CGO: Kultura sjećanja da bude u fokusu nove vlasti, prethodna je samo deklarativno podržavala
"Najviši predstavnici dosadašnje vlasti nikada nisi ni otišli na komemoraciju na Mamulu, a ovo antifašističko stratište su tretirali kao bilo koji komad zemlje i izdali ga u višedecenijski zakup investitoru koji, shodno predočenom planu javnosti, ne može adekvatno zaštiti sjećanje na žrtve", ističu iz CGO
Centar za građansko obrazovanje (CGP) uputio je apel novoj vladajućoj većini, da se u svom budućem mandatu aktivno zalažu za ustanovljavanje kulture sjećanja, koju je, ocjenjuju u CGO, prethodna vlast samo deklarativno podržavala.
"Najviši predstavnici dosadašnje vlasti nikada nisi ni otišli na komemoraciju na Mamulu, a ovo antifašističko stratište su tretirali kao bilo koji komad zemlje i izdali ga u višedecenijski zakup investitoru koji, shodno predočenom planu javnosti, ne može adekvatno zaštiti sjećanje na žrtve. Obaveza je svih u Crnoj Gori da posvećeno radimo na oblikovanju društva koje će biti bazirano na poštovanju žrtava, pomirenju, pravu na istinu, mir, suživot i toleranciju", ističu iz CGO.
Iz te nevladine organizacije su odali poštovanje svim nastradalima i zatočenima u logoru Mamula tokom Drugog svjetskog rata, a među kojima je bilo većinsko stanovništvo iz Boke kotorske. "Ujedno, koristimo priliku da pozovemo buduće nosioce vlasti na revidiranje ugovora sa investitorom koji sada gradi hotelsko-turistički objekat na Mamuli i na osnivanje Memorijalnog centra Mamula, kao obilježja i trajnog pomena žrtvama, ali i podsjetnika svim budućim generacijama o zločinu koji se tu desio", navode iz CGO.
Logor na ostrvu Lastavica, poznatijem kao Mamula, rasformiran je nakon kapitulacije Italije 14. septembra 1943. godine, prije 77 godina, a svakog septembra se održava komemoracija u znak sjećanja na zločine koji su se desili na Mamuli. Zbog epidemiološke situacije u zemlji, delegacija CGO-a, kako navode iz te NVO, ove godine neće posjetiti ostrvo i položiti cvijeće kako bi odala pomen nastradalima. "Stoga, na ovaj način podsjećamo na ovaj zločin i pozivamo državu Crnu Goru da preuzme obavezu prema žrtvama i tekovinama antifašističke borbe, kao i da adekvatno zaštiti ovaj lokalitet i obilježi mjesto stradanja."
Napominju da su brojna mjesta stradanja na teritoriji Crne Gore, na kojima su počinjeni zločini tokom Drugog svjetskog rata, a da o tome mlađe generacije danas ne znaju gotovo ništa. "Strašno je ne znati da je preko stotinu građana i građanki ubijeno ili umrlo od gladi, a preko 2.000 je bilo zarobljeno u Kampo Mamuli, kako se procjenjuje na osnovu podataka iz italijanskih vojnih dokumenata. Zato, da bi ovakve činjenice pamtili i da bi podstakli razvoj kulture ljudskih prava u Crnoj Gori, čiji je jedan od glavnih stubova i kultura sjećanja, Mamula, ali sva druga mjesta stradanja na teritoriji Crne Gore, bi morala biti dio obrazovnog sistema i posebne ponude obrazovnog turizma", ističu iz CGO.
Poručuju da je cjelokupno crnogorsko društvo, a posebno institucije sistema, dužno da se sjeća svih zločina nad nedužnim civilima tokom ratova na prostoru Crne Gore, ali i da posvećeno rade na razvijanju kulture sjećanja i poštovanja, priznanja i suosjećanja sa svim žrtvama, kako se počinjeni zločini ne bi zaboravili i kako bi se uticalo da se oni nikada više ne ponove.
( Vijesti online )