Švarm: Spisak novinara pokušaj zastrašivanja, Srbija liči na ekspres lonac

"Meni ovo što Uprava radi djeluje kao klasičan primjer zastrašivanja. Očigledno je da se u Srbiji ne dešava ništa dobro, a neće biti dobro ni dalje"

5476 pregleda11 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock.com

Odgovorni urednik u nedjeljnika "Vrijeme" Filip Švarm izjavio je u emisiji Studio N1 Srbija da je spisak novinara i nevladinih organizacija kojima će Uprava za sprečavanje pranja novca u ovoj državi kontrolisati finansijske transakcije klasičan pokušaj zastrašivanja. Ocijenio je da je Srbija u dubokoj krizi i da podseća na ekpres lonac koji preti da će da eksplodira, prenosi N1 Srbija.

"Meni ovo što Uprava radi djeluje kao klasičan primjer zastrašivanja. Očigledno je da se u Srbiji ne dešava ništa dobro, a neće biti dobro ni dalje. Zemlja je suočena sa epidemijom, sa dubokom političkom krizom, kao i sa recesijom koja nas čeka na jesen. U tom trenutku režim radi ono što je uvek i radio, a to je da na najgrublji način pokušava da zaplaši svoje oponente", ocijenio je Švarm.

Smatra da vlast ovim potezom želi da poruči da su pojedinci i organizacije sa spiska "očigledno neki zapadni agenti za pranje para".

"Takođe, žele i da zastraše novinare, da se ne bave istraživačkim novinarstvom, da se ne bave stvarnom korupcijom, i da se ne bave kriminalom koji je povezan sa vlastima. Da ta Uprava za sprečavanje pranja novca doista radi svoj posao, bilo bi pametnije da prođe po gradilištima u Beogradu i da se zapitaju ko to gradi i na koji način se pere novac", poručuje Švarm.

On ističe da "u novinarstvu nema novca", kao i da sav novac koji NVO organizacije dobiju predstavljaju sredstva koja su osvojena na konkursima kod ozbiljnih međunarodnih organizacija koje "proveravaju svaki dinar".

Govoreći o trenutku kada je inicirana ova provjera, Švarm navodi da je poslije posljednjih izbora Srbija postala jednopartijska država.

"Epidemija iskorištena za kampanju kulta ličnosti Vučića"

"U Srbiji je demokratija, u najbazičnijem smislu, ugrožena. U Srbiji vlada jedna opšta klima nepoverenja, a institucije su razorene. Građani nemaju više kome da veruju. Kako to izgleda, videli smo i na poslednjim demonstracijama. Ovaj režim reaguje pritiskom. Sve novinare koji se bave istinom i borbom protiv korupcije, na ovaj način ih želi diskvalifikovati i to se upravo i dešava", podvlači Švarm.

On ocjenjuje da je vlast reagovala bahato nakon upućivanja otvorenog pisma Kriznom štabu i Vladi Srbije od strane 2.700 lekara.

"Prvi deo epidemije je iskorišten za kampanju kulta ličnosti Aleksandra Vučića sa kojom je ušao u izbore. Kada je počelo vanredno stanje dobila je nezabeležene obrise. Od njega smo saznavali da li ćemo da budemo zatvoreni ili ne, nabavljao je lično respiratore, a bio je i glavni doktor Srbije i šef skladišta", podsetio je Švarm.

"Neki su se nakon toga pobunili i napisali otvoreno pismo. Sada, umjesto da vlast otvori dijalog, i traži zajedničko rješenje, ona radi ono što je uvijek radila, pritiska, etiketira, napada i otpušta. U ovom trenutku Srbija liči na ekspres lonac, stalno ključa, a nema izduvnog ventila", kaže on.

Ocjenjuje da što više vreme prolazi, možemo očekivati sve veći pritisak i napade.

"Očekujem napade na svakoga onog ko misli svojom glavom. Režim je podelio narod na 'nas' i 'njih', a protiv neprijatelja će biti sva sredstva dopuštena", upozorio je Švarm.