Sea Dance Festival: PAM ucjenjivao izvođače, njihovo djelovanje je kriminalno

"Novac koji pripada autorima koje PAM CG navodno "štiti" se ne proslijeđuje transparentno, te im je u pojedinim godinama PAM isplaćivao tek oko 10 odsto, iako bi njima trebalo da pripadne više od dvije trećine prihoda ove organizacije", navodi se u saopštenju

2161 pregleda3 komentar(a)
Foto: Sea Dance

Sea Dance Festival optužio je nevladinu organizaciju za zaštitu prava autora muzike Crne Gore (PAM) za "kriminalno djelovanje" i da svojim radom "ograničava razvoj cjelokupne turističke privrede".

U saopštenju Sea Dance Festivala se navodi da je "jedna od bitnih prepreka razvoju turističke privrede Crne Gore nevladina organizacija PAM CG" kojoj je, kako se istile, "dato nevjerovatno pravo da ogromnim nametima opterećuje gotovo sve učesnike u turizmu po svom nahođenju, u iznosima koje sama određuje, bez jasnih kriterijuma i uvažavanja službenih podataka, zadržavajući većinu novca koji prikupi umjesto da ga po zakonu raspodijeli autorima".

Presudom Privrednog suda budvanska kompanija "Emc group”, beogradska “Myexit adventure” i Opština Budva u obavezi su da plate oko 200.000 eura NVO PAM zbog neovlašćenog korišćenja autorskih djela sa njihovog repertoara tokom održavanja "Sea dance" festivala. Kompanije i Opština imaju pravo žalbe na presudu Apelacionom sudu.

"U trenutku kada je turistička privreda uslijed pandemije devastirana, štetno djelovanje PAM-a CG postaje još vidljivije i pogubnije, posebno imajući u vidu da su pored turističke privrede na meti PAM-a i opštine, kao i lokalne i Nacionalna turistička organizacija, koje su takođe oštećene višemilionskim iznosima od strane ove organizacije. Javna je tajna među gotovo svim učesnicima u turističkoj privredi Crne Gore da su ih predstavnici PAM-a, i to uglavnom i lično dugogodišnji predsjednik Božidar Raičević, ucjenjivali i tražili mito kako bi višestruko umanjili astronomske sume koje ova organizacija potražuje od njih. Raičević je u međuvremenu na direktorsku poziciju imenovao vlastitog sina, Vasilija Raičevića, ali praksa je ostala ista", navodi se u saopštenju.

Dodaju da se to "radi po sljedećem receptu".

"PAM pošalje zahtjev za astronomsku sumu koja je 3 do 5 puta veća u odnosu na uobičajeni iznos kojeg organizacije za zaštitu autorskih prava u regionu naplaćuju u svojim državama. Nakon toga, predstavnici ove organizacije nude "uslugu" da suma bude umanjena ako se Božidaru Raičeviću lično da novac. Pritom nisu jasno definisani i sprovođeni kriterijumi za utvrđivanje nadoknada niti uvažavana službena dokumentacija pri utvrđivanju nadoknada. Takođe, novac koji pripada autorima koje PAM CG navodno "štiti" se ne proslijeđuje transparentno, te im je u pojedinim godinama PAM isplaćivao tek oko 10 odsto, iako bi njima trebalo da pripadne više od dvije trećine prihoda ove organizacije. Posebno je interesantno da je PAM potraživao novac i za koncerte izvođača koji su se pismeno izjasnili da ih PAM ne predstavlja, dok je te izvođače ucjenjivao i prijetio da više nikada neće svirati u Crnoj Gori, jer su odbili njihovo "zastupanje".

Iz Sea Dance Festivala tvrde da "o ovoj praksi postoji svjedočanstvo stotina ljudi".

"Koji su do sada ćutali o tome imajući u vidu da je PAM na svom platnom spisku imao inspektore, vještake, sudije i druge zvaničnike. Međutim, 2018. okupljaju se Nacionalna turistička organizacije Crne Gore, Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom, Crnogorsko turističko udruženje, Hotel Hilton, EMC Groupa, EXIT festival i više autora i podnose inicijativu da se PAM-u ukine licenca uslijed niza nelegalnosti u radu. Zavod za zaštitu intelektualne svojine utvrdio je istinitost tvrdnji pokretača inicijative i u oktobru iste godine PAM-u oduzeo licencu. Međutim, nedugo nakon toga su pojedinci unutar Ministarstva ekonomije pod uticajem Božidara Raičevića poništili odluku i omogućili PAM-u da nastavlja da praktično reketira aktere u turističkoj privredi CG".

Trenutno je, kako navode iz Sea Dance Festivala, u toku spor pred Upravnim sudom u vezi sa ovim predmetom i očekuju da on bude riješen do kraja idućeg mjeseca.

"Ovim putem, pozivamo tužilaštvo, kao i sve druge državne organe da stanu na put kriminalnom djelovanju organizacije PAM i zaštite turističku privredu, koja je trenuno na najnižim granama još od raspada bivše Jugoslavije, a od koje u velikoj mjeri zavisi budući ekonomski razvoj Crne Gore", zaključuje se u saopštenju.

Povezani članci

29. Oktobar 2020.

PAM oštećen za oko 200.000 eura