SAD: Državno tužilaštvo odobrilo Ministarstvu pravde ispitivanje izbora
Izborni štab aktuelnog predsjednika Donalda Trampa u ponedjeljak je podnio tužbu kojom želi spriječiti potvrdu pobjede Džoa Bajdena u Pensilvaniji
Američki ministar pravde Vilijam Bar uputio je pismo saveznim tužiocima u kojima im daje ovlašćenja da istraže "utemeljene tvrdnje o izbornim nepravilnostima i bilježenju glasova", pozivajući ih pritom da ne istražuju "ishitrene ili nategnute" tvrdnje, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Izborni štab aktuelnog predsjednika Donalda Trampa u ponedjeljak je podnio tužbu kojom želi spriječiti potvrdu pobjede Džoa Bajdena u Pensilvaniji.
U tužbi se navodi da u pensilvanijskom sistemu glasanja poštom "ne postoji transparentnost i mogućnost provjere kakva postoji za glasače koji glasaju na biralištu".
"Za birače u Pensilvaniji postojali su različiti standardi, zavisno od toga koji su način glasanja izabrali, a mi vjerujemo da je u tom dvostrukom izbornom sistemu moglo biti lažnih glasova koji su se brojili bez prave provjere ili nadzora", saopštio je glavni savjetnik Trampove kampanje Met Morgan.
"Dajem vam ovlašćenja da istražite utemeljene tvrdnje o izbornim nepravilnostima i bilježenju glasova prije potvrđivanja izbornih rezultata, što sam ja već uradio u specifičnim slučajevima", napisao je Bar u pismu upućenom saveznim tužiocima i direktoru Federalnog istražnog biroa (FBI), u kojem se prvi put osvrće na tvrdnje o izbornoj prevari.
"Dok se ozbiljne tvrdnje moraju vrlo pomno istražiti, nagađanja, ishitrene ili nategnute tvrdnje ne bi trebale biti temelj za pokretanje saveznih istraga", napisao je Bar.
No, ništa u pismu ne upućuje na to da je Ministarstvo pravde utvrdilo nepravilnosti u glasanju koje su mogle uticati na ishod izbora, prenosi RSE.
Nakon Barovog dopisa, glavni tužilac Ministarstva dao ostavku
Glavni tužilac Ministarstva za pravosuđe za kriminal u vezi sa izborima dao je ostavku u ponedjeljak u znak protesta nakon što je državni tužilac Vilijam Bar rekao federalnim tužiocima da bi trebalo ispitati navode o nepravilnostima prilikom glasanja prije nego što države krenu na potvrđivanje rezultata u narednim sedmicama.
Ričard Pilger, direktor ogranka za kriminal u vezi sa izborima u Odjeljenju za javni integritet Odjeljenja za pravosuđe, poručio je kolegama e-poštom da državni tužilac izdaje "važnu novu politiku kojom se ukida četrdesetogodišnja politika neuplitanja za istrage prevara s glasačkim listićima. Pilger je takođe proslijedio dopis kolegama u ostavci.
U Pilgerovoj e-pošti za ostavku nije bilo jasno da li planira ostati u odjeljenju u drugom svojstvu.
Tramp ne priznaje poraz
Tramp ne priznaje rezultat izbora ni dva dana nakon što je demokratski kandidat osigurao potrebnih 270 glasova elektora koji su mu potrebni za pobjedu.
Njegov štab i republikanci podigli su niz tužbi o navodnim nepravilnostima, koje su sudije u Džordžiji i Mičigenu već odbacile.
Na saveznom sudu u Pensilvaniji u ponedjeljak je podnesena tužba u kojoj Trampov štab tvrdi da je u toj državi prekršen Ustav, jer je stvoren "protivzakoniti dvostruki izborni sistem", po kojem je glasanje na biralištu podložno većim provjerama od glasanja putem pošte.
O tužbi će odlučivati sudija Metju Bran, kojeg je imenovao bivši predsjednik Barak Obama.
Sastanak elektora 14. decembra
U Sjedinjenim Američkim Državama kandidat na izborima postaje predsjednik kada osigura većinu glasova elektora, koji u pravilu daju glas onom kandidatu koji je osvojio većinu glasova birača u njihovoj državi.
Sastanak elektora biće održan 14. decembra.
Barr je pismo tužiocima uputio nekoliko sati nakon sastanka s vođom republikanske većine u Senatu Mičom Mekonelom, koji je u ponedjeljak rekao da Tramp ima pravo istražiti tvrdnje o "nepravilnostima" na prošlonedjeljnim izborima.
( Vijesti online )