Vijeće Apelacionog suda: Predlog odbrane za izuzeće Medenice bespredmetan
Ranije danas data je pauza, jer je advokat Miroje Jovanović banilac Andije Mandića, podnio zahtjev za izuzeće Vesne Medenice predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore
Sjednica Apelacionog suda u kojem se razmatraju žalbe na presudu u slučaju "državni udar" nastavljena je nakon pauze.
Nakon pauze, Vijeće Apelacionog suda odbilo je predlog odbrane da se spisi predmeta dostave Vrhovnom sudu radi ponovnog odlučivanja o korišćenju laptop računara u sudnici. Sudija Zoran Smolović, predsjednik vijeća je rekao da je o tome Vrhovni sud, odnosno predsjednica Vesna Medenica već odlučila tako da je predlog advokata za njeno izuzeće bespredmetan.
U Apelacionom sudu je procitana izreka prvostepene presude, a zatim je sudija izvjestilac Seka Piletić, nastavila da čita obrazloženje presude u predmetu u javnosti poznat kao "državni udar".
Ranije danas data je pauza, jer je advokat Miroje Jovanović branilac Andrije Mandića, podnio zahtjev za izuzeće Vesne Medenice predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore.
Ovaj predlog je uslijedio nakon što je sudija procitao rješenje Medenice da se advokatima zabrani upotreba laptop računara na sjednici vijeća Apelacionog suda.
Advokat Jovanović je ponovo danas predloćio da im se omogući upotreba racunara i predložio da se o izuzeću Medenice odluči na Opštoj sjednici Vrhovnog suda Crne Gore.
Rekao je da je upotreba laptop računara dozvoljena u svim drzavama članicama Savjeta Evrope, te da se i njima dozvoli.
U Apelacionom sudu se razmatraju žalbe na presudu u slučaju "državni udar" u kojem su Mandić i Knežević, te grupa srbijanskih i ruskih državljana osuđeni na skoro 70 godina zatvora zbog navodnog pokušaja puča na dan prošlih parlamentarnih izbora 2016. godine.
Viši sud je prvostepenu presudu donio 9. maja prošle godine, a proces pred Apelacionim sudom je odlagan zbog epidemije koronavirusa.
Prema prvostepenoj presudi koju je Viši sud donio još 9. maja prošle godine, optuženi Rusi Eduard Šišmakov i Vladimir Popov terete se da su tokom 2016. u Crnoj Gori, Srbiji i Republici Srpskoj formirali kriminalnu organizaciju koja je planirala da se na dan parlamentarnih izbora 16. oktobra 2016. godine, sukobi sa crnogorskom policijom i nasilno zauzme Skupštinu Crne Gore, te otme ili ubije tadašnjeg premijera Mila Đukanovića.
Za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i pokušaj terorizma Šišmakov je osuđen na 15 godina zatvora, a Popov na 12. Zbog navodnog članstva u ovoj organizaciji lideri Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević osuđeni su na po pet godina zatvora.
Državljanin Srbije i bivši komandant žandarmerije Bratislav Dikić dobio je osam godina, a još dvojica državljana Srbije Predrag Bogićević i Nemanja Ristić po sedam. Branka Milić je osuđena na tri godine zatvora, ali je u međuvremenu pobjegla u ambasadu Srbije u Podgorici gdje se krije već godinama. Dragan Maksić dobio je godinu i devet mjeseci, dok su Srboljub Đorđević i Milan Dušić osuđeni na po godinu i po a Kristina Hristić uslovno na dvije godine.
Suđenje u ovom slučaju direktno je prenošeno preko televizije a obilježio ga je svjedok – saradnik Saša Sinđelić koji je optužio okrivljene za učešće u pokušaju puča što je prelomno uticalo na sud da ih osudi. Sinđelić je kasnije u više navrata mijenjao svoju priču u gostovanjima na televiziji i raznim snimcima koji su objavljeni na internetu ali to nije uticalo na konačnu presudu.
( Komnen Radević )