Mir i čistota koju samo Mediteran može pružiti

Slikar Edin Kaplani za “Vijesti” prenosi utiske sa nedavne izložbe u Ulcinju, govori o svojim motivima, uticaju pandemije na rad umjetnika, a najavljuje i naredna predstavljanja

2063 pregleda0 komentar(a)
Foto: Privatna arhiva

Ambijent i motivi Mediterana, života i suživota sa morem, vječita su inspiracija poznatog crnogorskog slikara Edina Kaplanija koji na svoja platna prenosi dubine pučine, podvodni svijet, ali i kopneni okupan vodom. Kaplani se sredinom septembra, 17. i 18, predstavio u Ulcinju, na otvorenom prostoru Citadele u Starom gradu, u okviru Ljetnje scene Ulcinj 2020.

Na 27 radova velikih formata Kaplani je u akrilik i kombinovanoj tehnici, kao i na kolažima, koji su nastajali tokom posljednjih pet godina, utvrdio svoj mediteranski duh i identitet, i lični i slikarski. Njegova djela su se stopila sa zidinama starog ulcinjskog grada a postavka je tako još više došla do izražaja. U razgovoru za “Vijesti” ističe da je posebno zadovoljan atmosferom i reakcijama publike.

“Izložba je bila na otvorenom i to me je najviše impresioniralo, zbog svega. Želio sam ovom postavkom da povežem starost - antiku i sa druge strane - modernizam. Cilj mi je bio da te zidene i taj ambijent osvježim i oživim slikama, ali i da dobijem atmosferu koja se do sada nije vidjela kod nas, i mislim da sam u tome i uspio! Čitava ta atmosfera je bila fantastična kao da su ti zidovi i čitavi taj ambijent progovorili i disali punim plućima!”, kaže on.

Ovo je njegova prepoznatljiva paleta motiva i boja, a i sam kaže da u toj tematici najviše uživa jer predstavlja mir i čistotu koji mu daju posebnu energiju “koju samo na tim slikama može da iskaže i ispuni tako i sebe, a i publiku” koja ga prati i voli njegove radove. Ka tim motivima vuče ga život Ulcinja... “Vuče me čitava ta harmonija koja je vidljiva na Mediteranu, a pogotovo u Ulcinju - suživot i harmonija između ljudi, multikulturalnost, različite kulture, život pored obale i mora, miris joda i vjetar juga... To su neki od prioriteta i inspiracije koje mi daju energiju da se ne odvojim od tih motiva i da i dalje, još jače i više, radim i stvaram na tom planu i tim motivima”, priča Kaplani. Primijetno je da se tako njegova djela i stvaralaštvo prepliću sa njegovim životom, što umjetnik i potvrđuje.

“Da, prepliću se i ja na to stalno i ciljam, jer želim da se na mojim radovima osjeti i opiše čitava energija tih jakih boja - svjetlosti sunca, plave boje neba i mora koje su u milion nijansi i tonova! Trudim se da svu tu posebnost i humanost i sve ono što pruža Mediteran, a pogotovo Ulcinj, naslikam bojama, formama, linijama, površinama i da publici to prikažem i pokažem da sa njima djelim taj ambijent”, objašnjava on.

Pored sve ljepote koju prikazuje, Kaplani svojim djelima želi da istakne da bi taj prostor trebalo pažljivije čuvati.

“Želim da poručim publici ono što i sam osjećam, a to je da ovaj ambijent svi mi volimo, ali ga malo čuvamo. Neophodno je da radimo na tome više, za buduće ganeracije! Svima treba da bude prioritet da se sačuva i ostavi njima da dalje njeguju ovaj ambijent... Na mojom radovima dominira priroda, ribe, barke, dominira čitavi mediteranski ambijent i čitava ta mirnoća i čistoća koje samo Mediteran može da pruži... Ne mogu da opišem taj osjećaj koji nastaje dok šetam uz obalu, to je neopisivo, to se mora osjetiti. Tako teče i proces stvaranja - trudim se da bojama i svježinom publici podignem svijest da je umjetnost nešto što može da učini život ljepšim”, ističe Kaplani “Vijestima”.

U planu su i druga predstavljanja koja će uskoro i najaviti. “Vijestima” je otkrio da će se predstaviti zajedno sa Udruženjem likovnih umjetnika Ulcinja “Plavi biser”, čiji je predsjednik, petog oktobra u Bijelom Polju, a zatim i 26. oktobra u Baru, u galeriji “Velimir A. Leković”.

Za kraj razgovora svima poručuje “da se što više bave umjetnošću, svako na svoj način, jer je to nešto što te čini srećnim, vedrim i proširuje horizonte viđenja života”, jer:

“Umjetnost je život”, zaključuje Kaplani.

Najveća umjetnička djela nastajala su tokom epidemija i ratova

S obzirom na to da na njegovim radovima dominiraju priroda, ribe, barke, sve ono što Mediteran jeste, “Vijesti” je zanimalo i kako gledate na sve događaje u skorije vrijeme koji utiču na prirodu širom svijeta, ali i u Crnoj Gori... Pored čestog nemara ljudi, lošeg uticaja na životnu okolinu, tu je i pandemija koja je (nakratko) usporila sve to.

“Zbog situacije koja je nastala sa pandemijom meni je posebno žao zbog turizma, odnosno propale turističke sezone koja je prioritet za dalji život i ekonomiju Crne Gore. Sa druge strane, drago mi je što se čitavi taj primorski ambijent regeneriše i dobija onu boju koju je nekad davno imao - boju harmonije”, ističe on.

Na pitanje koliko je za jednog slikara važan trenutak i društvene okolnosti u zemlji i svijetu kada su u pitanju rad i stvaranje Kaplani kaže:

“Na mene, a mislim i na svakog drugog umjetnika, bez obzira da li je vizuelna umjetnost u pitanju, balet ili film... ova atmosfera djeluje kao da ne možemo pobjeći od tog realiteta... Ipak, moje mišljenje je da nama umjetnicima pandemija nije mnogo uticala na produktivnost, jer mislim da su najveća djela u istoriji umjetnosti nastala za vrijeme epidemija i ratova. Zaista je tako, to se i u praksi vidi. Ja ne da bježim od svakodnevice, ali želim da ta svakodnevica bude što bolja i što harmoničnija, svježa sa puno života...”, poručuje on.