SZO se nada nastavku saradnje sa SAD
"Doprinos i velikodušnost američke vlade i građana svjetskom zdravlju su već decenijama ogromni i pružili su veliku dobrobit javnom zdravlju širom svijeta... SZO želi da se ta saradnja nastavi", rekao je na virtuelnoj konferenciji za novinare Gebrejesus
Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejesus izrazio je danas želju da se nastavi saradnja sa SAD uprkos najavi američkog predsjednika Donalda Trampa o prekidu veza sa ovom agencijom UN. "Doprinos i velikodušnost američke vlade i građana svjetskom zdravlju su već decenijama ogromni i pružili su veliku dobrobit javnom zdravlju širom svijeta... SZO želi da se ta saradnja nastavi", rekao je na virtuelnoj konferenciji za novinare Gebrejesus.
Tramp je u jeku pandemije koronavirusa suspendovao finansiranje SZO koju optužuje za popustljivost prema Kini, a u petak je saopštio da SAD prekidaju veze sa ovom agencijom UN.
SAD će "sredstva preusmjeriti na druge hitne i globalne potrebe javnog zdravlja koje to zaslužuju", rekao je on novinarima.
Zdravstvena agencija UN, SZO je multilateralna institucija osnovana 1948. godine. Rad i misije ove ogromne mašinerije od 7.000 zaposlenih koji su prisutni u cijelom svijetu, zavise od finansiranja država članica i od privatnih donacija.
SAD su sa 893 miliona dolara za period 2018/2019. glavni donator koji obezbjeđuje 15 odsto budžeta SZO, ispred fondacije Bila i Melinde Gejts, Velike Britanije i Njemačke, i daleko ispred Kine i njenih 86 miliona.
Američke donacije uglavnom idu za Afriku i Bliski istok.
Oko trećina novca odlazi na borbu protiv vanrednih stanja u zdravstvu, a ostatak je namijenjen prevashodno programima iskorjenjivanja dečje paralize, poboljšanju pristupa zdravstvenim uslugama i prevenciji i borbi protiv epidemija.
( BETA )