CGO: DIK da stavi van snage Odluke o utvrđivanju naknada za rad
"Ukoliko DIK ne stavi van snage spornu Odluku, CGO će se obratiti i nadležnom Ministarstvu finansija da preko budžetskog inspektora izvrši inspekcijski nadzor, shodno Zakonu o zaradama u javnom sektoru"
Centar za građansko obrazovanje (CGO) podnio je Državnoj izbornoj komisiji (DIK) inicijativu za stavljanje van snage Odluke o utvrđivanju naknada za rad u Državnoj izbornoj komisiji, koju je DIK donio dana 1. jula 2020.godine.
Kako se navodi u saopštenju CGO, određene odredbe te Odluke nisu u skladu sa Zakonom o zaradama zaposlednih u javnom sektoru.
"Članom 7 te Odluke propisuje se naknada za rad u Komisiji od dana raspisivanja izbora do dana uvrđivanja konačnih rezultata izbora koja iznosi dvije i po prosječne zarade, odnosno po 1.250 eura dodatno. Pravo na ovu naknadu imaju i predsjednik i sekretar, odnosno profesionalno zapošljena lica, što se direktno kosi sa odredbama Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, a koji članom 26 decidno propisuje ograničenja u pogledu ostvarivanja naknada", saopšteno je iz CGO.
Dodaju da su problematični i članovi 5 i 6 navedene Odluke kojima se uvrđuje naknada za prisustvo sjednicama stalnim članovima DIK-a. ž
"Uzimajući u obzir da su oni za svoj rad u Komisiji plaćeni fiksnom nadoknadom od 300 eura, nema razloga za utvrđivanje dodatne nadoknade od 20 odsto obračunske vrijednosti koeficijenta za prisustvo svakoj sjednici. Članom 7 Poslovnika Državne izborne komisije propisano je da Komisija radi i odlučuje na sjednici, tako da se može zaključiti da DIK nagrađuje članove Komisije za obavljanje posla koji je njihova zakonska obaveza, ali im istovremeno ne oduzima sredstva u periodima kada nema izbora niti sjednica".
Dodaju da uprkos činjenici da su plate značajno smanjene najvišim rukovodiocima u zakonodavnoj, izvršnoj i sudskoj vlati, DIK određuje nadoknade rukovodiocima i stalnim članovima u mjesečnom iznosu od dvije i po prosječne plate, "ponašajući se na taj način kao da je stanje redovno i kao da ta institucija ne pripada organima javnog sektora koji se finansiraju iz Budžeta Crne Gore".
"Neobično je i da na ovo nijesu ukazali i članovi DIK-a koji dolaze iz Vlade i Skupštine (generalni sekretari Vlade i Skupštine), ali i svi ostali članovi iz političkih partija i NVO sektora. Ovako se šalje poruka da su uprkos svim razlikama vrlo složni kad je riječ o nadoknadama, pa čak i kad je upitna zakonitost ili opravanost ih nadoknada. Ukoliko DIK ne stavi van snage spornu Odluku, CGO će se obratiti i nadležnom Ministarstvu finansija da preko budžetskog inspektora izvrši inspekcijski nadzor, shodno Zakonu o zaradama u javnom sektoru", navodi se u saopštenju CGO koje potpisuje saradnik na programima Vasilije Radulović.
( Vijesti online )