Brakočević: U karantin ću samo pod prisilom, ako tamo dospijem, štrajkovaću glađu
"Nadam se da ce NKT ipak dozvati razumu i tretirati nas onako kako zaslužujemo.”- napisao je kapetan Brakočević danas na fejsbuku
Otpor čudnim aršinima NKT-a u vezi karantinskog zadržavanja naših pomoraca koji se vraćaju u državu, u odnosu na strane turiste koji dolaze u Crnu Goru, polako raste.
Tako je danas jedan od crnogorskih poznatih pomorskih kapetana, Petar Brakočevič iz Bara koji uskoro nakon više od osam mjeseci navigacije treba da se vrati kući, najavio da neće pristati da ga smjeste u karantin i da će, ukoliko se to desi, sedam dana koliko bi u izolaciji trebao provesti u karantinu, iz protesta štrajkovati glađu.
"Uz dužno poštovanje prema doktorima, kao pomorac i čovjek zdravog razuma moram reći da je ova odluka blago rečeno nerazumna. Pomorac iz višemjesečne izolacije na brodu pri iskrcaju, ide pravo sa broda na aerodrom i onda je tokom puta ka Crnoj Gori na aerodromima u tranzitu. Po meni je sasvim svejedno da li je takav aerodrom u "zelenoj" ili "crvenoj" državi jer se na aerodromima mijenjaju putnici iz svih država – i onih koje imaju manje od 25 slučajeva Covida-19 na 100.000 stanovnika a koje NKT pušta da u Crnu Goru uđu bez karantina, i onih koje imaju više od toga. Pomorce su trebali po meni, tretirati kao da dolaze iz države "brod" koji ima 0 aktivnih slučajeva obolijevanja od 100.000, te shodno tome prema njima postupati. Ja se uskoro iskrcavam i poručujem da ću u karantin samo pod prisilom, nikako svojevoljno. A ako tamo dospijem, štrajkovaću glađu tih sedam dana i podstaći ću ostale pomorce da mi se pridruže. Nadam se da ce NKT ipak dozvati razumu i tretirati nas onako kako zaslužujemo", napisao je kapetan Brakočević danas na Fejsbuku.
On zapovijeda megakontejnerašem “MSC Rifaya” od 19.934 TEU-a koji drži liniju između Kine, odnosno jugoistočne Azije i Evrope.
Tokom proteklih mjeseci trajanja korona-krize u svijetu, Brakočević je insistirao da se na njegovom brodu primjenjuju maksimalne mjere zaštite posade od Covida-19, pa je prilikom svakog uplovljavanja u luke "MSC Rifaye" njena posada koristila punu zaštitnu opremu-od kombinezona, preko rukavica, maski i zaštitnih vizira.
Tako obučeni, kapetan Brakočević i njegovi oficiri i mornarii obavljali su svoje redovne dužnosti na brodu dok bi on bio u luci.
Na kopno nisu izlazili mjesecima, a nije bilo ni slučajeva obolijevanja od korone na tom 400 metara dugačkom kontejnerskom brodu italijansko-švajcarske kompanije MSC.
"Brod na kome sam kapetan, zajedno sa vrijednošću robe koju nosi u skoro 20.000 kontejnera koje transportuje, vrijedi i preko milijardu eura. Strani brodar uvažava naše kapetane kojima povjeri zapovjedništvo nad ovakvim jednim company asset-om, dok u Crnoj Gori naše vlasti u ovom trenutku ne cijene naše mišljenje i nas iste kada se vraćamo doma, strpaju u zatvor-karantin, nemajući u nas povjerenje da ćemo ispoštovati samoizolaciju u svojoj kući! Odlukom NKT-a turisti nemaju ove problem, iako dolaze zajedno sa nama sa istih aerodroma, stanica i destinacija", ukazuje Brakočević.
NKT je prekjuče donijelo odluku da crnogorski pomorci koji ulaze iz zemalja stope aktivnih slučajeva koronavirusa manje od 25 na 100.000 stanovnika, ne moraju po dolasku u Crnu Goru da idu u karantin niti u samoizolaciju.
Ako su se iskrcali sa broda na kojem su praktično mjesecima već bili u karantinu u državi koja ima stopu zaraženih veću od 25 na 100.000 stanovnika, ili u tranzitu do Crne Gore prošli kroz takvu zemlju što je najčešći slučaj, svi naši pomorci se po odluci NKT-a, moraju prisilno staviti u karantin u trajanju od 7 ili 14 dana.
( Siniša Luković )