Vučić: Stvari komplikovanije od onog kako ih Priština zamišlja
Predsjednik Srbije i premijer Kosova saglasni da kompromis nema alternativu, ali se ne slažu oko njegove sadržine
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Avdulah Hoti danas su na panelu Beogradskog bezbjednosnog foruma ocijenili da postizanje kompromisnog rješenja kosovskog pitanja nema alternativu, ali su iznijeli poznate suprotne stavove o njegovoj eventualnoj sadržini.
Na panelu "Beograd-Priština: nema rješenja bez povjerenja", Vučić je rekao da je obijema stranama potreban kompromis "jer nema druge alternative", ali da on ne može da podrazumijeva da Srbija prizna Kosovo i da ne dobije ništa zauzvrat.
"Albanci kažu da su spremni za kompromis, i za njih to znači da Srbija treba da prizna Kosovo. Ali to ne ide tako, stvari su mnogo komplikovanije od toga", kazao je Vučić.
Vučić je rekao da Hoti stalno govori o Srbiji i Kosovu kao o dvije države, i o tome da dijalog treba da vodi uzajamnom priznanju, a da Beograd ne dijeli taj stav.
"Uzajamno priznanje nije kompromis, mi smo priznati u cijelom svijetu, nama treba zaštita srpske zajednice na Kosovu. Prije sedam i po godina potpisan je Briselski sporazum, Albanci su imali samo jednu obavezu, da formiraju Zajednicu srpskih opština i EU je garantovala da će to biti ispunjeno. Albanci sada kažu da neće da ispune", rekao je Vučić.
On je ocijenio da Srbi i kosovski Albanci ne gledaju jedni na druge samo kao političke protivnike nego kao "nacionalne protivnike protiv kojih se treba boriti".
"To obje strane treba da mijenjaju jer taj narativ ne pomaže", rekao je Vučić.
Dodao je da je Srbija uvijek spremna za dijalog, ako će se razgovarati "o suštini i strateškim pitanjima".
Hoti je rekao da je Kosovo posvećeno potpunoj normalizaciji odnosa sa Srbijom i povećanju saradnje u svim poljima.
"Dijalog pod okriljem EU je ključni mehanizam za punu normalizaciju odnosa naše dvije zemlje. Naravno, dogovor iz Vašingtona je veliki istorijski korak ka sporazumu o normalizaciji. Kosovo je spremno za konačni sporazum", kazao je Hoti.
On je naveo da je važno "da se vidi realnost" i ocijenio da će "obje zemlje pobediti ako žive u miru, ako građani mogu da putuju slobodno".
Hoti je rekao da postoji "jasna podrška" građana Kosova za proces pristupanja EU i da se radi na izgradnji konsenzusa oko procesa dijaloga sa Srbijom.
"Za nas je vrlo jasno da pristupanje EU i NATO nema alternative, postoji jedan put, mi ćemo čekati koliko treba i raditi naporno da ispunimo zahtjeve", rekao je Hoti.
Vučić je naveo da je stav Beograda da prvo treba sprovesti sve što je potpisano, počevši od Briselskog sporazuma iz aprila 2013. godine, a da onda "postepeno treba mijenjati opštu atmosferu".
"Što se tiče naših društava, mislim da smo daleko od pomirenja, jer postoje pitanja koja neće biti lako riješena, ali moramo da nađemo načine da se približimo jedni drugima", dodao je predsjednik Srbije.
Specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak rekao je da je proces dijaloga "ekstremno važan i ekstremno težak", i da zahtijeva kompromis koji "ne smije biti pobjeda za jednu stranu, a poraz za drugu".
Naveo je da dijalog mora biti iznad dnevne politike i da treba da donese "održiv mir, prosperitet, bolji život i evropsku budućnost".
Ocijenio je da "bez mira nema rješenja bilo kog problema" i da "rješenja nema bez povjerenja".
"Iako ne možemo da promijenimo prošlost, možemo da učimo iz nje. Prošlošću se moraju baviti stručnjaci, pravnici i istoričari, a ne političari, oni treba da se bave današnjicom i boljom budućnošću", kazao je Lajčak.
On je rekao da je nedavna istorija uticala na sve zemlje Balkana, ali da region ima više zajedničkog "nego što se misli", uključujući zajedničku evropsku budućnost.
"Svaki lider u regionu mora stalno da postavlja sebi pitanje da li će odluka koju će donijeti približiti njegovu zemlju Uniji ili obrnuto. Ne vidim da političari u regionu dovoljno često postavljaju to pitanje. Da to čine, bili bi bliže EU", naveo je Lajčak.
Dodao je da u dijalogu Beograda i Prištine postoje tri cilja, među kojima su normalizacija odnosa dvije strane, učvršćivanje evropskih normi i vrijednosti i doprinos regionalnoj stabilnosti.
Lajčak je ocijenio da Vučić i Hoti čine "značajne korake naprijed".
"Vi ste dio istorije i istorija će to prepoznati", rekao je specijalni predstavnik EU.
On je kazao i da "nije tajna" da je ideja evropskih integracija izgubila na snazi u nekim zemljama regiona, da članice Unije treba ubijediti da je proširenje potrebno, ali da dokaze za to "moraju dati zemlje koje su u procesu pristupanja".
Zamjenik pomoćnika predsjednika Savjeta za nacionalnu bezbjednost SAD Rajan Tali rekao je da je američki predsjednik Donald Tramp "rešio da se fokusira na ekonomsku normalizaciju" posle 20 godina ograničenog napretka u odnosima Srbije i Kosova.
"Potrebno je izgraditi poverenje između dvije strane. Nedostatak slobodnog protoka robe i loša infrastruktura negativno su uticali na odnose. Oba lidera su pokazala veliku hrabrost i posvećenost obavezama", kazao je Tali.
On je naveo da će SAD "rado nastaviti da podržavaju" Beograd i Prištinu i da će ostati angažovane u regionu.
"SAD su tu i ostaće tu", rekao je Tali i dodao da je sastanak Vučića i Hotija u Bijeloj kući, kada je postignut dogovor o normalizaciji ekonomskih odnosa, bio "temelj na osnovu kojeg će SAD i EU moći da sarađuju i da približe dva partnera".
Tali je rekao i da je u regionu i dalje posebna američka delegacija koja se bavi energetskim pitanjima, odnosno diverzifikacijom izvora energije, na koju su se Srbija i Kosovo obavezali vašingtonskim dogovorom.
( BETA )