Edinburgu, rekla je da je Trampovo pismo vjerovatno za domaću političku upotrebu, da bi skinuo sa sebe krivicu za teške posljedice pandemije u SAD gde je najveći broj zaraženih i umrlih u svijetu.
"Kina i Sjedinjene Države se bore kao razvedeni roditelji, dok je između njih SZO kao dijete koje se opire da ne izabere stranu", rekla je ona.
"Predsjednik Tramp ne razumije šta SZO može, a šta ne može", rekla je ona i objasnila da SZO postavlja međunarodne standarde i da njome upravljaju države članice.
Majkl Hed, viši naučni saradnik na Univerzitetu Sautempton, rekao je da ono što Tramp traži van nadležnosti SZO koja daje stručne smjernice, "a ne sprovodi zakone".
Hed je napomenuo da postoje jasni propusti u Sjedinjenim Državama gdje je 1,5 milion infekcija i više od 90.000 umrlih.
Tramp je međutim optuživao SZO da je prikrivala informacije o virusu zbog pritiska Kine, i čak i hvalila Peking.
SZO nije odmah reagovala na Trampovo pismo, ali je ranije podsjetila da je već 30. januara, kada je bilo manje od 100 slučajeva koronavirusa van Kine dala najviše upozorenje - proglasila je "globalnu vanrednu zdravstvenu situaciju".
Tada je šef SZO Tedros rekao da Kina postavlja novi standard u odgovoru na epidemiju i da svijet duguje Kini zahvalnost zbog načina na koji je "kupila vrijeme" drugim zemljama da se pripreme za preduzimanje vanrednih mjera kako bi spriječile širenje virusa.
( Agencija BETA )