„Liječenje“ marginalnih pejzaža i pustih prostora
Nagradni fond za tri prvorangirana rješenja crnogorske postavke je 30.000 eura - prva nagrada: 25.000, druga nagrada: 3.500 i treća nagrada nagrada 1.500 eura
Ministarstvo održivog razvoja i turizma raspisalo je međunarodni konkurs za koncept i sadržaj crnogorske postavke na 16. Međunarodnoj izložbi arhitekture u Veneciji (La Biennale di Venezia di Architettura) 2018. godine.
Iz Ministarstva je saopšteno da je konkurs otvoren od 19. januara do 9. februara 2018.. Po vrsti konkurs je međunarodni, po zadatku konceptno-idejni, po načinu predaje anonimni, po obliku jednostepeni. Ovogodišnja tema je Slobodni prostor - Freespace i odabrana je od strane umjetničkih direktorica ovogodišnjeg Bijenala Ivon Ferel i Šeli Meknamara. U obavještenju za javnost kustosi obrazlažu kako će se novo izdanje izložbe fokusirati na osjećaj humanog u radu arhitekata, kao i kvalitet samog prostora obogaćenog “'besplatnim darovima' prirodnih resursa, poput svjetlosti sunca i mjeseca, vazduha, gravitacije i materijala”.
Uvažavajući temu Bijenala u Veneciji 2018. godine kustos crnogorske postavke Sonja Radović‐-Jelovac, insistira na širem istraživačkom okviru projekta predstavljanja Crne Gore. Stavljajući u fokus čovjeka i povezujući ga sa okruženjem, kustos se poziva na nužnost instrumentalizacije principa rezilijentnosti u lokalnom kontekstu, kao i potrebu za usvajanjem modela djeljivih vrijednosti. Kao prvi korak ka identifikaciji, osnaživanju, oživljavanju, urbanoj regeneraciji slobodnih prostora, kustos uvodi koncept „reimagine urban voids“, kao osnovu za propitivanje urbanih realiteta u cilju jačanja veze sa okruženjem.
Takav pristup podrazumijeva transdisciplinarne metode, odnosno širenje baze arhitektonskog znanja, te razumijevanja kompleksnih, adaptivnih i samoregulišućih sistema gdje aktivnosti užeg raspona rezultiraju nesagledivim konsekvencama.
Kustos daje temu EMERGING RESILIENCE: Reimage voids through sharing values, kao okvir za buduća istraživanja kojima će se aktuelizovati potreba za holističkim pristupom, kroz imperativ rezilijentnosti socio-‐ekoloških sistema (SES Resilience).
Očekuje se da multidisciplinarni timovi koji će učestvovati na konkursu za koncept i sadržaj crnogorske postavke na 16. Međunarodnoj izložbi arhitekture u Veneciji, propitaju datu temu. Očekuje se, takođe, da koncept i sadržaj predstavljanja Crne Gore počivaju na eksperimentalno-procesno‐ dinamičkom pristupu, jer se podrazumijeva da će pobjedničko koncept‐ rješenje biti sastavni dio istraživanja, koje će biti prezentovano u katalogu Projekta predstavljanja Crne Gore na Bijenalu u Veneciji 2018. i koje će počivati na istom pristupu. Fokus treba da bude na lokalnom kontekstu, sa aspekta potrebe „liječenja“ marginalnih pejzaža, napuštenih prostora, ledina, „slučajnih pejzaža“ i uopšte urbanih praznina (Ignasi de Sola‐Morales, "Terrain Vague"). Fokus tretiranja urbanih praznina treba da bude zasnovan na uzajamnim vezama u klimatskom, geološkom, hidrološkom, sociološkom i etičkom smislu, vodeći računa o dinamičkim interakcijama, te potencijalima transformabilnosti i adaptibilnosti, kao osnovnim komponentama rezilijentnosti.
Za organizaciju, umjetnički i istraživački okvir Projekta predstavljanja Crne Gore na 16. Bijenalu arhitekure u Veneciji uz kustosa Sonju Radović-Jelovac, odgovoran je i komesar dr Dušan Vuksanović, glavni državni arhitekta.
Nagradni fond za tri prvorangirana rješenja crnogorske postavke je 30.000 eura - prva nagrada: 25.000, druga nagrada: 3.500 i treća nagrada nagrada 1.500 eura.
( Vijesti online )