U zalivu Boke Kotorske ima arbuna, ali i plastike
Institut za biologiju mora obavio redovno godišnje ispitivanje resursa unutar zaliva Boke
Naučni saradnici Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore iz Kotora (IBMK) završili su obradu podataka dobijenih tokom eksperimentalnog uzorkovanja tzv. demerzalnih resursa u zalivu Boke Kotorske obavljenog tokom prošlog mjeseca povlačnom mrežom - kočom, u skladu s dozvolom Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.
U demerzalne vrste spadaju sve kvalitetne ribe, prije svega oslić, barbun, grdobe, šanpjer, a pored riba tu su i rakovi, kozice, lignje, hobotnice. Monitoring se, inače, obavlja kontinuirano već 15-ak godina, u periodu maj ili jun radi istraživanja stanja demerzalnih resursa u Bokokotorskom zalivu. Cilj monitoringa je i upoređivanje stanja i karakteristika populacija komercijalno važnih vrsta morskih organizama (arbun, oslić, barbun, itd.) na otvorenom moru gdje su one pod uticajem kočarskog ribolova, koji se smatra neselektivnim, i unutar Bokokotorskog zaliva gdje je inače zabranjen ribolov povlačnom mrežom kočom i gdje se ove populacije eksploatišu isključivo alatima malog obalnog ribolova (mrežama stajaćicama).
Uzorkovanje je izvršeno pomoću kočarskog broda “Sveti Marko“ i ribara Srećka Andričića iz Tivta, u dva kočarska poteza u trajanju od 30 minuta, na području zaliva od Perasta do Svetog Stasija, na dubini od 35 do 40 metara. Obrada prikupljenih uzoraka izvršena je u laboratoriji za ihtiologiju i morsko ribarstvo IBMK.
Kao i ranijih godina, najzastupljenija vrsta u ulovu bio je arbun, dok je zabilježen određeni broj jedinki oslića, barbuna i šnjura. Od vrsta koje nisu od komercijalnog značaja najzastupljenije su bile patarača, gira oštrulja, batoglavac, špar, dok je zabilježeno još i 10-ak drugih vrsta. Od rakova zabilježen je gambor, a od glavonožaca lignja i sipa. Od hrskavičavih riba jedina zabilježena vrsta bila je drhtulja.
Pored komercijalnih vrsta za ribolov, riba, glavonožaca, mekušaca, raznih nejestivih beskičmenjaka, u mrežama su, nažalost, bile prisutne i velike količine otpada, na prvom mjestu plastike, što predstavlja sve veći problem na našem primorju.
( Siniša Luković )