Bečić: Društvena kohezija garant mira i stabilnosti
Bečić je kazao da Ustavom proglašenim 22. oktobra 2007.godine, građanin postaje nosilac suvereniteta, što je bio preduslov za jačanje temeljnih vrijednosti Crne Gore
Društvena kohezija multinacionalnog, multikulturalnog i multivjerskog sklada, stvorena mudrim odlukama kroz bogatu viševjekovnu crnogorsku istoriju i osigurana modernim standardima ljudskih prava, garant je mira i stabilnosti ekonomskog i demokratskog prosperiteta Crne Gore i njenih građana.
To je ocijenio predsjednik Skupštine Aleksa Bečić, povodom 13 godina od proglašenja Ustava Crne Gore.
Bečić je kazao da Ustavom proglašenim 22. oktobra 2007.godine, građanin postaje nosilac suvereniteta, što je bio preduslov za jačanje temeljnih vrijednosti Crne Gore.
„Upravo je društvena kohezija multinacionalnog, multikulturalnog i multivjerskog sklada, stvorena mudrim odlukama kroz bogatu viševjekovnu crnogorsku istoriju i osigurana modernim standardima ljudskih prava, garant mira i stabilnosti, te ekonomskog i demokratskog prosperiteta Crne Gore i svih njenih građana“, kazao je Bečić.
Prema njegovim riječima, Crna Gora se opredijelila za samostalan put ka evropskim i evroatlantskim integracijama, što se, kako je naveo, ističe u preambuli aktuelnog Ustava, a što se u savremenim političkim okvirima i formalno ostvaruje.
„Ustavna određenja su i danas preduslov da ćemo kao država, koja je odlučnije nego ikada ranije posvećena jačanju demokratskih institucija, vladavini prava i političkoj kulturi, te kao NATO članica, uskoro ostvariti i drugi najvažniji strateški cilj, a to je integracija u porodicu evropskih naroda“, kazao je Bečić.
On je rekao da je važno podcrtati ekološko opredjeljenje države regulisano Ustavom, navodeći da je tom ustavnom proklamacijom Crna Gora postala jedna od rijetkih zemalja na svijetu koja je uspostavila državni odnos prema prirodi.
„Naša je obaveza veća da u izazovnim vremenima prouzrokovanim klimatskim promjenama uložimo znatno veće napore da sačuvamo prirodne resurse i ljepote naše države i na taj način damo skroman ali odlučan doprinos globalnoj borbi savremene civilizacije za očuvanje životne sredine i biodiverziteta“, dodao je Bečić.
Prema njegovim riječima, obaveza Skupštine kao hrama demokratije je da donosi važne i promišljene odluke u interesu svih njenih građana.
„Uvijek vodeći računa o pomirenju i jačanju građanskog karaktera države, kako bi se značajne odluke donosile u atmosferi zajedništva i harmonije, a ne podjela i svađa“, zaključio je Bečić.
( MINA )