DFC: Anticrnogorska kampanja na srpskim portalima usmjerena ka urušavanju imidža Crne Gore

DFC navodi da pored medija iz Srbije, lažne vijesti su objavljivali i crnogorski portali

6808 pregleda27 komentar(a)
Budva (Ilustracija), Foto: Shutterstock

Intenzivna anticrnogorska kampanja na srpskim portalima usmjerena je posljednjih dana ka urušavanju imidža Crne Gore kao poželjne turističke destinacije, saopšteno je danas iz Digitalnog forenzičkog centra (DFC).

"Srpski i prosrpski orjentisani mediji ne propuštaju priliku da naglase slabosti turističke ponude na crnogorskom primorju, favorizujući druge destinacije. Zanemarujući suštinu odluke kojom je crnogorska Vlada zauzela isti stav prema svim zemljama koje imaju više od 25 zaraženih korona virusom na 100.000 stanovnika, zvanična Srbija, kao i pomenuti mediji, oštro su reagovali. Inače, pomenuta odluka, osim zdravstvenih, nije motivisana niti političkim niti bilo kojim ideološkim razlozima, jer osim Hrvatske, Slovenije, Austrije, Nemačke, Mađarske, Albanije, Poljske, Češke i Grčke, granice su zatvorene za sve zemlje koje imaju više od 25 zaraženih na 100.000 stanovnika. U međuvremenu, Vlada je saopštila da je odluka donijeta na osnovu preporuka EU i Instituta za javno zdravlje, ali da je moguće da će Crna Gora otvoriti granice sa još nekim državama iz regiona u zavisnosti od situacije kada naredba stupi na snagu", ističe se u saopštenju DFC.

Tvrdnje da je riječ o politički motivisanoj odluci

Iz DFC su poručili da zvanični Beograd, reagujući na odluku Crne Gore da ne uvrsti Srbiju u grupu zemalja sa kojima će Crna Gora otvoriti granice 1. juna, tvrdi da se radi isključivo o političkoj odluci.

"Premijerka Ana Brnabić je izjavila da Srbija neće zatvarati svoje granice za crnogorske građane kao što je to uradila Podgorica za građane Srbije, ističući da srpski građani ne bi trebalo da idu tamo gdje su nepoželjni. Istog dana je Direktorat za civilno vazduhoplovstvo Srbije zabranio slijetanje aviona Montenegro Airlinesa na beogradski aerodrom. Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić je kazao da crnogorska vlada namjerno nije stavila Srbiju na listu država čiji građani mogu slobodno da uđu na prostor Crne Gore. Prema njegovim riječima, crnogorska vlast je zapravo rekla ne trebaju nam turisti iz Srbije", rekli su iz DFC.

Oni su poručili da prema podacima sa zvaničnog portala Covid19.rs, u Srbiji je od početka epidemije potvrđeno ukupno 11.227 slučajeva zaraze koronavirusom, a izliječeno 6.067 osoba (podaci u trenutku pisanja saopštenja DFC).

"To znači da trenutno postoje 5.160 aktivnih slučajeva zaraze korona virusom, odnosno 72 oboljela na svakih 100.000 stanovnika, što je znatno više od kvote koju je postavila crnogorska vlada", piše u saopštenju DFC.

Negativni narativi

U saopštenju DFC se navodi da paralelno sa porukama najviših srpskih zvaničnika da Srbi ne treba da dolaze u Crnu Goru, stižu i one iz srpskih tabloida:

"CRNOGORSKI UGOSTITELJI UTUČENI: Što nam dođe domaćih gostiju preko vikenda to nam je!, Crnogorci kukaju, pukla im sezona! Plaže prazne, gostiju ni na vidiku, Da li je Crna Gora bez Srba ovog leta OSUĐENA NA PROPAST? Evo koliko tačno Srba letuje tamo i koliko troše, RUSI NE DOLAZE, SVI OTKAZUJU, NEMA RADNE SNAGE: Prognoze za sezonu u Crnoj Gori su loše!, AJKULA u Crnoj Gori! Neman od TRI METRA uočena u blizini omiljenih plaža srpskih turista, SRBI, NE IDITE U CRNU GORU NA MORE! Evo šta vam se može desiti. To su samo neki od naslova kojima mediji poput portala Espreso, Alo, Telegraf, Srbija danas, Informer šire negativne narative o Crnoj Gori", kazali su iz DFC.

Oni navode da se pored tih, svakodnevno plasira i niz lažnih vijesti.

"Jedna od njih da je u Podgorici i na Cetinju privedeno 17 navijača Budućnosti kod kojih su nađene naljepnice Srbe na vrbe! i Srbi, van iz Montenegra, kao i arsenal hladnog oružja, koju je inicijalno objavio Informer. Isti portal tvrdi da su se oni spremali da tokom sezone u Budvi, Kotoru i Tivtu linčuju turiste iz Srbije, razbijaju im kola, skidaju registracije i lijepe im prijeteće naljepnice", poručili su iz DFC.

Lažne vijesti i izmišljene statistike

DFC navodi da pored medija iz Srbije, lažne vijesti su objavljivali i crnogorski portali.

"Tako IN4S piše o novom istraživanju u oblasti hotelijerstva, navodeći da svega 4% građana Srbije želi ići u Crnu Goru, za razliku od Grčke koju bira njih 80%?! Nakon te objave, tekst su preuzeli brojni tabolodi iz Srbije. Podsjetimo se, ovogodišnja pojačana kampanja usmjerena protiv turističke privrede Crne Gore nije nova pojava. Ona je nastavak negativne propagande svih prethodnih godina kada je naša država predstavljana kao skupa i nesigurna destinacija, sa prljavim plažama i agresivnim mještanima koji ne vole Srbe. Narativi o unaprijed propaloj sezoni ponavljaju se iz godine u godinu. Na sreću, oni do sada nisu štetili našem turizmu, šta više. Nadamo se da će tako biti i ove godine, uz rezervu da će pandemija sigurno ostaviti traga i ne samo na turističku privredu Crne Gore, nego i drugih turističkih destinacija u okruženju i svijetu i šire", zaključuje se u saopštenju DFC.