MJU: Riješeno preko 2,5 miliona upravnih predmeta

„Podaci nas ohrabruju, imajući u vidu da je procenat riješenih predmeta u prošloj godini kod organa na centralnom nivou bio 96,82 odsto, dok na lokalnom nivou taj procenat iznosi 89,98 odsto“, kazala je Nedeljković Vukčević

331 pregleda0 komentar(a)
Danijela Nedeljković Vukčević, Foto: Ministarstvo javne uprave

Organi na centralnom i lokalnom nivou u protekloj godini su riješili preko 2,5 miliona upravnih predmeta, navodi se u izvještaju Ministarstva javne uprave koji je danas usvojila Vlada. Kako je saopšteno nakon sjednice Vlade, državni organi riješili su 96,82 odsto predmeta, a lokalni 89,98 odsto.

Generalna direktorica Direktorata za državnu upravu, Danijela Nedeljković Vukčević, kazala je da su organi u radu imali blizu četiri hiljade predmeta godišnje, što bi, kako je navela, na mjesečnom nivou iznosilo oko 325 predmeta.

„Podaci nas ohrabruju, imajući u vidu da je procenat riješenih predmeta u prošloj godini kod organa na centralnom nivou bio 96,82 odsto, dok na lokalnom nivou taj procenat iznosi 89,98 odsto“, kazala je Nedeljković Vukčević na konferenciji za novinare.

Kako je navela, analizirajući blagovremenost rješavanja upravnih predmeta, odnosno da li organi odlučuju u zakonom propisanom roku, utvrdili su da je procenat predmeta riješenih u roku kod organa na centralnom nivou 97 odsto, dok je na lokalnom nivou taj procenat čak 99 odsto.

Prema riječima Nedeljković Vukčević, podaci pokazuju i da su građani u visokom procentu zadovoljni odlukama administracije, jer je evidentan mali broj izjavljenih žalbi u odnosu na ukupan broj riješenih predmeta.

„Procenat izjavljenih žalbi na centralnom nivou je 0,54 odsto, dok je na lokalnom nivou taj procenat nešto veći i iznosi 1,65 odsto“, precizirala je ona.

Kako je kazala, sa aspekta efikasnosti postupka i smanjenja troškova, veoma je značajna činjenica da je u odnosu na raniji period znatno povećan broj takozvanih meritornih rješenja.

To su, pojasnila je Nedeljković Vukčević, odluke kojima drugostepeni organ sam riješi upravnu stvar, na primjer po žalbi građanina prizna pravo na penziju i njenu visinu, a ne da poništi rješenje i naloži da o zahtjevu ponovo rješavai prvostepeni organ.

„O kvalitetu rada drugostepenih organa govori i podatak da je procenat žalbi koje su riješili u zakonskom roku na centralnom nivou 77 odsto, dok je kod organa na lokalnom nivou taj procenat 80,42 odsto“, kazala je Nedeljković Vukčević .

Ona je navela da su, osim blagovremenog odlučivanja, njihove odluke u postupcima po tužbama pred Upravnim sudom u visokom procentu ocijenjene kao zakonite.

„Ovo potvrđuje podatak da je u odnosu na ukupan broj odluka Upravnog suda, procenat odbijenih tužbi kod organa na centralnom nivou 77 odsto, dok je taj procenat kod organa na lokalnom nivou 71,51 odsto“, kazala je Nedeljković Vukčević.

foto: MJU

Ona je navela da pred administracijom i dalje stoje određeni izazovi i prilagođavanje savremenom društvenom okruženju, i da fokus u narednom periodu mora biti na elektronskoj komunikaciji između organa i stranaka, kao i razmjeni podataka između organa po službenoj dužnosti kako bi stvorili ambijent za jednostavniju, bržu i još efikasniju komunikaciju građana i uprave.

Osim toga, kako je kazala, organi su ukazali i na nedostatak kadrova koji učestvuju u postupku upravnog rješavanja, pravne struke, ali i kadrova tehničkih struka, što predstavlja izazov zbog aktuelnih mjera optimizacije, a naročito u susret pripremi novog strateškog dokumenata u oblasti reforme javne uprave.

„Prepoznato je da organi na centralnom i lokalnom nivou ne mjere redovno zadovoljstvo građana pruženim uslugama i nemaju povratne informacije na osnovu kojih bi trebalo preduzeti mjere na unapređenju pružanja usluga, što bi doprinijelo još boljim rezultatima rada javne uprave“, zaključila je Nedeljković Vukčević.