Bjeković: Na tenzičnim balkanskim prostorima neophodno je jačati razumijevanje, poštovanje i građanske vrijednosti
"Ovakve inicijative potrebne su i korisne društvima Zapadnog Balkana dok god su na društveno-političkoj sceni prisutne pojave netolerancije, govora mržnje, rasizma i diskriminacije koje ugrožavaju građanske principe i usporavaju razvoj ka društvima zapadnih demokratija", istakao je Bjeković
Aktivnosti Igmanske inicijative značajan su doprinos unapređenju odnosa među državama regiona jer je, na još uvijek tenzičnim balkanskim prostorima krhke demokratije, neophodno jačati razumijevanje, poštovanje i građanske vrijednosti, ocijenio je ombudsman Siniša Bjeković.
Kako je saopšteno iz kancelarije ombudsmana, članovi Savjeta Igmanske inicijative i koordinatori Vehid Šehić (Bosna i Hercegovina), Eugen Jakovčić (Hrvatska), Aleksandar Popov i Milan Antonijević (Srbija), Branko Lukovac i Branislav Radulović (Crna Gora) posjetili su instituciju Zaštitnika ljudksih prava i sloboda Crne Gore (ombudsman), nakon što su potpisali Deklaraciju o programskim zadacima Inicijative.
U saopštenju se navodi da je Bjeković iskazao je poštovanje za istrajnost i posvećenost Igmanske inicijative kako u promociji vrijednosti demokratije, vladavine prava, suživota i tolerancije, tako i za doprinos suočavanju s prošlošću njenom razumijevanju i približavanju mlađim generacijama.
"Ovakve inicijative potrebne su i korisne društvima Zapadnog Balkana dok god su na društveno-političkoj sceni prisutne pojave netolerancije, govora mržnje, rasizma i diskriminacije koje ugrožavaju građanske principe i usporavaju razvoj ka društvima zapadnih demokratija", istakao je Bjeković.
On je predstavio mandat, djelovanje i aktivnosti institucije u ostvarivanju zaštite ljudskih prava i sloboda i njenoj promociji.
U saopštenju se dodaje da su predstavljajući razloge za donošenje Deklaracije, poslije dvije decenije djelovanja i značajnih rezultata koje je ostvarila Inicijativa, njeni predstavnici ukazali da misija nije završena jer na Zapadnom Balkanu nije ostvaren neophodan napredak pojedinih država regiona u procesu evropskih integracija i njihove unutrašnje izgradnje na principima građanskih vrijednosti i vladavine prava.
"Predstavnici Igmanske inicijative upoznali su zaštitnika i zamjenicu za zaštitu od diskriminacije Nermu Dobardžić sa aktivnostima koje preduzimaju i planovima za buduće djelovanje, izražavajući uvjerenje da dosadašnji rad Zaštitnika daje legitimna očekivanja za dalji uspješan rad na ovom pitanju. Na sastanku je izskazana obostrana želja za uspostavljanjem bliže i konkretnije saradnje u narednom periodu", piše u saopštenju iz kancelarije Ombudsmana.
U saopštenju se navodi da je razgovarano i o govoru mržnje i aktivnostima Zaštitnika na promociji generalne preporuke Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije broj 15 o suzbijanju govora mržnje, kao i o načinima izvršenja preporuka koje Zaštitnik daje u postupcima po pritužbama i u postupcima pokrenutim po sopstvenoj inicijativi.
Igmanska inicijativa osnovana je u novembru 2000. godine, kao jedinstvena mreža više od 100 nevladinih organizacija, javnih ličnosti, profesora, antiratnih aktivista, analitičara, novinara i kulturnih stvaralaca iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Nastala je kao znak sjećanja na april 1995.godine, kada je grupa od 38 intelektualaca sa prostora bivše Jugoslavije, preko planine Igman uspjela da uđe u opkoljeno Sarajevo i tim činom demonstrira građansku solidarnost, prkos i otpor ratu i politici razaranja.
( Vijesti online )