Marović još na liječenju: Da li zvanična Podgorica uopšte traži izručenje šefa kriminalne grupe?

Tako su se prije 3 i po mjeseca u Beogradu sastali predsjednik crnogorskog parlamenta Ivan Brajović i šef srpske države Aleksandar Vučić, ali su i jedan i drugi odbili da odgovore na novinarsko pitanje jesi li razgovarali o tome zašto Srbija ne izručuje Marovića. Ni tokom nedavne posjete Ivice Dačića Podgorici, u oficijelnim saopštenjima, nije se pominjao slučaj Marović

200 pregleda54 komentar(a)
Marovići, Foto: Printscreen
03.02.2018. 18:40h

Svetozar Marović, po sopstvenom priznanju, šef kriminalne organizacije koja je oštetila budžet Budve za nekoliko desetina miliona eura i dalje se nalazi na bolničkom liječenju u Beogradu i navodno nije sposoban da dođe u Crnu Goru radi izdržavanja zatvorske kazne. To je u razgovoru za "Vijesti", potvrdio Marovićev advokat Vladimir Marinkov.

"Ovdje je pitanje njegovog zdravstvenog stanja i na prvom mestu njegovog života a nakon toga sljedeće pitanje će biti izdržavanje kazne", kazao je Marinkov.

Upitan zbog čega Marovića ne liječe crnogorski ljekari, Marinkov odgovara da ne sumnja u njihovu stručnost ali da sumnja u pravosudni sistem.

"Kada je Svetozar Marović tražio odlaganje kazne između ostalog je tražio da mu se omoguće adekvatni uslovi za liječenje u Crnoj Gori s tim što je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija tada zaključila da je njegovo zdravstveno stanje takvo da nije neophodno bolničko liječenje. Prema tome, ne sumnjajući u kvaliet ljekara, ovdje moramo da sumnjamo u pravosudni sistem i njihovu spremnost da mu se pruži adekvatna njega dok je na izdržavanju kazne", kazao je branilac Svetozara Marovića.

Priča o Maroviću i njegovom dugom bolničkom liječenju, za dobar dio crnogorske javnosti odavno je, međutim, samo zamajavanje i izbjegavanje zatvora. Potjernica za njim raspisana je još prije godinu ali po njoj srpski organi do danas nijesu postupili.

Pravnici zato pitaju:

"O čemu se ovdje zapravo radi - da li je nedostatak političke volje da se gospodin Svetozar Marović isporuči Crnoj Gori, da li prećutni politički dogovor u pitanju da ovaj slučaj na ovaj način zastari i da se tako stavi ad akta", kazao je Sergej Sekulović, advokat.

Sumnju najviše budi činjenica da nadležni organi Crne Gore, kao ni zvaničnici u javnim istupima, apsolutno ne problematizuju to što Srbija ne postupa po potjernici koju je Crna Gora raspisala.

Tako su se prije tri i po mjeseca u Beogradu sastali predsjednik crnogorskog parlamenta Ivan Brajović i šef srpske države Aleksandar Vučić, ali su i jedan i drugi odbili da odgovore na novinarsko pitanje jesi li razgovarali o tome zašto Srbija ne izručuje Marovića. Ni tokom nedavne posjete Ivice Dačića Podgorici, u oficijelnim saopštenjima, nije se pominjao slučaj Marović, iako bi bilo logično da zvanična Podgorica insistira na tom pitanju.

Tim prije što crnogorski zvaničnici spremno izriču ocjene kako su odnosi Srbije i Crne Gore na najvišem nivou u posljednjih 10 godina.

Sergej Sekulović nema dilemu da će činjenica da slučaj Marović ne dobija epilog štetiti državi Crnoj Gori i njenim građanima.

"Ako uzmemo da je suština procesa evropskih integracija sem ekonomskog razvoja koji se očekuje se ogleda u funkcionalnosti nacionalnih institucija i u regionalnoj saradnji dakle ovakvo jedno postupanje i jedna čitava ovakva situacija jeste korak unazad i veliki minusu tom pravcu. Dakle, djeluje vrlo obeshrabrujuće", kazao je Sekulović.

Marović je na osnovu dva sporazuma sa Specijalnim tužilaštvom osuđen na četiri godine i tri mjeseca zatvora. Po presudi Višeg suda, trebalo je da plati kaznu od sto hiljada eura, što nije uradio, zbog čega će robijati godinu duže, nego što je osuđen. Prema istoj presudi, Marović je dužan i da Opštini Budva vrati milion eura.