Online izložba u okviru projekta "Očuvanje kulturnih pejzaža" Čatmare i kule sa sjevera Crne Gore
Online izložba, pored fotografija, sadrži i brojne podatke o načinu gradnje, karakterističnom za sjever Crne Gore
Regionalna razvojna agencija (RDA) Bjelasica, Komovi, Prokletije na svojoj Facebook stranici priredila je online izložbu tradicionalnih kuća. „Izložene“ fotografije su sa područja Polimlja, prikupljene u okviru projekta 'Očuvanje kulturnih pejzaža'. Taj projekat relizovali su RDA i Polimski muzej,a finasirala ga je EU, kroz program prekogranicne saradnje Crna Gora - Albanija. Kofinansiranje je obezbijedilo Ministartsvo javne uprave Crne Gore.
„Expeditio Architects“ iz Kotora i RDA uredili su i Studiju tradicionalne arhitekture.
Online izložba, pored fotografija, sadrži i brojne podatke o načinu gradnje, karakterističnom za sjever Crne Gore.
„Čatmara je kuća izgrađena od čatme, odnosno pletera ili naboja (konstruktivnog građevinskog elementa ispletenog od pruća, koji se premazivao mješavinom ilovače i slame). Građene su na temelju od kamena sa hrastovim gredama na koje je postavljena konstrukcija. Prostor između greda ispunjavan je čatmom (zid od pruća ili letava oblijepljen ilovačom) — pleo se prućem, a zatim premazivao blatom. Zidovi su premazivani i sa unutrašnje i sa spoljašnje strane. Većina čatmara u početku je pokrivana ražanom slamom, a počele su se pokrivati ćeramidom (crijep) tek poslije 1877. godine“ –piše , između ostalog, u opisu fotografija tog tipa kuća.
Pored tipičnih kuća koje su bile građene, prije svega od drveta, na području opština Berane, Petnjica, Andrijevica, Plav i Gusinje, u prošlosti su građene i kuće od kamena. Takve građevine, naveli su autori izložbe, zidane su od tvrdog kamenja i „vara“ (klaka i pijeska). Zidovi iznutra prvo su oblepljivani blatom, pa potom malterom.
“... Jovan Cvijić još 1902. godine navodi, da u odnosu na dominantne tipove kamene kuće južnih i drvene kuće sjevernih, šumskih oblasti Balkana, prostor crnogorskih Brda predstavlja oblast u kojoj se miješaju i jedan i drugi tip. On izdvaja brvnaru kao dominantni tip kuće u šumskim dinarskim oblastima, dok se kamene kuće vezuju za zonu jadranskog primorja i golog karsta. Međutim, on za područje Vasojevića navodi, što bi se moglo reći i za plavskogusinjsku oblast, da je prostor kombinacija i mješavina drvene i kamene kuće...“ - objašnjavaju autori izložbe.
Posebnom tipu tradicionalne arhitekture na sjeveru pripadaju , takozvane, kule, „ koje su istovremeno imale stambenu, odbrambenu i ekonomsku ulogu...“.
„Kule su visoke, kompaktne građevine od kamena, sa malim prozorima i puškarnicama, i nešto otvorenijim posljednjim spratom... Aleksandar Deroko u knjizi "Narodno Neimarstvo" izdvaja ih kao „izuzetne oblike zgrada“ ...Smatra se da su kule poslije vjerskih građevina najreprezentativniji objekti tradicionalnog narodnog graditeljstva na selu. U prošlosti se na prostoru Crne Gore kulom smatrala svaka veća, bolje zidana kamena kuća. Kule su se kao oblik utvrđenog stana gradile od srednjeg vijeka...“- piše u Studiji tradicionalne arhitekture.
Autori izložbe izdvojili su i jednu novu kuću naselju Kaludra u blizini Berana, koja je napravljena u potpunosti po uzoru na staru, tradicionalnu kuću u vlasništvu prorodice Momira Babića. Rastaurirana je prije 10-ak godina, a renoviranje nije narušilo pređašnju autentičnost.
„Kuća napravljena prije 70-tak godina, koja je bila urušena. Međutim, domaćin joj je vratio stari izgled, a onda je pretvorio u apartmane. Tako sada turisti mogu da se uvjere u to kako su se nekada gradile kuće u Crnoj Gori, ali i da uživaju u prirodi kojoj je okružena“- objašnjavaju iz RDA.
( Dragana Šćepanović )