Arapima oduzeta zemlja u Budvi
Iz katastra su nestali papiri, pa se teško utvrđuje na koji način je ta parcela mijenjala vlasnike...
Specijalno državno tužilaštvo blokiralo je zemljišni kompleks od gotovo 6.400 kvadrata zemlje na Slovenskoj plaži, zbog sumnje da je napravljena milionska šteta državi i Opštini Budva.
Zemlja pored Jadranskog sajma vlasništvo je arapske kompanije Budva beach properties.
Na zahtjev tužilaštva Milivoja Katnića, Viši sud donio je privremenu mjeru sa zabranom otuđenja i opterećenja, koja je u katastarskoj evidenciji Uprave za nekretnine upisna na 6.380 kvadrata zemlje, kao i na četiri manja objekata od 183, 209, 21 i 26 kvadrata na istoj parceli.
"Privremena mjera, zabrana raspolaganja i korišćenja određena je rješenjem Višeg suda iz Podgorice po predlogu Specijalnog državnog tužilaštva na svojinu Budva beach properties”, stoji kao teret upisan u Katastru na imovinu te kompnije.
Budva beach properties registrovana je u Podgorici, a kao osnivač, prema podacima Centralnog registra privrednih subjekata se navodi Al Jabal Al Asward Invest ments Ruwi Sultanat Oman.
Ovlašćeni zastupnici su Abdul Aziz Mohammed Ahmed Al Balushi i Nasser Rashid Saif Al Shibli, dok je izvršni direktor Thamood Shuhail Muhanna Al Adawi.
Specijalno državno tužilaštvo pokrenulo je istragu, nakon što je u novembru 2016. tadašnji potpredsjednik Vlade izbornog povjerenja Milorad Vujović, podnio krivičnu prijavu zbog sumnje da je napravljena višemislionska štea Opštini Budva - najprije prisvajanjem, a potom i preprodajom atraktivnog zemljišnog kompleksa na pjeni od mora.
Iz budvanskog katastra nestali su papiri, pa se teško utvrđuje na koji način je ta parcela mijenjala vlasnike.
Katrastrom je tada upravljala Mirjana Marović.
"Nestali su popisni listovi i rješenja komisije sa javnog izlaganja Jadranski sajam, dakle nestali su dokazi na osnovu kojih se formira početno stanje katastarskih evidencija“, kazao je ranije Vujović "Vijestima".
Tužioci su pokrenuli istragu kako bi se utvrdilo - ko je od opštinskih funkcionera, službenika katrasta, ali možda i mještana učestvovao u prisvajanju, prodaji i razmjeni državne imovine u Budvi, čija se vrijednost procjenjuje na desetak miliona eura.
Tim nezakonitostima, sumnjaju istražitelji, budvanska kasa oštećena je za više od pet miliona eura. Iz prijave i dostavljenih dokaza tužilaštvu, pretpostavlja se da su nasljednici starobudvanske porodice Anzulović - organizovano, uz pomoć lokalnih funkcionera, a moguće i sudija, prisvojili to državno zemljište.
Nasljednici su tvrdili da je njihovim precima država oduzela imovinu, iako je u zemljišnim knjigama upisano da su je prije nacionalizacije prodali zemljoradničkoj zadruzi koju je država kasnije nacionalizovala.
Iz dokazne dokumentacije kotorskog suda, vidi se da su Anzulovići sredinom 1958. prodali Zemljoradničkoj zadruzi "Vukica Mitrović" zemljište pored sadašnjeg kompleksa Tre canne.
Anzulovići su odmah isplaćeni, a devalvirani porez na prodaju platili su skoro deceniju kasnije.
Kupoprodajni ugovor, prema kojem su prodavci Anti ca, Branislava i Borica Anzulović, Brana M. Zambelić i Bojka Miheli, isplaćeni sa 2.2 miliona tadašnjih dinara, zaključen je pola godine prije stupanja na snagu Zakona o nacionalizaciji.
Stupanjem na snagu Zakona, zemljišnji kompleks je postao društvena svojina, a zadruga se uknjižila kao korisnik.
Međutim, pola vijeka kansije, nasljednici ranijih vlansika pokreću sudski spor, koji se okončava sredinom juna 2008. kada sudija Osnovnog suda Ranko Šćekić donosi presudu, kojom se parcela vraća nasljednicima.
Nasljednici su tužili Opštini, uz trvdnju da je zemlja u momentu nacionalizacje bila vlasništvo njihovih predaka i da im ono nikada nije izuzeto iz posjeda, ni ti im je za njega plaćena naknada.
Da je u pitanju zemljište ko je nije privedeno namjeni, iako je lokacija predviđena za turističko naselje prema Generalnom urbanističkom planu.
Tužiocima provjeravaju i činjenicu da su neposredno prije održavanja glavne rasprave, opštinski čelnici dostavili sudu izjašnjenje kojim su se praktično saglasili sa zahtjevom tužilaca.
Tokom postupka, zastupnici Opštine Budva se nijesu pojavljivali na ročištima, a na donesenu presudu se nijesu žalili pa je ubrzo postala pravosnažna.
Dvije godine nakon što su vratili zemlju, mještani je sredinom janura 2010. prodaju arapskoj kompniji OMNIINVEST - Oman international development and investment za 4.300.000 eura.
Ubrzo je kupac preknjižava na novog vlansika - podgoričku firmu Budva beach properties.
U okviru istrage Specijalno tužilaštvo salsušalo je više osoba.
( Vuk Lajović )