Bugarska najavila snažnu podršku pristupanju Crne Gore
Ministri poljoprivrede pozvali su sve relevantne aktere da se kroz zajedničku akciju uključe u oblikovanje razvoja održive stočarske proizvodnje
Bugarska će tokom svog predsjedavanja Evropskom unijom (EU) snažno podržati nastavak integracija Crne Gore, posebno u jačanju administrativnih kapaciteta, saopšteno je na sastanku potpredsjednika Vlade, Milutina Simovića i bugarskog ministra poljoprivrede, prehrane i šumarstva, Rumena Porožanova.
Sagovornici, koji su se sastali na marginama Globalnog foruma za hranu i poljoprivredu (GFFA) u Berlinu, ocijenili su da je Crna Gora lider u regionu u procesu integracija u EU.
"Oni su se saglasili da je važno da se brzina napretka zemalja koje su u procesu pristupanja ocjenjuje na bazi postignutih rezultata”, navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Porožanov je kazao da je proces pristupanja veoma zahtjevan, posebno u oblasti poljoprivrede na koju se odnose tri obimna pregovaračka poglavlja.
On je podsjetio da je EU trenutno u procesu kreiranja novog programskog razdoblja Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP), i da je za poljoprivrednike EU, ali i njihove kolege iz zemalja koje su u procesu pristupanja, kao što je Crna Gora, značajno to što će nova politika ići u pravcu pojednostavljenja procedura za korišćenje izdašne podrške.
Porožanov je najavio podršku Bugarske u jačanju administrativnih kapaciteta i prenošenju iskustava u sprovođenju mjera podrške ruralnom razvoju, stvaranju uslova da se mladi ljudi zadrže na selu, zatim u projektima za unaprijeđenje ruralne infrastukture, kao i uspostavljanju Agencije za plaćanje i primjeni standarda bezbjednosti hrane.
Simović se zahvalio na podršci Bugarske Crnoj Gori naglasivši i da je veoma važno da EU, posebno nove zemlje članice, prilikom kreiranja Zajedničke poljoprivredne politike za naredni period, vode računa o interesima zemalja kandidata koje će biti dio te nove politike.
Kako je kazao Porožanov, Bugarska ima iste probleme kao i Crna Gora kada je riječ o depopulaciji ruralnih područja, i stoga je dodao da je uvjeren da će rezultati kreiranja nove poljoprivredne politike za Bugarsku i zemlje EU biti relevantne i značajne i za Crnu Goru.
Ministri su se saglasili da je u kontekstu daljih integracija i razvoja zemalja Zapadnog Balkana važno nastaviti povezivanje regiona saobraćajnom infrastukturom i ohrabriti investitore da više ulažu u poljoprivredu. U cilju produbljivanja saradnje privrednika Crne Gore i Bugarske dogovorene su bilateralne posjete oba ministra.
Iz Ministarstva je saopšteno da je Simović, zajedno sa 69 ministara poljoprivrede zemalja svijeta, učestvovao u radu Samita ministara koji se u Berlinu održava kao centralni događaj Globalnog foruma za hranu i poljoprivredu.
“Visoki svjetski zvaničnici za oblast poljoprivrede, predstavnici privrede, struke i nauke, kao i civilnog sektora, i na ovogodišnjem forumu i samitu razmotrili su aktuelnu situaciju, trendove i izazove u oblasti poljoprivrede i proizvodnje hrane, s ciljem da se definiše dalji pravac poljoprivrednih politika, kako bi se obezbijedile dovoljne količine bezbjedne i kvalitetne hrane za rastuću svjetsku populaciju, a da se istovremeno prirodni resursi koriste na održiv način, sačuva biodiverzitet i životna sredina”, rekli su iz Ministarstva.
U fokusu ovogodišnjeg samita bila je tema Oblikovanje budućnosti stočarstva – održivo, odgovorno, efikasno. U završnoj Deklaraciji svjetski zvaničnici su iskazali punu posvećenost kreiranju i realizaciji politika kojim će se osigurati bezbjednost hrane i održivost ishrane, na održiv način povećati efikasnost i profitabilnost sektora hrane i postići ciljeve Agende 2030 vezane za održiv razvoj i iskorjenjivanje gladi.
U kontekstu ovogodišnje teme, sagovornici su kazali da su uvjereni da će postizanje održivije, odgovornije i efikasnije stočarske proizvodnje širom svijeta igrati ključnu ulogu u ispunjavanju ciljeva globalne poljoprivredne politike proizvodnje hrane.
Ministri poljoprivrede pozvali su sve relevantne aktere da se kroz zajedničku akciju uključe u oblikovanje razvoja održive stočarske proizvodnje.
“Oni su rekli da su posvećeni promovisanju pravila, standarda i potpisivanju sporazuma na svim nivoima, sa ciljem ostvarivanja tog cilja. Takođe, važna je umjerena potrošnja hrane životinjskog porijekla u cilju uravnotežene ishrane, zaštite zdravlja i očuvanja resursa”, navodi se u saopštenju.
Oni su saopštili da su odlučni da se promoviše istraživanje i razvoj tehnologija, uključujući digitalizaciju, razvoj veterinarske medicine, posebno vakcina, i njihovu primjenu. Obavezali su se na promociju i razvoj održivih i klimatskim promjenama prilagođenih lanaca vrijednosti i sistema uzgoja stoke koji doprinose smanjenju intenziteta emisije štetnih gasova.
U okviru ovogodišnjeg Globalnog foruma u Berlinu, Simović je, zajedno sa kolegama iz Makedonije, Kosova i Moldavije potpisao Evropsku deklaraciju o soji.
Potpisivanjem deklaracije, Crna Gora se pridružila zemljama koje se zalažu da se proizvodi soja bez GMO.
“Time naša zemlja daje doprinos politici kvalitetnije ishrane proteinima, kako u ljudskoj ishrani, tako i u dijelu proizvodnje stočne hrane, kao i uspostavljanju transparentnog sistema označavanja kao što je Dunav Soja i Evropska Soja”, navodi se u saopštenju.
Deklaraciju o soji, koja je nastala na inicijativu Njemačke, Austrije i Mađarske, ministri zemalja članica EU potpisali su u julu 2017. godine. Imajući u vidi značaj te deklaracije za održivu poljoprivredu i dostizanje cijeva Agende UN 2030, inicijativa je proširena i na zemlje van EU.
U nastavku programa, u organizaciji njemačkog ministra poljoprivrede Chistiana Smidta ove godine će biti održan okrugli sto na temu poljoprivrede i ruralnog razvoja Zapadnog Balkana, na kome će govoriti i Simović.
( Mina Business )