Susam, drevna biljka riznica ljekovitih svojstava

Biljka susama se tradicionalno upotrebljava za liječenje raznih nečistoća na koži, a za unutrašnje liječenje kao laksativ i tonik

156 pregleda3 komentar(a)
Susam, Foto: Shutterstock
12.01.2018. 11:14h

Susam (sesamum indicum) je jedan od najstarijih začina na svijetu, a sigurno i najstarija biljka koja se sistematski uzgajala radi dobijanja ulja. Prema zapisima koji datiraju od 3500. godine prije naše ere, kulture susama prostirale su se duž obala Eufrata i Tigra.

Najstariji dokazi o postojanju susama nalaze se u Britanskom muzeju, na pločama ispisanim klinastim pismom iz 2000. godine p.n.e. Na njima je zabilježen vavilonski ep o stvaranju svijeta "Enuma eliš", u kome Herodot piše: "U Asiriji i Vavilonu nema maslinovog ulja, tamo troše ulje dobijeno od susama. Ta biljka dosegne visinu stabla".

Čuvena je rečenica: "Sezame, otvori se!" Iako dječja mašta smatra da se radi o čarobnoj rečenici koja otvara vrata pećine sa blagom, ona se zapravo odnosi na osobinu mahuna susama da se, kada u potpunosti sazru, otvaraju vrlo eksplozivno, pri čemu sjemenke susama izlaze napolje, pišu Nezavisne.

Izgled i sastav biljke

Susam je visoka, uspravna, jednogodišnja biljka koja ima okrugle listove sa dubokim žilama i belim ili ružičastim cvjetovima. U periodu od tri do pet mjeseci uzgoja, može da dostigne visinu do dva metra. Plod su mahune koje sadrže veliku količinu sjemena. Boja sjemena varira od bijele do crne, a najkvalitetnije ulje se dobija iz bijelih sjemenki.

Jedan pogled na nutritivni sastav susama otkriva riznicu prepunu hranjivih sastojaka. Među nutrijentima se ističu dva jedinstvena sastojka: susamin i susamolin. Ova jedinjenja pripadaju grupi dijetalnih vlakana poznatih kao lignani, koji imaju svojstvo snižavanja holesterola i krvnog pritiska, i povećavaju nivo vitamina E.

Susamin takođe štiti jetru od oksidativnih oštećenja. Sjemenke su bogate bjelančevinama i sadrže sve esencijalne aminokiseline, a naročito su bogate metioninom. Sadrže 45-60 odsto ulja koje se cijedi za upotrebu u kuhinji, a njegova vrijednost je u tome što ulje unutar sjemenki predstavlja mješavinu estera glicerola sa oleinskom i linolenskom kiselinom. Ulje sadrži vitamine A, B1, B6 i E.

Konzumacija susama se preporučuje uz hranu kao što su žitarice ili mahunarke, kojima poboljšava aminokiselinski sastav.

Ljekovito dejstvo

Biljka susama se tradicionalno upotrebljava za liječenje raznih nečistoća na koži, a za unutrašnje liječenje kao laksativ i tonik. Listovi djeluju adstrigentno, bogati su sluzavim sastojcima, pa se često upotrebljavaju u liječenju dječjih tegoba kao što su: kolera, dijareja, dizenterija, katar i tegobe sa bešikom. Korijen biljke se tradicionalno upotrebljava u liječenju astme i kašlja.

Antioksidativno dejstvo susamovog ulja možemo porediti sa maslinovim uljem. Uvrštavanjem susamovog ulja u svakodnevnu upotrebu spriječavamo posljedice autointoksikacije, uništavamo slobodne radikale, a ono je ujedno i antioksidant masnih kiselina. Spriječavamo nastanak tvrde stolice, bakterija i gljivica u organizmu i na koži, razna kožna oboljenja.

Ulje podstiče rad hormona kože, štiti kožu od sunčevih zraka, liječi suvu i štiti osjetljivu kožu, naročito kod pušača, jača prokrvljenost, smanjuje ožiljke...

Susamovo ulje je odlično za masažu, kod ukočenih zglobova, vrata, glavobolje i reume. Ovo ulje pomaže i u liječenju jetre, želuca i crijeva, bubrega i bešike, slabog rasta kose, osteoporoze i karijesa. Sjemenke susama su dobar izvor vitamina E, pa se preporučuju dojiljama za jače lučenje mlijeka i djeci u razvoju.

Sjeme susama višestruko je korisno po zdravlje, jača živce, podstiče rad srčanog mišića, suzbija gnojenje i ekceme, stvara odbrambene materije protiv raka, uništava gljivice, pa se upotrebljava u dijeti kod dijabetesa. U spoljnoj upotrebi se koristi i susamovo sjeme, i to kod tegoba sa hemoroidima i raznim čirevima.

Zapadna narodna medicina upotrebljava susam kao adstrigent, antioksidans, antianemik, diuretik i tonik, za jače izlučivanje mokraće i pojačavanje mlijeka kod dojilja.