Pilav na dva načina: Jednostavno idealan ručak
Za pirinač koji na kraju ima onaj poželjni i primamljivi staklasti sjaj najbitnije je da količina vode bude odgovarajuća
Pilav je starinsko jelo porijeklom iz bliskoistočne-turske kuhinje. Sočni pirinač skuvan sa mesom, pa potom blago zapečen u pećnici – to je osnovni recept za pilav. Najbolje je koristiti pirinač okruglog zrna.
Sastojci:
- 1 pileće bijelo meso (možete koristiti i juneću plećku izrezanu na komadiće, svinjetinu, ćureće meso...)
- 1 veća šargarepa
- 1 glavica crnog luka
- 2-3 čena bijelog luka
- 250 g pirinča
- celer
- list peršuna
- biber
- so, aleva paprika
Priprema:
Piletinu kuvati 15 minuta. Dok se piletina kuva, na malo ulja propržiti crni luk zatim dodati isječenu šargarepu i bijeli luk. Dodati pirinač i piletinu isječenu na veličinu zalogaja. Naliti vodom u kojoj se kuvala piletina toliko da sve bude obliveno. Dodati isjeckan celer, peršun i začiniti. Promiješati i sipati u odgovarajući sud. Zapeći na 200 °C.
Za pirinač koji na kraju ima onaj poželjni i primamljivi staklasti sjaj najbitnije je da količina vode bude odgovarajuća. Ukupna količina tečnosti koja se sipa u ovo jelo je u srazmjeri 1 šolja pirinča - 3 šolje vode. Međutim jako je bitno da u tu ukupnu količinu vode uračunate i onu tečnost koja se stvorila krčkanjem sastojaka. Ako pretjerate sa vodom vaš pilav neće biti dobar. Zato prije dosipanja pažljivo procijenite količinu vode. Na kraju, bolje je da sipate manje i kasnje dodate malo, nego da rizikujete da pilav bude gnjecav.
Pilav možete napraviti i na jednostavniji način. U vatrostalnu posudu sipate ulje, dodate isjecjanu veću glavicu luka, sitno narendane dvije- tri šargarepe i stavite u rernu. Kad luk postane staklast dodate meso u ponovo vratite u rernu da uhvati koricu. Potom stavite oprani pirinač, začin i alevu papriku. Dospete vodu i poklopljeno vratite u rernu. Pri kraju kuvanja, skinete poklopac, da bi se jelo lijepo zapeklo.
( Vijesti online )