Budva: Promet nekretnina u vrijednosti od 120 miliona
Od poreza na promet nepokretnosti Budva u 2017. prihodovala 2,9 miliona eura, što je najveća suma u proteklih pet godina
U Budvi je lani prodato nekretnina u ukupnoj vrijednosti od 120 miliona eura, što je najberićetnija godina u proteklih pola decenije. To potvrđuje naplaćen iznos poreza na promet nepokretnost koji se slio u opštinsku kasu u iznosu od 2,9 miliona eura, što je 80 odsto od ukupno naplaćenih 3,6 miliona.
Prema zakonu od naplaćenog iznosa 80 odsto pripada Opštini, a 20 odsto državi.
U zakonu jasno stoji da je stopa poreza na promet nepokretnosti proporcionalna i iznosi tri odsto od poreske osnovice koja predstavlja tržišnu vrijednost nepokretnosti u trenutku sticanja. Iako je potpuno nevjerovatna činjenica da je u Budvi minule godine promet nekretnina bio u vrijednosti od čak 120 miliona, računica je jasna i nedvosmisleno ukazuje da je metropola turizma i dalje najinteresantnije područje za kupovinu, prodaju ili razmjenu atraktivnih nepokretnosti.
Brojna gradilište koja svakodnevno niču od Jaza do Buljarice potvrđuju da se i dalje bolja zarada u Budvi ostvaruje od građevinskog biznisa, nego od turizma.
A to potvrđuje i statistika iz prethodnih godina. Iako je 2017. sigurno bila najprofitabilnija građevinskom lobiju, ni godine prije nje nijesu bila mnogo lošije. Tako 2016, ako je suditi po naplaćenom porezu na promet nepokretnosti, opštinske službe naplatile su 2,65 miliona eura, što je proporcionalno prometu nekretnina u iznosu od 110 miliona eura. Promet nekretnina u 2015. bio je oko sto miliona eura, jer je naplaćeno 2,5 miliona eura, 2013. je prometovano 90 miliona eura, dok je 2012. promet nepokretnosti vrijedio 80 miliona eura.
Da se građevinski biznis „probudio“ nakon godina stagnacije, svjedoči i broj zahtjeva za izdavanje građevinskih dozvola, koji je premašio 150. Budvanski sekretarijat za urbanizam, nakon stupanja na snagu zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, „natjerao“ je brojne graditelje da prije donošenja ovoga dokumenta zatrpaju opštinske službe zahtjevima da im se po starim zakonskim rješenjima izdaju dozvole.
Sličan potres dogodio se i sa cijenama kvadrata poslovnog i stambenog prostora. Nakon što je prije neku godinu dostigao minimum u protekloj deceniji, “cijene kvadrata” su počele ponovo da “divljaju”.
O tome svjedoče i novoizgrađeni stambeno-poslovni kompleksi u prvoj liniji uz obalu. Cijena stambenog prostora je od 2.700 do pet hiljada, dok poslovni prostori dostižu i deset hiljada eura.
( Vuk Lajović )