Kiparska policija ispitivala Rusa u vezi sa eksplozijom u Bejrutu
Godine 2013. oko 2.750 tona amonijum-nitrata stiglo je u Liban na ruskom brodu "Rosus", sa zastavom Moldavije, koji je plovio iz Gruzije navodno za Mozambik
Kiparska policija je danas rekla da je ispitivala jednog Rusa zbog navodnih veza sa starim, isluženim brodom kojim je prije nekoliko godina amonijum-nitrat dovezen do Bejruta gdje je istovaren uskladišten, u utorak izazvao razornu eksploziju koja je bukvalno razvalila luku i teško oštetila glavni grad Libana.
"Libanske vlasti su zatražile od nas da lociramo tu osobu i ispitamo je, što smo učinili. Njen odgovor je poslat u Liban", rekao je portparol kiparske policije Frans presu.
Portparol je rekao i da Rus, Igor Grehuškin, nije uhapšen, već da su mu postavljena određena pitanja u vezi s teretom koji je svojevremeno bio na ruskom brodu, kako je zatražio Interpol Liban, ponovivši da je urađeno ono što je od njih traženo
Ranije danas je Ministarstvo unutrašnjih poslova Kipra poreklo da je Grehuškin stanovnik Limasola.
Godine 2013. oko 2.750 tona amonijum-nitrata stiglo je u Liban na ruskom brodu "Rosus" (Rhosus) sa zastavom Moldavije, koji je plovio iz Gruzije navodno za Mozambik, rekao je Frans presu libanski bezbjednosni zvaničnik.
Grehuškin je iznajmio taj brod koji je uplovio u bejrutsku luku zbog oštećenja trupa, izvijestio je Njujork tajms i drugi mediji.
Program za praćenje brodova objavio je da je brod sa zastavom Moldavije stigao u bejrutsku luku, najprometniju u zemlji, 20. novembra 2013, i nikada nije iz nje isplovio.
Libanska advokatska firma koja je zastupala posadu broda je rekla da je bilo tehničkih problema.
Nekoliko bezbjednosnih zvaničnika reklo je Frans presu da je brod bio privremeno ukotvljen, ali je kasnije zaplijenjen jer je proglašen neupotrebljivim poslije tužbe koju je libanska kompanija podnijela protiv vlasnika broda.
Lučka uprava je istovarila amonijum-nitrat koji se koristi kao komponenta i vještačkog đubriva i rudarskog eksploziva, i stavila ga u svoje skladište s pukotinama na zidovima, a brod je potonuo poslije izvesnog vremena jer je bio oštećen.
Iz skladišta se širio čudan smrad što je navelo bezbjednosne snage da povedu istragu prošle godine, poslije koje je zaključeno da se opasne hemikalije raspadaju, te se moraju ukloniti.
Osim toga zidovi skladišta su bili nesigurni pa je apelovano na lučku upravu da ih popravi.
Tek ove nedjelje su radnici poslati da započnu popravku, što je možda moglo podstaći eksploziju u utorak, od koje je poginulo najmanje 137 ljudi i na hiljade su povrijeđene, a pričinjena šteta u kući i gradu je okvirno procijenjena na više milijardi dolara.
Eksplozija se osjetila čak na Kipru udaljenom oko 240 kilometara.
( BETA )