Novi Zeland: Pronađeni fosilni ostaci džinovskog slijepog miša

Ostaci koje je pronašao međunarodni tim naučnika pripadaju porodici slijepih miševa koji su nekada živjeli u južnim djelovima Australije, Novog Zelanda, Južne Amerike, a možda i Antarktika", izjavila je Sju Hand sa Univerziteta Novog Južnog Velsa, autorka studije objavljene u časopisu "Naučni izvještaji", prenose francuski mediji

170 pregleda1 komentar(a)
Džinovski slijepi miš, Foto: Screenshot (YouTube)
11.01.2018. 12:45h

Na Novom Zelandu pronađeni su fosilni ostaci džinovskog slijepog miša koji je na tim prostorima živio prije više miliona godina, a koji je bio tri puta veći od svog današnjeg potomka i, osim što je letio, mogao je da hoda po zemlji na četiri šape i kopa u potrazi za hranom - biljkama i sitnim kičmenjacima, prenosi Tanjug.

"Ostaci koje je pronašao međunarodni tim naučnika pripadaju porodici slijepih miševa koji su nekada živjeli u južnim djelovima Australije, Novog Zelanda, Južne Amerike, a možda i Antarktika", izjavila je danas Sju Hand sa Univerziteta Novog Južnog Velsa, autorka studije objavljene u časopisu "Naučni izvještaji", prenose francuski mediji.

Zubi i kosti ove životinje otkriveni su u blizini Sent Batana, u središtu Južnog ostrva Novog Zelanda, na lokaciji na kojoj istraživači rade već 16 godina.

"Njeni specifični zubi i veličina njenog tijela pokazuju da je imala drugačiji režim ishrane nego današnji slijepi miševi, odnosno da je mogla da jede biljke, ali i sitne kičmenjake, što više podsjeća na način ishrane nekih od njenih južnoameričkih rođaka. To se više ne može vidjeti na prostorima Australije i Azije", kaže Hand, prenosi "Figaro".

Životinja je nazvana Vulcanops jennyworthyae, prema Dženi Vorti - naučnici koja je pronašla njen fosil - i Vulkanu, rimskom bogu vulkana i vatre, što upućuje i na tektonski karakter Novog Zelanda.

"Ova neobična životinja spada u najčudnije fosile koji su ikada pronađeni", rekao je Alan Tenison, novozelandski član tima, koji čine i australijski, britanski i američki naučnici.

Kako je objasnio, ova nova vrsta slijepog miša srodna je kratkorepom slijepom mišu sa Novog Zelanda, iščezlim australijskim vrstama i američkim "vampirima", što govori da su slijepi miševi koji su nekada živjeli na kopnu bili rasprostranjeniji.

Na istoj novozelandskoj lokaciji pronađene su i druge vrste životinja kakvih danas nema, kao što su ptice koje ne lete, žabe, papagaji, golubovi, kornjače i krokodili.