Amerika i rasizam: Zašto je klečanje postalo simbol protesta
„Neću ustati da pokažem da se ponosim zastavom zemlje koja tlači crnce i ljude obojene boje kože", kazao je kvoterbek Nacionalne lige američkog fudbala Kolin Kapernik 1. septembra 2016.
Demonstranti širom sveta kleknuli su na jedno koleno na demonstracijama posle smrti Džordža Flojda u američkoj državi Minesoti, dok je britanski ministar spoljnih poslova kritikovan zbog pogrešne informacije da je ovaj gest preuzet iz TV serije Igra prestola.
Odakle potiče klečanje na jednom kolenu kao oblik protesta?
Kvoterbek Nacionalne lige američkog fudbala Kolin Kapernik seo je na klupu za vreme američke himne kako bi protestovao protiv policijske brutalnosti i rasizma u predsezonskoj utakmici 26. avgusta 2016. godine.
Nakon što je o motivima razgovarao sa Nejtom Bojerom, vojnim veteranom i bivšim igračem NFL-a, Kapernik je 1. septembra 2016. prešao sa sedenja na klečanje na kolenu, što je privuklo pažnju nacionalnih medija.
- Smrt Džordža Flojda: Demonstranti u Sijetlu formirali zonu bez policije, Tramp preti intervencijom
- Mural koji je postao simbol borbe protiv rasizma
- Smrt Džordža Flojda: Zašto neki protesti prerastaju u nasilje
„Neću ustati da pokažem da se ponosim zastavom zemlje koja tlači crnce i ljude obojene boje kože", rekao je on tada.
Kapernikov bivši saigrač, Erik Rid, koji mu se pridružio, rekao je: „Odlučili smo da kleknemo jer je to gest poštovanja. Sećam se da smo mislili da je naše držanje kao kada zastavu na jarbolu spustite na pola da biste obeležili tragediju."
Kakva je bila tada reakcija?
Neki navijači nisu bili zadovoljni postupcima Kapernika, nazivajući ih nepatriotskim i optužujući ga da ne poštuje zastavu.
Američki predsednik Barak Obama branio je igračevo ustavno pravo na mišljenje i ukazao da postoji duga istorija protesta među sportistima.
Ali sledeće godine, predsednik Donald Tramp, koji je malo pre toga došao na ovu poziciju, rekao je da bi Kapernika, kao i sve druge igrače koji su mu se pridružili, trebalo otpustiti iz timova.
Njegovi komentari su naišli na podeljena mišljenja, ali su doveli do toga da su sportisti, menadžeri i treneri nekoliko sportova u septembru 2017. izveli svojevrsni protest i gest solidarnosti.
Iako je 2018. godine NFL uveo pravilo kojim se od igrača zahteva da stoje tokom himne, to je kasnije ukinuto.
Sam Kapernik je prestao da igra 2017. godine i od tada nije imao ugovor.
Šta se dogodilo na protestima Crni životi su važni?
Klečanje na kolenu postalo je uobičajen prizor na demonstracijama nakon smrti Džordža Flojda.
U maju su demonstranti u Minesoti klekli na jedno koleno i pozvali policiju da im se pridruži.
Kapernik je pružio podršku demonstrantima i ponudio da pomogne uhapšenima novčano za pravnu pomoć.
Kada se ovaj gest ranije koristio?
Slika Martina Lutera Kinga kako se spušta na jedno koleno u molitvi na maršu za građanska prava 1965. godine može se svuda videti poslednjih nekoliko godina.
Kao čin molitve, u nekim američkim sportovima učesnici kleče na jednom kolenu kada je neko od saigrača povređen.
Kako su još sportske zvezde protestovale?
- Na Olimpijskim igrama u Meksiku 1968. godine, Tomi Smit i Džon Karlos pokazali su crni pozdrav na uručenju medalja
- Košarkaška zvezda Mahmud Abdul Rauf odbio je da stoji tokom američke državne himne 1996. godine i opisao je američku zastavu kao simbol ugnjetavanja
- 2014. godine tokom NFL-a, pet igrača Sent Luis Rams-a podiglo je ruke u pozu „ne pucaj, nisam naoružan", nakon što je policajac u Misuriju ubio Majkla Brauna
- Lebron Džejms i drugi košarkaši nosili su majice na kojima je bilo napisano „Ne mogu da dišem" 2014. godine, što su bile poslednje reči Erika Garnera, koji je umro nakon što su ga zatvorili policajci u Njujorku
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
( BBC Serbian Svi članovi )