MUP: "Za budućnost Crne Gore" da zvanično dostavi spisak svih za koje tvrde da su nezakonito upisani u birački spisak

"Tendenciozne i zlonamjerne izjave neće spriječiti Ministarstvo unutrašnjih poslova, kao organ nadležan za vođenje biračkog spiska, da sve obaveze koje proizilaze iz izbornih zakona, kao i do sada, realizuje na profesionalan i odgovoran način"

10493 pregleda6 komentar(a)
Foto: Vesko Belojević

Ministarstvo unutrašnji poslova opet je pozvalo koaliciju "Za budućnost Crne Gore" da zvanično dostavi spisak svih lica za koja tvrde da su nezakonito upisana u birački spisak Crne Gore, kako bi, kroz rad Ekspertskog tima za kontrolu tačnosti i ažurnosti biračkog spiska, izvršili provjere ovih navoda.

Iz MUP-a se navodi da koalicija "Za budućnost Crne Gore" se nije zvanično obraćala MUP-u sa zahtjevom za navedene provjere.

Koalicija Za budućnost Crne Gore" juče je dostavila spisak imena 57 osoba za koje tvrde da su nezakonito, duplo upisana u biračke spiskove u Crnoj Gori i Kosovu.

"Ministarstvo unutrašnjih poslova je, po službenoj dužnosti, izvršilo provjere za 57 lica objavljenih u saopštenju od 23.08.2020. i nije utvrdilo kršenje zakona Crne Gore niti u jednom od navedenih slučajeva. U skladu sa propisima o zaštiti podataka o ličnosti, Ministarstvo unutrašnjih poslova neće saopštavati identitet lica, ali radi istinitog i objektivnog informisanja javnosti, konstatujemo da je, izvršenim provjerama, utvrđeno da su ova lica zakonito upisana u birački spisak, da su zakonito stekla crnogorsko državljanstvo i da imaju dugogodišnje prebivalište u Crnoj Gori, a što su uslovi za osvarivanje biračkog prava u Crnoj Gori", navodi se u reagovanju MUP-a.

Navode da je Zakonom o crnogorskom državljanstvu, između ostalog, propisano da se crnogorski državljanin koji ima državljanstvo druge države, smatra crnogorskim državljaninom u postupku pred organima Crne Gore.

"Ukazujemo da koalicija "Za budućnost Crne Gore", dostavljanjem medijima spiska birača sa podacima o ličnom imenu, datumu rođenja i opštini u kojoj glasaju, vrši obradu podataka bez pravnog osnova, čime krše odredbe Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. Ministarstvo unutrašnjih poslova, do sada, nije dobilo niti jedan pisani akt kojim se argumentovano osporava tačnost i pouzdanost podataka u biračkom spisku od bilo koje političke partije. Činjenica je da o biračkom spisku najviše govore predstavnici političkih subjekata koji nijesu iskoristili zakonsku mogućnost neposrednog uvida u sadržaj podataka u biračkom spisku. Stoga su njihove kritike zapravo paušalno iznošenje navodnih, uočenih, nepravilnosti i grešaka, s namjerom da se delegitimiše izborni proces", navodi se u reagovanja.

Dodaju da pošto se birački spisak vodi kao elektronska zbirka ličnih podataka, primjenom jedinstvenog programskog rješenja, "u biračkom spisku, po automatizmu, može se naći samo crnogorski državljanin koji ispunjava uslove iz Ustava Crne Gore i zakona koji regulišu ovu oblast".

"Tendenciozne i zlonamjerne izjave neće spriječiti Ministarstvo unutrašnjih poslova, kao organ nadležan za vođenje biračkog spiska, da sve obaveze koje proizilaze iz izbornih zakona, kao i do sada, realizuje na profesionalan i odgovoran način", zaključuje se u reagovanju.