Biraju ugao fotografisanja i manipulišu javnošću
"Slikanjem iz posebnog ugla, prikazuju se suva korita rijeka, a izbjegava ugao slikanja, dijela vodozahvata na nižoj koti, kroz koje je vidljiv ekološki prihvatljiv protok vode, kako bi se izmanipulisala javnost"
Iz kompanije “Small Hydro Power Plant Kutska i Mojanska” reagovali su na tekst “Inspekcija da vidi suvo korito” objavljen 25. maja u “Vijestima”.
Reagovanje koje potpisuje direktorka te kompanije Tamara Kokić, “Vijesti” objavljuju integralno.
“U tekstu ‘Inspekcija da vidi suvo korito’ izneseno je više netačnosti koje na negativan način prikazuju investiciju i rad malih hidroelektrana na rijekama Kutskoj i Mojanskoj u Andrijevici. Pored niza tekstova reagujemo prvi put, kako bismo se pridružili pozivu da nadležna inspekcija provjeri stanje ‘ekološki prihvatljivog protoka’ u koritu rijeka. Živimo u vremenu i u ekonomskom ambijentu kada treba podržati preduzetništvo, a sebe smatramo društveno odgovornim preduzetnicima. Na ovaj način želimo činjenicama ukazati na iznijete neistine, zbog javnosti i mnogobrojnih partnera koji su učestvovali u ovom projektu.
Slikanjem iz posebnog ugla, prikazuju se suva korita rijeka, a izbjegava ugao slikanja, dijela vodozahvata na nižoj koti, kroz koje je vidljiv ekološki prihvatljiv protok vode, kako bi se izmanipulisala javnost. Međutim kontrola, ekološki prihvatljivog protoka vode, precizno se očitava na ugrađenim mjernim uređajima (limnigrafi) za proteklu količinu vode.
Zavisno od doba godine i hidrologije, prirodno postoje suvi djelovi obale na vodotocima rijeka nezavinso od izgrađenih elektrana. Pojedinci koji ove ‘senzacije’ plasiraju iz ličnih ili dnevnoplitičkih interesa ne moraju putovati do Andijevice, već taj fenomen suvih djelova obale ili korita rijeke mogu slikati i na Ribnici, Sitnici, Morači i dr.
Kao koncesionari obavezni smo poštovati sve zakonske regulative, a naročito u pogledu standarda ekološko prihvatljivog protoka vode. Projekat mini hidroelektana po regulativi pripada kategoriji složenih inženjerskih objekata. Podsjetićemo da je tokom njihove izgradnje od faze koncesionog ugovora, glavnog projekta, revizija, raznih studija, izvođenja, stručnog nadzora, saglasnosti republičkih inspekcija, ekoloških studija, tehničkog prijema i dr. učestvovalo preko 100 stručnjaka raznih profila (inžinjera, biologa itd). Tokom eksploatacije rad ovih elektrana je podložan inspekcijskom nadzoru. Osim nadležnih inspekcijskih organa, pozivamo i sve ostale koji su zainteresovani da organizujemo obilazak naših hidroelektrana gdje se mogu lično upoznati sa tehnologijom rada i poštovanjem zakonske regulative.
Netačni su navodi o neispunjenim obećanjima mještanima, jer svakako njih ne reprezentuje neki „nezadovoljni“ pojedinac koji dostavlja ove fotogradije. Činjenice govore drugačije - uplaćen avans za asfaltiranje 4 km puta, izvedeni svi infrastrukturni radovi po zahtjevu mještana, zapošljeno lokalno stanovništvo itd.
Koristimo priliku da se najtoplije zahvalimo mještanima koji su tokom proteklih radova imali strpljenja, razumijevanja i davali podršku. Potrudićemo se u narednom periodu, po ostvarenju proizvodnje, da doprinesemo u najvećoj mjeri lokalnoj sredini koliko nam dozvoli destogodišnje kreditno zaduženje. Svakako je zanimljiva tema i za novinarsko istraživanje kako su desetine hiljada izgrađenih MHE (preko 90% iskorišćenja vodotoka) korisne za zemlje EU (Austrija, Švajcarska, Slovenija, Njemačka, Norveška itd.) sa najvećim ekološkim standardima, gdje se i dalje grade nove MHE, a to nije slučaj sa Crnom Gorom sa izgrađenih 20 MHE.
Osim prakse informisanja iz ugla pojedinih NVO, svakako bi bilo korisno čuti stavove naučne i stručne javnosti (Univerziteta, EPCG, Inženjerske komore i dr.) o temi neiskorišćenosti velikog hidropotencija kao naše razvojne šanse. Na ovaj način zaključujemo našu dalju polemiku”, piše u reagovanju.
( Jelena Jovanović )