Petnjica pozitivan primjer odnosa prema manjinama

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je, kako je saopšteno iz tog resora, prepoznalo građansku širinu, humanistički pristup i posvećenost opštine Petnjica prema poštovanju ljudskih i manjinskih prava

1241 pregleda0 komentar(a)
Foto: Ministarstvo za ljudska i manjinska prava

Petnjica je pozitivan primjer odnosa prema manjinama, ocijenjeno je tokom posjete delegacije Ministarstva za ljudska i manjinska prava (MLJMP) toj opštini.

U delegaciji Ministarstva bili su državni sekretar Aleksandar Saša Zeković, direktor Direktora za odnose sa vjerskim zajednicama Ismet Latić i samostalna savjetnica u Odjeljenju za unapređenje i zaštitu prava Roma i Egipćana, Mirela Ramčilović.

Kako je saopšteno iz Ministarstva, sa predsjednikom opštine Samirom Agovićem i njegovim saradnicima razgovarano je o poštovanju i zaštiti ljudskih prava i sloboda, a posebno je diskutovano o društvenom uključivanju romske zajednice i slobodi vjeroispovijesti.

„Agović je istakao kontinuiranu i kvalitetnu saradnju Opštine Petnjica i Ministarstva, pri čemu su zajednički konstatovane uspješne inicijative, programi i projekti Vlade i premijera Duška Markovića za razvoj sjevera zemlje“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da je Agović posebno istakao dobru saradnju opštine Petnjica sa zavičajnom dijasporom koja je, kako je kazao, snažno involvirana u sve razvojne i napredne procese.

Prema njegovim riječima, to iskustvo je za primjer i model za odnos države prema ukupnoj crnogorskoj dijaspori.

Ministarstvo je, kako je saopšteno iz tog resora, prepoznalo građansku širinu, humanistički pristup i posvećenost opštine Petnjica prema poštovanju ljudskih i manjinskih prava.

„Posebno se ističe senzibilisan odnos prema društvenim grupama koje su, na lokalnom nivou, manjinske zajednice“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da je, u svega šest godina od obnove statusa opštine, Petnjica pokazala da ima viziju i kapacitete da sa konkretnim aktivnostima doprinosi poboljašanju socijalnog i ekonomskog statusa svih njenih građana, a posebno ranjivih kategorija.

„Prepoznato je dobro iskustvo i detaljno diskutovano o odnosu opštine Petnjica prema svim vjerskim zajednicima. Prisutan je senzibilisan odnos prema pripadnicima pravoslavne vjeroispovijesti. Pomognuta je rekonstrukcija vjerskih objekata i grobalja a rješavani su i brojni individualni zahtjevi“, navodi se u saopštenju.

Iz Ministarstva su kazali da su, kod problematike stanovanja romske zajednice, opštinu Petnjica prepoznali kao pozitivan primjer.

„Zajednički je konstatovano da su romske porodice u Petnjici uvažene i dobro prihvaćene, a sva djeca pohađaju osnovnu školu. Poznavanje jezika i obrazovanje su prepoznati ključnim za integraciju“, kaže se u saopštenju.

Ocijenjeno je da su potrebni dodatni napori i eksterna podrška kako bi mladi nastavili i sa srednjoškolskim obrazovanjem, što je ključno za njihovu bolju poziciju na tržištu rada.

Agović je apelovao da se ojačaju kapaciteti lokalne romske zajednice kako bi se i njeno djelovanje usmjerilo preko organizacija civilnog društva.

„Samir Jaha, izvršni direktor nevladine organizacije Mladi Romi, uputio je Agoviću pismo zahvalnosti zbog odnosa prema romskim porodicama i njegove namjere da Petnjica doprinosi uspješnoj inkluziji romske i egišćanske populacije u Crnoj Gori“, dodaje se u saopštenju.