Evropski parlament raspravlja o ukidanju ljetenjeg računanja vremena

Cilj prelaska na ljetnje računanje vremena bio je da se što više iskoristi dnevno svjetlo u periodu godine kada je dan duži jer se pomjeranjem kazaljki jedan sat unaprijed na proljeće i zalazak sunca "odlaže" za jedan sat

84 pregleda3 komentar(a)
sat, časovnik, Foto: Shutterstock
08.02.2018. 10:18h

Poslanici Evropskog parlamenta raspravljaju danas o predlogu da se ukine zimsko i ljetnje računanje vremena u Evropskoj uniji (EU).

Inicijativa je pokrenuta pošto su analize pokazale da pomjeranje kazaljki za jedan sat dva puta godišnje "negativno utiče na ljudsko zdravlje, poljoprivredu i sigurnost u saobraćaju".

U saopštenju na sajtu Evropskog parlamenta navodi se da će poslanici vjerovatno pozvati Evropsku komisiju da predloži ukidanje prakse da se kazaljke pomeraju svakih šest mjeseci. Cilj prelaska na ljetnje računanje vremena bio je da se što više iskoristi dnevno svjetlo u periodu godine kada je dan duži jer se pomjeranjem kazaljki jedan sat unaprijed na proljeće i zalazak sunca "odlaže" za jedan sat.

Istraživanja su pokazala da prelazak na ljetnje računanje vremena pogoduje tržištu, posebno sektoru saobraćaja kao i slobodnim aktivnostima na otvrenom, a ostvaruju se i manje uštede u potrošnji energije dok se uticaj na druge sektore privrede ne može utvrditi. Kada je riječ o manama, pomjeranje časovnika dva puta godišnje vezuje se za poremećaje bioritma. Istraživanja su pokazala da promjena računanja vremena povećava rizik od srčanih problema kod starijih osoba, dok broj saobraćajnih nesreća raste za trećinu, a djeca ostvaruju slabije rezultate u školi.

Neke zemlje, poput Islanda, Bjelorusije i Turske, već su ukinule ljetnje i zimsko računanje vremena. Finska je krajem januara najavila da će se založiti za ukidanje ljetnjeg računanja vremena u okviru EU pošto je više od 70.000 Finaca prošle godine potpisalo peticiju sa takvim zahtjevom.

Finska ministarka za saobraćaj i komunikacije An Berner rekla je da je vladin cilj da se "odustane od te prakse jednoobrazno u okviru EU" pošto je zakjučeno da promjena sata izaziva kratkoročne poremećaje spavanja, lošiji radni učinak i da bi mogla da dovede do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Ni jedna zemlja članica EU ne može nezavisno od drugih da prekine praksu pomjeranja kazaljke na satu za jedan sat tokom ljetnjih mjeseci, već to mora da se uradi zajedno.