Neka tvoje dijete krene njihovim stopama - bivši polaznici DoMEn škole programiranja
Jedni od polaznika prvih generacija Škole programiranja, danas su već pravi stručnjaci na putu novih naučnih saznanja iz oblasti kojima se bave
Kada smo započeli priču, razmišljali smo o tome da je potrebno da pored održivog biznis modela, osmislimo i način da i u crnogorskom društvu i zajednici dugoročno napravimo promjenu.
DoMEnov tim sačinjen od entuzijasta koji čvrsto vjeruju da svaka generacija koja dolazi donosi neki svoj novi pozitivan talas, te da mali genijalci moraju zasjeniti nas starije koji treba da im budemo podrška i stepenica na putu do uspjeha. Kao takav tim, nismo postavljali pitanje za koga ćemo se boriti i nastojati da kreiramo nove prilike - djeca su bila u fokusu. Kako smo se zbog prirode posla često kretali u IT krugovima, kako u Crnoj Gori, tako i svijetu, prepoznali smo da najveći jaz u onome što tržište traži, a zvanični obrazovni sistem nudi, postoji u oblasti programiranja i IT svijeta.
Tako smo 2009. godine, zajedno sa našim partnerom, Prirodno-matematičkim fakultetom Univerziteta Crne Gore, došli na ideju da organizujemo besplatni ljetnji kamp u Kolašinu koji bi okupio sve one osnovce i srednjoškolce koji samostalno uče programiranje i možda razmišljaju o upisivanju fakulteta koji su usmjereni na predmete programiranja. Kako je interesovanje nakon ljetnjeg kampa raslo, znali smo da ovo mora postati projekat koji ćemo sprovoditi tokom cijele godine. Danas, kada pogledam ko je prošao kroz našu DoMEn školu programiranja, znam da nismo pogriješili, a nakon jedanaest godina, oni čine da osjećamo isti entuzijazam kao i na početku priče.
Doktorandi na svjetskim univerzitetima
Jedni od polaznika prvih generacija Škole programiranja, danas su već pravi stručnjaci na putu novih naučnih saznanja iz oblasti kojima se bave.
Alija Dervić je danas na doktorskim studijama Univerziteta u Beču kao stipendista Austrijske akademije nauka. Njega crnogorska javnost odavno prepoznaje i po tome što je sa Elmom Hot Dervić, prije nekoliko godina, kao student Elektro-tehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, pokrenuo jedan od prvih crnogorski startapova – BeeAnd.Me. Vrijedno radeći i učeći, ovaj dvojac osvojio je Evropu svojim inovativnim rješenjem, a sada smo na Aliju ponosni zbog novih naučnih dostignuća koje sprovodi na jednoj od najvećih obrazovnih institucija u svijetu.
U istoj generaciji bio je i Matija Tapušković, koji je algoritme ipak zamijenio matematikom, pa je danas doktorand prestižnog Oxford univerziteta gdje piše svoj naučni rad na temu Galoisove teorije perioda. U intervjuu koji smo prenijeli mladima u Crnoj Gori na portalu STEMedukacija.Me, ovako je govorio o DoMEn školi programiranja i svom iskustvu:
“Škola programiranja je sjajna inicijativa. Omogućila mi je da svoje programerske ambicije usmjerim i brzo napredujem, mada je tada bila na samom početku – mislim da sam bio na drugom izdanju Ljetnje škole u Kolašinu. Pored nastave, i atmosfera i druženje su bili sjajni. Spiritus movens škole – profesor Goran Šuković, je sigurno najbolji čovjek koga mogu da zamislim za taj posao, a njegovi pomoćnici – mlađi profesori PMF-a i bivši studenti škole, čine stvari dinamičnim i interesantnim na svoj način. Siguran sam da je sa iskustvom sada sve još bolje.”
Sa ponosom uvijek ističem upravo činjenicu da su neki od predavača Škole programiranja zapravo bivši polaznici koji su završili studije i kao jedni od najboljih studenata ostali na fakultetu i svoje znanje danas prenose mlađima. Među njima su i Kosta Pavlović i Luka Bulatović, saradnici u nastavi na Prirodno-matematičkom fakultetu UCG, ali i naši predavači na ljetnjim kampovima u Kolašinu, kada rade sa budućim takmičarima i mladima koji predstavljaju Crnu Goru na Međunarodnim informatičkim olimpijadama.
Pored njih, najmlađim osnovcima, časove u programskom jeziku Scratch prošlog semestra držala je i Ivana Ćorović, takođe bivša polaznica Škole programiranja koja je magistrirala napredne kompjuterske nauke sa specijalizacijom u naprednim veb tehnologijama na katedri Univerziteta u Mančesteru.
Ipak, naša DoMEn škola programiranja već jedanaest godina u kontinutetu prima nove polaznike i trudi se da što veći broj djece zakorači u svijet novih tehnologija i programiranja. Alija, Matija, Luka, Kosta i Ivana samo su dio grupe od preko hiljadu mladih ljudi koji su svoje prve korake u programiranju napravili upravo kao dio naše Škole programiranja. Mnogi od njih, danas su uspješni programeri u crnogorskim i svjetskim inovativnim kompanijama, predavači u drugim školama ili na fakultetima, takmičari na međunarodnim informatičim takmičenjima gdje znanjem ponosno predstavljaju našu državu. Nama ostaje samo da budemo ponosni kada se susretnemo na konferencijama ili događajima koji okupljaju ljude iz IT industrije.
Na kraju, ukoliko razmišljaš da bi tvoje dijete trebalo da proba da zaplovi sličnim vodama, želim da te obavijestim da usled pandemija virusa korona, zbog sigurnosti naše djece, predavača i cijelog sistema, Škola programiranja koja će početi od septembra dobiće svoje novo online izdanje, a za sve detalje, molim te da tvoje dijete uputiš na portal www.stemedukacija.me gdje ćemo sve zainteresovane na vrijeme obavijestiti o narednim koracima i učenju programiranja na daljinu. Upravo naši bivši polaznici pokazuju nam da znanje ništa ne smije zaustaviti.
Ovaj članak dio je društveno odgovornog poslovanja kompanije doMEn koja godinama ulaže napore da Internet i nove tehnologije približi crnogorskom društvu, a posebno mladima. Prošle godine, kompanija je pokrenula i portal www.stemedukacija.me, na kojem se možeš informisati o svim besplatnim prilikama namijenjene mladima koje kompanija stvara u Crnoj Gori.
( Promo sadržaj )