Benijev nestanak nadležni ne vide
Slučaj psa iz Bara otvara pitanje - koliko je pouzdano čipovanje, što je zakonska obaveza vlasnika
To što su čipovali psa i, kad je nestao, to uredno prijavili veterinarskoj ambulanti, porodici Ćosić iz Bara već tri mjeseca ne pomaže da dobiju bilo kakvu informaciju o ljubimcu.
U međuvremenu, za vlasnike petogodišnjeg bišona Benija, otvoreno je novo pitanje - koliko se uopšte mogu pouzdati u činjenicu da je pas čipovan, jer Uprava za veterinu i veterinarska ambulanta prebacuju odgovornost sa jednih na druge.
Benijeva vlasnica Mirjana Ćosić ranije je “Vijestima” ispričala da je nestanak psa prijavila jednom od veterinara u Baru, ali je nekoliko dana kasnije u drugoj ambulanti dobila odgovor da oni tu prijavu ne vide.
Čipovanje pasa zakonska je obaveza vlasnika. Država je na jesen prošle godine počela i promotivni program označavanja i čipove ponudila po simboličnoj cijeni od dva eura, što je i desetak puta jeftinije od dotadašnje ponude. Svi čipovani psi, ujedno su vakcinisani protiv bjesnila, a ta vakcina, u istoj akciji, je besplatna.
Uspostavljen je i registar - centralna baza ljubimaca, u kojoj su, kako su više puta kazali iz Uprave za veterinu, povezani podaci o vlasnicima i njihovim ljubimcima, a svi zapisi iz baze vidljivi svim veterinarskim ambulantama.
Porodica Ćosić, međutim, tvrdi da njihovu prijavu o nestanku Benija vidi samo veterinar koji je i unio taj zapis i da podatak, kako su im kazali drugi barski veterinari, oni zapravo ne vide. Da unos o nestanku psa nije vidljiv u registru, “Vijestima” su potvrdili i u Upravi za veterinu, gdje odgovornim smatraju isključivo veterinare kojima je nestanak Benija prijavljen.
Iz Uprave koja je sektor u okviru Ministarstva poljoprivrede, objasnili su da je registar jedinstvena baza za identifikaciju i registraciju pasa, da pristup imaju sve veterinarske ambulante koje unose podatke u bazu. Dodali su i da se u registar, uz podatke o psu i vlasniku, nalazi i dio “razlog povlačenja”, gdje veterinari mogu da izaberu neku od opcija - gubitak, smrt, izvoz, prodaja... Uz to, kako su kazali, navodi se i datum kad je prijava podnijeta.
“To znači da svi koji imaju pristup mogu vidjeti i razlog povlačenja psa, ukoliko je taj podatak unijela određena veterinarska ambulanta, na zahtjev vlasnika. Pretragom po mikročipu, svim ambulantama je vidljiv razlog i datum povlačenja.
Povodom konkretnog slučaja psa iz Bara, pretragom Registra kućnih ljubimaca u podacima za tog psa nije pronađena nijedna napomena te vrste. Da je veterinar unio podatak o gubitku, to bi se vidjelo u razlogu povlačenja i u datumu povlačenja”, kazali su iz Uprave.
Veterinar koji je unio zapis na zahtjev porodice Ćosić, međutim, u razgovoru za “Vijesti”, kaže da je to uradio tačno onako kako to opisuje procedura i da ne zna zašto podatak nije prikazan i u centralnoj bazi.
Između dvije vatre
Ćosići su, tri mjeseca od prijave nestanka ljubimca, između dvije vatre - Uprave za veterinu i resora na čijem je čelu Milutin Simović i veterinarske ambulante iz Bara kojoj su prijavili da Benija nema. Veterinar tvrdi da je urađeno sve prema propisima, a iz Uprave podsjećaju na ono što je zakonska obaveza.
“U toku sprovođenja aktivnosti na identifikaciji pasa mikročipovima, veterinarske ambulante vode propisane evidencije, registre i baze podataka u skladu sa Zakonom o veterinarstvu, Zakonom o identifikaciji i registraciji životinja i podzakonskim aktima. Stoga, veterinarske stanice imaju odgovornost za unošenje podataka, koje uključuju i napomene kakva je nestanak psa”, kazali su “Vijestima”.
Iz Uprave podsjećaju i da su prilikom uspostavljanja Registra kućnih ljubimaca, organizovali više obuka za njegovo korišćenje i unos podataka. “Tom prilikom su sve registrovane veterinarske ambulante obučene za unos podataka o psu i vlasniku”.
Besplatna vakcina i čip od dva eura i u 2020.
Akcija registracije pasa i vlasnika počela je u septembru prošle godine. Registracija podrazumijeva izdavanje pasoša, čipovanje i vakcinaciju protiv bjesnila. U Registar je, kako su kazali iz Uprave, dosad upisano 15.534 pasa, čipovano 12.807, a protiv bjesnila vakcinisano 14.139 pasa. Program čipovanja finansira se iz Agrobudžeta, a cilj je, kako su kazali iz Uprave, registracija što većeg broja pasa.
“Uspostavljanjem sistema za identifikaciju i registraciju pasa stvoreni su uslovi za unapređenje dobrobiti pasa, odgovorno vlasništvo, ali i pretpostavke za rješevanje brojnih izazova vezanih za populaciju pasa”, kazali su iz Uprave, dodajući da je za uspjeh programa od značaja da oni koji imaju pse budu odgovorni držaoci.
Kovid-19 usporio nabavke vakcina i čipova
Više vlasnika pasa i veterinara kazali su ranije “Vijestima” da sistem čipovanja i vakcinacije protiv bjesnila ne funkcioniše, jer uvijek nečega nema. Iz Uprave su rekli da su svi javni pozivi uspješno završeni, a da su se neka kašnjenja događala usljed epidemije novog koronavirusa i da je isporuku nekad ometao međunarodni promet roba.
Kazali su da je firma “Veletex” već isporučila ugovorenu količinu vakcina protiv bjesnila i da se vakcine stalno isporučuju veterinarskim ambulantama - u skladu sa njihovim potraživanjima.
“U zalihama se nalazi dovoljna količina vakcina neophodnih za nesmetanu vakcinaciju pasa protiv bjesnila”.
Sproveden je, kako su rekli, i postupak nabavke mikročipova za ovu godinu. Za dobavljača je izabrana firma “Raster office”, a planirana je isporuka 17.200 mikročipova.
( Damira Kalač )