Stanari zdrade u City kvartu odgovorili ugostiteljima: I mi imamo svoja prava
"U proteklih osam godina stanari ovog dijela naselja Glavnog grada, su izloženi: prekomjernoj buci, uzurpaciji prolaza, ulaza i trotoara i normalnog pristupa svojim stambenim jedinicama, nemogućnošću parkiranja svojih vozila, nepravilnim parkiranjem na trotoarima i ulicama gdje su postavljeni saobraćajni znaci o zabrani parkiranja i nedoličnim ponašanjem jednog dijela posjetilaca lokala, fizičkim konfliktima i drugim neprimjerenim radnjama"
Stanari stambene zgrade "Unistan II" u Studentskoj ulici u podgoričkom naselju City kvartu, reagovali su na navode vlasnika ugostiteljskih objekata u toj zgradi.
Reagovanje prenosimo integralno:
"Nakon medijskog obraćanja, protesta i onemogućavanja postavljanja parking rampi, na prilaznim ulicama sa dvorišne strane zgrada, u stambeno-poslovnom kompleksu “Unistan II”, od jednog dijela vlasnika i zakupaca ugostiteljskih objekata, u obavezi smo da damo odgovore na subjektivne i neutemeljene ocjene vlasnika i zakupaca lokala.
Poštujući Ustavom propisana prava na rad i zaradu, slobodu izražavanja, slobodu preduzetništva i uvažavajući integritet vlasnika i zakupaca lokala – 22 objekta, kao i zaposlenih radnika i članova njihovih porodica, odnosno njihovu djelatnost, moramo da ukažemo i na sljedeće: U stambeno-poslovnom kompleksu "Unistan II" živi oko 500 etažnih vlasnika stambenog prostora i oko 2.000 članova njihovih porodica. Da li i oni treba da imaju pomenuta prava kao vlasnici i radnici lokala?
U proteklih osam godina stanari ovog dijela naselja Glavnog grada, su izloženi: prekomjernoj buci, uzurpaciji prolaza, ulaza i trotoara i normalnog pristupa svojim stambenim jedinicama, nemogućnošću parkiranja svojih vozila, nepravilnim parkiranjem na trotoarima i ulicama gdje su postavljeni saobraćajni znaci o zabrani parkiranja i nedoličnim ponašanjem jednog dijela posjetilaca lokala, fizičkim konfliktima (svaku noć pojedine lokale-diskotete moraju da “prazne” pripadnici Interventne jedinice MUP-a) i drugim neprimjerenim radnjama.
Neosnovane su ocjene jednog dijela vlasnika i zakupaca ugostiteljskih objekata, da će postavljanjem rampi biti onemogućen pristup službama hitne i vatrogasne pomoći, jer zgrade imaju pristupne ulice, slobodan parking i ulaze i izlaze iz zgrade, pored dvorišne i sa druge strane, kojima se obezbjeđuje nesmetan rad ovih službi.
Dostava i snadbijevanje ugostiteljskih objekata, pristup parkingu zaposlenih radnika lokala, neće biti ugroženi, jer svi lokali imaju parking kartice i po potrebi će dobiti i dodatne, pri čemu pojedini ugostiteljski objekti imaju pristup sa obije strane zgrade. Uostalom u slučaju bilo kakvih problema po ovom pitanju, može se omogućiti slobodan pristup, otvaranjem rampi u određenom vremenskom intervalu, kao što je regulisano u centru Glavnog grada.
Saobraćaj u susjednim ulicama ni na koji način neće biti ometan, pošto će rampe biti postavljene u skladu sa saobraćajnim propisima i obilježene potrebnom znakovnom i drugom signalizacijom.
Nije nam jasna izjava ugostitelja da gosti neće moći da priđu lokalima i budu udluženi? Da li to znači da je obavezno da svim ugostiteljskim objektima u Crnoj Gori država treba da obezbijedi da gost može svojim automobilom da priđe objektu i da bude uslužen?
Do sada je bila privilegija gostiju lokala u stambeno-poslovnom kompleksu “Unistan II” da iz automobila, odmah uđu u lokal, nepravilnim parkiranjem na ulici i trotoaru uz ulaze stambenih zgrada. Takođe, želimo da napomenemo da su lokali svojim inventarom (bez saglasnosti i na svoju ruku) zauzeli i dio prostora između ulaza kojim u večernjim časovima više nije moguće proći.
Nećemo komentarisati na koji način i da li će, postavljene rampe uticati na vrijednost poslovnih objekata, već samo ukazati na činjenicu da je u ovom trenutku tržišna vrijednost stambenog prostora, oko 500 etažnih vlasnika manja za oko dvadeset posto u odnosu na realnu. Razloge za ovaj pad mislimo da nije potrebno ponovo navoditi.
Sve prethodno navedeno se ne preduzima iz hira stanara, već naprotiv jedino iz potrebe svih stanara za život dostojan čovjeka, što je i prepoznato od strane nadležnih. Za postavljanje rampi dobili smo sve saglasnosti i mišljenja od strane nadležnih organa i institucija.
Da li trebaju svi stanari i dalje da trpe zbog neprimjerenog poslovanja ugostiteljskih objekata u stambenom kvartu kako bi zaposleni zaradili plate i vlasnici ostvarili profit?
I stanari moraju da rade i svojim porodicama obezbijede egzistenciju, ali su to u prethodnih 8 godina radili uz konstantan nedostatak minimum 4 sata odmora na dan, jer se u lokalima organizuju žurke uz nesnosnu buku i narušavanje javnog reda i mira.
Stanari nemaju dileme oko uzroka i načina rješavanja problema sa kojima se godinama bore, ali zbog šire javnosti prezentujemo izvod iz foto-dokumentacije da se pogrešno ne shvati da su stanari razmaženi pa im smeta nekoliko kafića u zgradi i njihovi zakupci, jer je u stvarnosti potpuno suprotno.
Nadamo se da će u najskorijoj budućnosti i ovom stambenom kvartu u uokviru Univerzitetskog kompleksa obezbijediti minimalni uslovi za normalan život. Zakupcima i vlasnicima ugostiteljskih objekata poručujemo da se više ne okupljaju i neovlašćeno onemogućavaju izvođenje radova za koje su izdate sve potrebne saglasnosti vlasnika zemljišta – Univerziteta Crne Gore i Glavnog grada, jer ni stanari nisu izlazili i onemogućavali njihov rad sve ove godine koji je u dosta situacija bio mimo svih saglasnosti i zakonskih osnova. Ukoliko državne službe ne nađu način da obezbijede nesmetano postavljanje navedenih rampi, za koje su stanari izdvojili značajna finansijska sredstva, ne ostaje ništa drugo nego da i stanari izađu ispred zgrada sa svojim porodicama i na taj način ostvare svoja zakonska prava", navodi se u reagovanju stanara stambene zgrade "Unistan II" koje potpisuju upravnici lamela 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10 i 11.
( Vijesti online )